رهبر معظم انقلاب: نخبگان هداياي نفيس الهي و امانتي در دست مسئولان اند

رهبر معظم انقلاب در ديدار نخبگان علمي مطرح كردند؛

نخبگان هداياي نفيس الهي و امانتي در دست مسئولانند

آمريكا به‌دنبال حذف معيارهاي ديني در حكومت است

95-07-29

حضرت آيت ا… خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح چهارشنبه در ديدار بيش از هزار نفر از نخبگان و استعدادهاي برتر علمي، جوانان نخبه را هداياي نفيس الهي و امانتي در دست مسئولان خواندند و با تأكيد بر اينكه حتي لحظه اي در دفاع از جامعه علمي و نخبگان كشور كوتاه نمي آيند، افزودند: با تكيه بر نخبگان و فرزانگان و در پرتو ايجاد نسلي جوان و پر تلاش، ايران بزرگ به كشوري پيشرفته، قدرتمند، شريف، عزيز و برافرازنده پرچم تمدن نوين اسلامي تبديل خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي، نخبگان بخصوص جوانان نخبه را هدايايي كم نظير و نفيس و امانت هاي الهي به ملت و مسئولان خواندند و گفتند: وظيفه مسئولان در قبال اين هداياي گرانقدر الهي، مراقبت از آنها و تلاش براي شناسايي و پرورش نخبگان بيشتر است.
ايشان تأكيد كردند: نخبگان نيز در قبال اين نعمت مسئول هستند و بايد از طريق احساس مسئوليت و استفاده از اين استعداد و توانايي در مسير صحيح خود، شكر آن را به‌جا آورند.
رهبر انقلاب اسلامي دليل اصلي تأكيد مكرر بر لزوم قدر دانستن نخبگان جوان و حمايت از آنان را، تقويت باور <ما مي توانيم> در جامعه خواندند و خاطر نشان كردند: متأسفانه در دوران طولاني قاجار و پهلوي، ژن <ناتواني>، <نمي توانيم> و <وابستگي> را به مردم و جوانان تزريق و آن را در جامعه نهادينه كردند و در نهايت كشور بزرگ و پر از منابع انساني و مادي و صاحب تاريخ و تمدن كهن، به صورت تحقير آميزي در ذيل غرب تعريف شد.
حضرت آيت ا… خامنه افزودند: در چنين شرايطي انقلاب اسلامي ايران تحولي عظيم ايجاد كرد و در واقع، انقلاب خودباوري و اعتماد به نفس، به جنگ وابستگي رفت.
ايشان، هشت سال دفاع مقدس را عرصه اي آشكار و غرور آفرين از <خودباوري و اعتماد به نفس> خواندند و تأكيد كردند: اگرچه جنگ حادثه اي بسيار تلخ، خسارت بار و سخت بود، اما به جوان ايراني ثابت كرد كه مي توان با توكل به خدا و تكيه بر استعدادها و توانايي هاي داخلي بر دشمني كه همه قدرتهاي بزرگ از او حمايت مي كنند، غلبه كرد.
حضرت آيت ا… خامنه اي افزودند: با وجود آنكه انقلاب اسلامي، روحيه <ما مي توانيم> را در مقابل روحيه <وابستگي> زنده كرد و خودباوري را در جامعه ترويج داد اما طرف مقابل به اقتضاي طبيعت جنگهاي عميق كه امروز جنگ نرم ناميده مي شود، به باز توليد آفت فرهنگ وابستگي در شكل هاي جديد و به ظاهر جذاب روي آورده است.
ايشان، موضوع <جهاني شدن> و توصيه آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها به ايران براي پيوستن به <خانواده جهاني> را نمونه بارزي از بازتوليد فرهنگ وابستگي دانستشند و خاطرنشان كردند: مخالفت با پيوستن به آنچه طرف غربي جامعه جهاني مي نامد، به معناي مخالفت با ارتباطات خارجي نيست بلكه به معناي مقاومت در مقابل فرهنگ تحميلي قدرتهاي بزرگ بر اقتصاد، سياست و امنيت كشور است.
رهبر انقلاب اسلامي علت لزوم توجه ويژه و جدي مسئولان به موضوع نخبگان را، اهداف بزرگ پيش روي نظام اسلامي خواندند و گفتند: نخبگان، موتور محرك رسيدن به اين اهداف بزرگ هستند، و مسئولان بايد به موضوع نخبگان نگاه جدي عملياتي، دلسوزانه و پيگيرانه داشته باشند.
حضرت آيت ا… خامنه اي سپس به بيان اهداف بزرگ نظام اسلامي پرداختند و افزودند: جمهوري اسلامي ايران بايد به كشوري پيشرفته، قدرتمند، شريف، صاحب حرف نو، داراي عزت، برخوردار از احساس عزت، سرشار از معنويت و ايمان و برافرازنده پرچم تمدن نوين اسلامي تبديل شود كه لازمه رسيدن به اين اهداف والا، اهميت دادن به نخبگان و قدر دانستن اين نعمت الهي است.
ايشان با اشاره به مصائب و مشكلات امروز بشريت و بن بست تفكر هاي مادي، جهان را نيازمند يك حرف نو در مسائل بشري و مسائل بين المللي دانستند و گفتند: رقابت هاي انتخاباتي در امريكا و موضوعات مطرح ميان دو كانديدا نمونه اي بارز و آشكار از نتايج نبود معنويت و ايمان در صاحبان قدرت است.
رهبر انقلاب اسلامي خاطر نشان كردند: در هفته هاي آينده يكي از اين دو كانديداي فعلي انتخابات امريكا كه حرفها و وضعيت آنها را مي بينيد، رئيس جمهوري كشوري خواهد شد كه داراي قدرت و ثروت و بيشترين سلاح اتمي و بزرگترين رسانه هاي دنيا است.
حضرت آيت ا… خامنه اي در ادامه سخنانشان، رسيدن نظام اسلامي به اهداف بزرگ خود را نيازمند ايجاد نسلي شجاع مؤمن، تحصيل‌كرده، مبتكر، پيشگام، خودباور، غيور، پرنشاط و پر انگيزه خواندند و افزودند: اين نسل كه بر خلاف برخي فضاسازي‌ ها به معناي حقيقي كلمه، نسلي انقلابي است، همه وجود خود را صرف پيشرفت ايران خواهد كرد.
ايشان، نقش نخبگان را در شكل دهي و انگيزه بخشي به اين نسل جوان، بسيار مهم برشمردند و افزودند: نخبگان مي توانند با تلاش نشاط آور خود به عنوان يك موتور محركه، نسل جوان يعني سرمايه هاي اصلي كشور را به كار و تلاش ترغيب كنند.
حضرت آيت ا… خامنه اي با اشاره به تأكيدات مكررشان از پانزده سال قبل درباره نهضت علمي و نرم افزاري افزودند: اين حركت با استقبال نخبگان، اساتيد و دانشجويان با نتايج خوبي همراه شده اما با موانعي روبرو است كه بايد آنها را شناخت و علاج كرد.
رهبر انقلاب اسلامي، كارشكني‌هاي دشمنان را از جمله اين موانع دانستند و افزودند: عده‌اي تا كلمه دشمن تكرار مي‌شود ناراحت مي‌شوند اما اين تكرار و هشدار، همچون تكرار كلمه‌‌ شيطان در قرآن مجيد، با هدف ايجاد هوشياري دائم انجام مي‌شود و در واقع، <شناخت توطئه> است نه <توهم توطئه.>
حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي، توقف حركت علمي ايران را هدف اصلي دشمنان خواندند و خاطرنشان كردند: اگر در تحقق اين هدف ناكام ماندند، براي به انحراف كشاندن آن، تلاش مي‌كنند و اگر نشد، روي بدنام كردن و آلوده كردن آن سرمايه گذاري خواهند كرد، بنابراين همه بايد مراقب باشيم با ناشي‌گري‌هاي خود به تحقق اين اهداف كمك نكنيم.
ايشان، انحراف كارهاي تحقيقاتي و پايان نامه ها از نيازهاي واقعي ايران را نمونه اي از كمك به منحرف شدن حركت علمي كشور برشمردند و در نمونه اي ديگر در زمينه بدنام كردن اين حركت افزودند: فردي را به اسم دانشمند به كشور دعوت مي كنند و او با انتشار عكس تابلوي فروش پايان نامه ها در ايران جوانان نخبه كشور را بدنام مي كند؛ آيا اينگونه افراد واقعاً دانشمندند؟
رهبرانقلاب اسلامي با استناد به اطلاعات پايگاههاي جهاني افزودند: سرعت پيشرفت علمي ايران در مقطعي ۱۳ برابر متوسط جهان شد، و اين سرعت به هيچ وجه نبايد كاهش يابد بلكه بايد بيشتر شود، زيرا دچار عقب ماندگي هاي علمي فراوان هستيم.
ايشان افزودند: برخي مسئولان در مقابل كاهش سرعت پيشرفت علمي كشور مي گويند جايگاه علمي ايران پايين نيامده است اما متوجه باشيم كه قرار بود جايگاه علمي ايران بالاتر هم برود نه اينكه صرفاً پايين نيايد.
حضرتآيت ا… خامنه اي، آسيب ديدن حركت علمي كشور را موجب يأس نخبگان و نسل جوان خواندند و افزودند: اين خسارت بسيار سنگين، به راحتي و به سرعت جبران نخواهد شد و موجب اقبال فرزانگان جوان به كشورهاي ديگر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي، شناسايي و جذب استعدادهاي جوان را از وظايف مهم دستگاه ها برشمردند و تذكر دادند: قبل از اينكه بيگانگان در نمايشگاه هاي علمي داخل كشور يا با روشهاي ديگر، اين سرمايه هاي عظيم را كشف و جذب كنند، شما اين جوانان فرزانه را شناسايي كنيد و مورد حمايت قرار دهيد.
رهبر انقلاب اسلامي با بيان نكاتي كه مي تواند به حركت پر بركت علم و فناوري شتاب دهد، افزودند: <حمايت از شركتهاي دانش بنيان>، <گسترش كمّي و ارتقاء كيفي اين شركتها> و <دخالت دادن آنها در بخش ها و طرح هاي اصلي كشور> ضرورت هايي است كه بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.
ايشان، <ترويج استفاده از محصولات شركتهاي دانش بنيان> را در تقويت اين شركت ها مهم دانستند و به مسئولان دولتي گفتند: مقرر كنيد كه نيازهاي دستگاه هاي دولتي از محصولات شركت هاي دانش بنيان تأمين شود.
<جدي گرفتن تشكيل هسته هاي نخبگاني در دانشگاهها> و <مراقبت وزارت آموزش و پرورش براي حل مشكلات سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان> دو نكته ديگري بود كه حضرت آيت ا… خامنه اي در تقويت حركت علمي كشور مؤثر و مفيد خواندند.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اهميت بنياد ملي نخبگان، به توانايي ها و صحت عمل دكتر ستاري معاون علمي رئيس جمهور ابراز اعتماد عميق كردند اما افزودند: درباره مشكلات موجود ميان معاونت علمي و بنياد نخبگان نگراني وجود دارد و بايد با جدا سازي آنها يا انتصاب مديري قوي براي بنياد، اين مشكلات را حل كرد.
حضرت آيت ا… خامنه اي گزارشهاي موجود درباره كند شدن يا توقف طرح هاي كلان تحقيقاتي در عرصه هاي مهمي همچون هوافضا، ماهواره، هسته اي و برخي زمينه هاي ديگر را مايه نگراني خواندند و تأكيد كردند: مسئولان توجه كامل كنند كه اين گونه طرح هاي مهم مطلقاً نبايد كند، نيمه تعطيل يا متوقف شود، زيرا با ايجاد خسارت علمي، دانشمندان جوان را مأيوس مي كند و اين خطر بسيار بزرگي است.
ايشان با ابراز خرسندي از تشكيل معاونت فرهنگي در بنياد نخبگان و تأكيد بر ارتقاء فعاليتهاي اين معاونت، برگزاري اردوهاي جهادي براي نخبگان را نيز مهم و مفيد دانستند.
رهبر انقلاب اسلامي در نوعي جمع بندي از سخنانشان افزودند: هدف اصلي، تشكيل جامعه و كشوري است كه ضمن برخورداري از شاخصهاي جهاني مانند <پيشرفت علمي و قدرت و ثروت>، از <ايمان، معنويت و شرافت> نيز لبريز باشد و با جلب دلهاي ملتها، بشريت را از جهالت و ضلالت كنوني برهاند و بدون ترديد تحقق اين مهم، از عهده ملت بزرگ ايران و جوانان عزيز، باهوش و پر انگيزه كشور برخواهد آمد.
حضرت آيت ا… خامنه اي با اشاره به دشمني قدرتهاي شيطاني با هر حركت مخالف، افزودند: چند روز قبل يكي از دولتمردان امريكايي گفت تا حمايت و طرفداري ايران از مقاومت باقي است، معلوم نيست تحريم ها به طور اساسي تكان بخورد كه اين همان واقعيتي است كه بارها به مسئولان گفته ايم.
ايشان با اشاره به سخنان برخي مسئولان امريكايي در ديدار با مسئولان ايراني مبني بر <بدبيني رهبر انقلاب اسلامي به امريكا> افزودند: آيا با اين گونه حرفها، مي شود به شما خوشبين بود؟
حضرت آيت ا… خامنه اي با يادآوري سخنانشان در جلسات خصوصي و عمومي به مسئولان گفتند: بارها گفته ايم كه اگر در هسته اي عقب نشيني كنيد آنها مسئله موشك را پيش مي‌كشند، اگر باز هم عقب برويد بحث حمايت از مقاومت را مطرح مي كنند، اگر به عقب نشيني ادامه داديد موضوع حقوق بشر را جلو مي آورند، و بعد اگر معيارهاي آنها را پذيرفتيد سراغ حذف معيارهاي ديني در حكومت مي روند.
ايشان با اشاره به بيانيه اخير اتحاديه اروپا كه در آن به امكانات و ظرفيت هاي عظيم ايران پرداخته شده است، افزودند: سخناني كه درباره امكانات پيشرفت و منابع انساني و طبيعي ايران مي گوييم، رجز خواني نيست بلكه واقعيتي است كه غربي ها هم به آن اذعان دارند.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: امريكايي ها حتماً با <ايراني با چنين ظرفيت پيشرفت و برخوردار از حكومتي بر مبناي اسلام> مبارزه مي كنند و درك و تحليل اين مهم در ميان نخبگان جوان، آنها را در ايفاي وظايف تاريخي شان كمك خواهد كرد.حضرت آيت ا… خامنه اي در بخش ديگري از سخنان خود حادثه عاشورا را خورشيدي بي غروب خواندند و گفتند: حادثه عاشورا تصويري حقيقي از مبارزه نور با ظلمت، و جنگ شرافت با دنائت است كه تكميل كننده اين مسير، حضرت زينب سلام‌ا…‌عليها و حضرت امام سجاد عليه‌السلام بودند.
ايشان با تشكر از مجموعه هاي اداره كننده هيأت هاي عزاداري عاشورا گفتند: حضور انبوه جوانان، سخنراني هاي پر محتوا، برخي از نوحه ها و عزاداري هاي پر مغز، در مجموع سطح هيأت هاي عزاداري را ارتقا داده بود.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي آقاي دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رييس جمهور و رييس بنياد ملي نخبگان با بيان گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي بنياد ملي نخبگان گفت: سرمايه‌هاي انساني مهمترين منابع كشور هستند و براي استفاده از توان آنها بايد زيرساخت‌هاي لازم را ايجاد كرد.