يكصد هزار نفر از سوي كميته امداد و سازمان بهزيستي شاغل مي‌شوند

نمايندگان مجلس در لايحه برنامه ششم توسعه كميته امداد امام‌خميني (ره) و سازمان بهزيستي را موظف كردند سالانه يكصد هزار نفر به ترتيب ۷۰ درصد كميته امداد و ۳۰ درصد سازمان بهزيستي را صاحب شغل كند.
به گزارش فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ادامه جلسه علني نوبت عصر شنبه پارلمان رسيدگي به لايحه برنامه ششم توسعه را ادامه داده و ماده ۹۸ اين لايحه را پس از بحث و بررسي با ۱۴۸ را‡ي موافق، ۱۰ را‡ي مخالف و بدون را‡ي ممتنع از ۲۰۱ نماينده حاضر در صحن علني به تصويب رساندند.
به موجب مصوبه مجلس، سازمان‌هاي مناطق آزاد مكلف شدند به منظور زدودن فقر از چهره مناطق آزاد تجاري يك درصد از محل وصول عوارض ورود كالاها و خدمات اين مناطق را پيش از واريز به خزانه طبق بودجه سنواتي از طريق كميته امداد امام‌خميني (ره) و سازمان بهزيستي براي اشتغال محرومين و نيازمندان بومي اين مناطق اختصاص دهد.
طبق اين مصوبه، كميته امداد امام‌خميني (ره) و سازمان بهزيستي موظف شدند براي توانمندسازي افراد تحت پوشش خود، سالانه ۱۰۰ هزار نفر به ترتيب ۷۰ درصد كميته امداد و ۳۰ درصد سازمان بهزيستي را صاحب شغل كند و دولت طبق بودجه سنواتي تسهيلات قرض‌الحسنه لازم را جهت تحقق اين امر در نظر خواهد گرفت. همچنين وكلاي ملت ماده ۹۷ لايحه برنامه ششم را پس از بحث و بررسي براي رفع برخي ايرادات مجدداً به كميسيون تلفيق برنامه ششم ارجاع دادند.
در ماده ۹۷ لايحه برنامه ششم آمده بود: در صورتي كه نرخ رشد دستمزد اعلام شده بيمه‌پردازان صندوق‌هاي تأمين اجتماعي، كشوري و لشگري در ۲ سال آخر خدمت آنها بيش از نرخ رشد طبيعي دستمزد بوده و با سال‌هاي قبل سازگار نباشد مشروط به آنكه افزايش دستمزد به دليل ارتقاي شغل و تغيير كارگاه نباشد صندوق‌هاي مذكور علاوه بر دريافت مابه‌التفاوت ميزان كسور سهم كارفرما و كارگر به نسبت دستمزد واقعي و دستمزد اعلام شده سال‌هاي قبل از كارفرماي ذي ربط، خسارت وارده به صندوق‌ها را بر اساس آيين‌نامه‌اي كه توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و سازمان تهيه و به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد، از كارفرمايان اخذ خواهد كرد.