با مديريت خوب مي توان در محوطه نفتي آهو پرورش داد!

شهرداري و نظام مهندسي براي ساكنان مجتمعي كه نشست كرد چه كردند؟

بيشتر از يك ماه از زماني مي گذرد كه مجتمع ۶ طبقه اي امين ۲ واقع در خيابان ارديبهشت گلستان اهواز كه تنها ۶ سال از ساخت آن مي گذرد نشست كرده و ستون هايش بر اثر بار وارده به آنها كج شدند. بر اثر اين حادثه اهالي مجتمع كناري هم از ترس فرو ريختن ساختمان، خانه هاي خود را تخليه كردند. به اين ترتيب چندين خانواده از اين دومجتمع بلاتكليف و خانه به دوش ماندند. آنها براي تعيين تكليف مقابل استانداري تجمع و به دادگستري شكايت كردند اما ظاهرا تا اين تاريخ اقدام موثري صورت نگرفته، اگر هم موضوع پيگيري و به اين خانواده ها كمك شده، اطلاع رساني نشده است.
در اين رابطه، رئيس سازمان نظام مهندسي خوزستان با انتقاد از برخي ساخت و سازهاي غيراصولي در خوزستان گفته: متاسفانه برخي مجريان ساخت و ساز در اهواز تجربه لازم در اين زمينه را ندارند. كورش لطفي اين را هم گفت كه سازمان نظام مهندسي با هر گونه سهل انگاري مهندسان به شدت برخورد مي كند. به اعتقاد وي سطح كيفي ساخت و سازها در مقايسه با سالهاي گذشته افت كيفي داشته است و شهرداري ها بايد با دفاتر نظام مهندسي شهرستان ها تعامل داشته باشند تا مسكن مناسبي در اختيار بهره برداران قرار داده شود.
اما همه اين حرف ها براي خانواده هايي كه متضرر شده اند خانه نمي شود و لذا بهتر است شهرداري منطقه ۴ و سازمان نظام مهندسي ضمن شفاف سازي موضوع، نتيجه گيري ها و چگونگي كمك به اين خانواده ها و تمهيداتي را كه قرار است براي پيشگيري از چنين حوادثي انجام شود اطلاع رساني كنند.

كي گفته پل هاي عابرپياده استفاده اي ندارند؟

پل هاي عابر پياده به دليل آن كه مكانيزه نيستند كمتر مورد استفاده عابرين قرار مي گيرند و بيشتر آنها غير استفاده مانده اند و پله هاي زياد و غير استاندارد آنها موجب شده كه عابرين خطر تصادف با خودرو را به رفتن بالا از اين پله ها ترجيح دهند و تا وقتي وضع از اين قرار است، ساخت و نصب پل هاي غيرمكانيزه براي عبور مردم هدر دادن بودجه شهرداري است. و اما اخيرا موردي از استفاده و مفيد بودن اين پل ها مشاهده شد و آن عبور گله گوسفند از روي اين پل هاست آن هم با نظم و ترتيبي كه گوسفندان حرف شنو از خود نشان داده اند. ‌

r1
همانطور كه در عكس مشاهده مي شود چوپان با اقتدار تمام، گله را در عبور از پل عابر پياده مديريت مي كند به طوري كه هيچ حادثه اي براي اهل گله رخ نمي دهد.
از اين اتفاق دو نتيجه حاصل مي شود اول آنكه مورد استفاده اي براي پل هاي غيراستاندارد عابر پياده پيدا شد و از اين ابتكار مي شود در جاده هاي خارج شهر براي بردن گله به صحرا و آوردن آنها نزديك غروب كه اغلب حوادث برخورد وسايط نقليه با گله را به همراه دارد استفاده شود.
دوم اين كه وقتي چوپان كاربلد باشد مي تواند گله تحت امر خود را به خوبي هدايت كند و اگر در جامعه مشكلات و ناهنجاري هايي وجود دارد ناشي از كمبود ليدر كه همان نقش چوپان را بازي مي كند مي باشد. تا نظر شما چه باشد؟!‌

با مديريت خوب مي توان در محوطه نفتي آهو پرورش داد!‌

وقتي در مجموعه اي بدون هياهو كارها به خوبي مديريت شود ثابت خواهد شد كه هيچ كاري نشد ندارد و در هر وضعيتي مي توان بهترين عملكرد را ارائه داد.
از جمله در بحبوحه حرف و حديث ها و غوغاسالاري ها درباره مسائل محيط زيست و وجود عوامل آلاينده در كلانشهر اهواز، باخبر شديم كه در محوطه انبارهاي نفت با مديريت مهندس عبدالصاحب شمخاني مدير شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اهواز،آهو پرورش داده مي شود و راوي به چشم خود اين آهوها را كه زاد و ولد هم كرده اند ديد.
اين در حالي است كه قاعدتا چنين محوطه اي بايد آغشته به نفت و ديگر فرآورده هاي آن باشد، اما شما در آنجا قطره اي نفت روي زمين مشاهده نمي كنيد. بنابراين نتيجه مي گيريم كه همه چيز در مديريت و به كارگيري زيرمجموعه دلسوز با احساس مسئوليت ارتباط دارد. البته اين آهوها در محوطه حفاظت شده زندگي مي كنند و نخستين آهو را سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان جايزه در ازاي داشتن بهترين محوطه از نظر سالم بودن و فاقد آلايندگي به شركت پخش فرآورده هاي نفتي اهدا كرده كه بعد با توجه به مستعد بودن مكان براي باروري، آهوي اهدايي عيالوار شده و حالا بچه ها دور و برش را گرفته اند. اين اتفاق مي تواند قابل توجه صنايع آلاينده استان باشد.