سه خط ريلي جديد در خوزستان از سال ۹۶ اجرايي مي شود

وزير راه و شهرسازي گفت:خط ريلي دزفول اهواز، شوشتر – اهواز و بندر امام به شادگان و آبادان سال آينده اجرايي شده و مقدمات آن در اين سفر انجام مي شود.
به گزارش ايرنا عباس آخوندي روز پنجشنبه در آيين بهره برداري از چند طرح راه آهن در شهرستان بندر ماهشهر در جمع خبرنگاران اظهار كرد:خط آهن بندر امام به تهران سال‌هاست مورد بي‌توجهي بوده و لازم است براي توسعه و اصلاح آن اقدام شود.
وي اضافه كرد:لازم است، بيش از گذشته در مسير توسعه خوزستان گام برداريم زيرا اين استان در حوزه حمل و نقل داراي نقش موثري است و راه‌هاي دريايي و هوايي و زميني و راه آهن اين استان را ويژه كرده است.
آخوندي با تاكيد بر اينكه انتقال بار با خط آهن، نيازمند سرمايه‌گذاري زياد است و تبعات اجتماعي نيز در پي دارد افزود: توسعه شبكه ريلي خرمشهر و بندر امام در دستور كار وزارت قرار دارد.
وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه در استان خوزستان چندين انديشه بلند پروازانه داريم و بايد با كمك نمايندگان و دولت تلاش كنيم اين انديشه‌ها را به سرانجام برسانيم تصريح كرد: راه‌آهن بندر امام به تهران سالهاست مورد بي‌توجهي بوده و بايد در ارتباط با توسعه و اصلاح آن اقدام شود.
آخوندي با اشاره به اينكه جمعيت اهواز به بيش از يك ميليون نفر افزايش پيدا كرده و حجم تردد‌ها نيز به تبع به شهرهايي همچون انديمشك و ماهشهر نيز افزايش يافته است گفت:دولت ‌ها بايد در انجام ماموريت‌ها از خط ريلي استفاده كنند و اين بايد نهادينه شود.
آخوندي اضافه كرد:اتصال خط ريلي اهواز به فلات مركزي نيز از بزرگ‌ترين طرح‌هاي ريلي است كه در دستور كار قرار دارد و تحول بزرگي در اين بخش ايجاد مي كند.
وي ادامه داد: خوزستان نه تنها به لحاظ موقعيت جغرافيايي بلكه در تاريخ معاصر نقش بسيار مهمي ايفا كرده و ثروت معنوي و انساني كه در اين استان وجود دارد به مراتب بيشتر از ثروت مادي است.
آخوندي در پايان تاكيد كرد: بحث سكونتگاه‌هاي غير رسمي به ويژه در شهرستان بندر ماهشهر مورد توجه خاص قرار خواهد گرفت.
تاكيد استاندار خوزستان بر توسعه صنعت ريلي در استان
غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان نيز در اين آيين گفت: اگر قرار باشد توسعه، رشد و خلق ثروت در استان محقق شود، لازم است در مسير گسترش زيرساخت ها به ويژه صنعت ريلي گام برداشت.
وي اظهار داشت: براي توسعه استان بايد برنامه‌ريزي مناسب و مدوني داشت و امروزدر اين راستا، بهره برداري چند پروژه ريليدر بندر ماهشهر و بندر امام خميني (ره) را شاهد هستيم.
استاندار خوزستان گفت:استان خوزستان نيز به دليل جغرافيا و ظرفيت ‌هايي كه در خود دارد داراي فرصت ‌هاي مناسبي جهت جهش و حركت رو به جلو است.
شريعتي تصريح كرد: در بخش حمل و نقل و جاده شاهد توجه ويژه وزير راه به استان هستيم و اميدواريم به همت دولت تدبير و اميد در اين زمينه هم گام ‌هاي موثر برداريم.
خط دوم راه آهن اهواز به بندر امام و ايستگاه خط آهن ماهشهر روز پنجشنبه با حضور وزير راه و شهرسازي بهره ‌برداري شد.
بهره برداري از ايستگاه نظاميه از ديگربرنامه هاي سفر عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي به شهرستان بندر ماهشهر بود.عباس اخوندي وزير راه و شهرسازي روز چهارشنبه به همراه معاونان اين وزارت به منظور بهره برداري و كلنگ زني چند طرح عمراني در بخش راهسازي و زيربنايي به استان خوزستان سفر كرد. وزير راه و شهرسازي همچنين شامگاه گذشته در نشست شوراي برنامه ريزي خوزستان شركت كرد.