براي مدير پروري و تربيت جانشين، خِست نشان ندهيم

در بحث تغيير مديران، مهم ترين موضوع و مشكل انتخاب جايگزين است و معمولا در چنين مواردي به جاي آن كه مدير ارشد دستش براي مدير جديد باز باشد و با آرامش اين كار را انجام دهد، آنقدر در معرض فشار گروه هاي يمين و يسار است كه سعي در تحميل افراد مورد نظر خود دارند، كه كار به خوبي پيش نمي رود و گروه قوي تر غالب مي شود، بدون آن كه شاخص اصلي كه همانا سابقه، توانمندي، حسن شهرت و ساير فاكتورهاست در انتخاب مدير جديد ملاك قرار گيرد.
نكته ديگر اين كه در استان ميل به مدير پروري در دستگاه ها وجود ندارد، در حالي كه اگر هر مدير باسابقه يك نفر را كنار خود آموزش مي داد، دستگاه ها با كمبود جايگزين مدير مواجه نبودند. البته مديران اكثرا از ترس اين كه مبادا يكي از زيرمجموعه جاي او را بگيرد، از مديرپروري خودداري مي كنند حال آن كه مگر مي شود بيش از ۳۰ سال عمر طبيعي خدمت و چند سال هم تمديد با پارتي داشتن در وزارتخانه به پستي تكيه زد؟
اصولا آموزش و تربيت جانشين در تمام ابعاد كمرنگ شده است كما اين كه سابق هر هنرمند يا صاحب فن، رموز كار خود را به فرزندهايش ياد مي داد تا پس از او جانشينش شوند اما سالهاست كه اين رسم قشنگ از ياد رفته و فرزندان صنعتگران اشتياقي به اين كار نشان نمي دهند.
نقل مي كنند هنگام دفن مرحوم موذن زاده اردبيلي كه صداي ماندگار او در اذان همچنان در خاطره هاست يك جوان شروع به گفتن اذان كرد (اشهدا ان لا …) كه صدا و صوتش همانند مرحوم موذن زاده اردبيلي بود بعد جوان ديگري (اشهد ان علي‌ …) را به همان شيوه خواند و جوان سوم و چهارم تا آخر اذان اين وضعيت ادامه داشت و نشان مي داد كه آن مرحوم شاگرداني داشته كه به خوبي آنها را آموزش داده تا جايي كه مي توانند ياد و خاطره اين مرد بزرگ را تداعي كنند. اي كاش دست و دل بازي و وسعت فكر چنين انسان هايي را در تمام رشته ها داشتيم و هر كدام سعي مي كرد در هر رشته اي كه تبحر دارد (از هنر گرفته تا صنعت يا مديريت) افرادي را براي فردايي كه جايگاهشان را ترك مي كنند يا دار فاني را وداع مي گويند تربيت كنند.

برخورد استاندار با يك مديرعامل و دو مدير ستادي استانداري ‌

روز گذشته در جلسه شوراي سلامت استان علاوه بر بررسي وضعيت گندم و كيفيت آن، برخي دستورجلسه هاي قبل اين شورا هم مورد بررسي قرار گرفت. استاندار خوزستان وقتي كه ديد يكي از مديران عامل مرتبط با موضوع در جلسه حضور ندارد و بجاي خود شخص ديگري را فرستاده، بلافاصله گوشي تلفن را برداشت و با وي تماس گرفت و وقتي متوجه شد اين مدير در مركز به سر مي برد خطاب به وي گفت: شما مدير تهران هستيد يا خوزستان؟! وقتي در جلسه شوراي سلامت حضور نداريد مشخص است كه چقدر به اين موضوع اهميت مي دهيد!
استاندار خطاب به اين مدير دستور داد: از اين پس در همه جلسات شوراي سلامت حضور پيدا كنيد و بايد كارهايي كه به شما محول مي‌شود را به درستي انجام دهيد.
البته تركش هاي اين برخورد قاطعانه به دو مدير ستادي حاضر در جلسه هم اصابت كرد تا مشخص شود واقعا خبرهايي در خصوص تغيير مديران ستادي استانداري وجود دارد.

نمايندگان حالا كه خوب حرف مي زنند، تا آخر پي گير مشكلات باشند

ظاهرا نطق پيش از دستور نمايندگان اين دوره مردم خوزستان در مجلس شوراي اسلامي خوب باز شده و وقتي پشت تريبون مجلس قرار مي گيرند حرف ها و مشكلات مردم اين استان را به زبان مي آورند!
نماينده مردم بهبهان در مجلس شوراي اسلامي در نطق ميان دستور روز گذشته خود گفته تصميم ‌هاي جزيره‌اي برخي مديران متهم اصلي محروميت استان خوزستان و ساير استان‌ هاي محروم است.
كشت زر در سخنان خود اشاره اي به وضعيت نامطلوب جاده ها در خوزستان داشته و گفته راه‌هاي ارتباطي خوزستان به كشتارگاه صنعتي مردم تبديل شده است. ‌
اين نماينده مجلس عنوان كرده عواقب توزيع ناعادلانه بودجه و ثروت ملي تحت لواي بازي هاي سياسي و قومي نتايجي جز بدبيني، مهاجرت و بي‌عدالتي محض را براي مردم خوزستان نداشته است.
راوي اميدوار است نمايندگان اين دوره خوزستان در مجلس شوراي اسلامي به دفاع از مردم استان ادامه دهند اما تا حصول نتيجه پيگير باشند چون در كارنامه نمايندگان پيشين مواردي ذكر شده كه با سر و صدا آنها را رسانه اي كردند اما در نهايت چيزي جز يك پرونده غبار گرفته از آن موضوع براي اين مردم باقي نماند.
براي نمونه مي توان به احداث كارخانه توليد خودروي سبك در استان اشاره كرد كه برخي نمايندگان استان در مجلس صبحت هايي از ظرفيت هاي خوزستان در اين زمينه به ميان آوردند و به ظاهر براي احداث اين كارخانه هم مجوز گرفتند اما پس از ۵ سال حتي ديگر حرفي از احداث اين كارخانه به ميان نمي آيد.

يابن مصباح الهدي متي ترانا و نراك

طالب خون خدا متي ترانا و نراك
يابن مصباح الهدي متي ترانا و نراك
چه شود با تو كنم گريه سر قبر حسين
‌ در مزار شهدا، متي ترانا و نراك

اللهم عجل لوليك الفرج