آقاي مدير كل! كي گفته جويندگان كار فقط دنبال كار اداري هستند؟

بنا را بر بدخلقي با ميهمانان كشوري نگذاريم ‌

اول بنا نبود كه سوزند عاشقان ‌
                    آتش به جان شمع فتد كاين بنا نهاد ‌
اين بنا نهادن هم از آن تيغ هاي دولبه است كه در جايي خانه خراب كن است و آبروريزي مي كند و در جاي ديگر اگر بنا بر يك امر مثبت باشد، كاري ماندگار و اقدامي شايسته است. بعنوان مثال همين بي احترامي به ميهمانان استان را در نظر بگيريد. به ياد داريد كه چند روز پيش در شوراي برنامه ريزي استان چه برخوردي با وزير راه و شهرسازي شد كه فكر كنم آقاي آخوندي تا آخر عمر اين اهانت را از ياد نبرد و خلاصه با خاطره تلخي از استان رفت. حالا هم روز گذشته در مراسم روز ملي صادرات، در حاليكه مدير كل دفتر خدمات بازرگاني سازمان تجارت، مهمان كشوري اين مراسم بود، يكي از مديران استان وقتي پشت ميكروفن رفت گفت:<با توجه به اينكه خوزستان در بحث صادرات موقعيت خوبي دارد و از استان هاي اول كشور است، انتظار مي رفت در همايش روز ملي صادرات، يكي از مقامات كشوري حضور داشته باشد.> بديهي است كه اين حرف به مذاق مديري كه از وزارتخانه آمده خوش نيايد و به همين دليل در پاسخ به مطلب نامهربانانه مدير خوزستاني گفت: < اگر بنده را قابل مي دانيد، بمانم و گر نه جلسه را ترك كنم.>
به اين ترتيب در فاصله چند روز دو مقام كشوري را كه ميهمان استان بودند، از خود رنجانديم در حالي كه همانطور كه پيش از اين در اين ستون ياد آور شدم، بايد قدر اين آمد و رفت ها را بدانيم و از روش استان هاي ديگر كه مديرانشان خود را به لطايف الحيل در دل مقامات كشوري جا مي دهند و ميهمان نوازي جانانه اي از آنها بعمل مي آورند تا امتياز بگيرند، پيروي كنيم و بدانيم كه بداخلاقي و برخورد و بي سياستي به هنگام حضور يك مقام كشوري به زيان استان خواهد بود. لذا به برخي مديران و نمايندگان استان توصيه مي شود اگر كاري براي پيشرفت استان از دستشان بر نمي آيد، لااقل وضع را از اين كه هست بدتر نكنند.
يادمان باشد ايجاد ارتباط نزديك و استفاده از منابع و امكانات وزارتخانه ها هنر يك مدير استاني را مي رساند و برعكس بي سياستي و بدزباني اوج سوء مديريت است.

آقاي مدير كل! كي گفته جويندگان كار فقط دنبال كار اداري هستند؟

مديركل دفتر هدايت نيروي كار و كاريابي‌هاي وزارت كار گفته است: <دليل اينكه بسياري از فارغ التحصيلان مدت زمان زيادي را براي پيدا كردن كار مناسب صرف مي‌كنند نداشتن مهارت است، در حالي كه اگر مهارتهاي فني و تخصصي لازم را داشته باشند يك هفته‌اي كار پيدا مي‌كنند.
محمد اكبرنيا اين را هم گفته كه امروز حجم ورود فارغ‌التحصيلان بيكار نسبت به بيكاران ديپلمه بسيار زياد است و غالب نگاه ها به سمت مشاغل اداري و پشت ميزنشيني است، در صورتي كه اگر دانش آموختگان و كارجويان به سلاح مهارت مجهز باشند حداكثر مدت انتظار آنها براي كار يك هفته است.
وي مدعي شده فارغ التحصيلان دانشگاهي حاضر به فعاليت در هر شغلي نيستند.> ‌
خدمت مدير كل محترم وزارت كار عرض شود كه اينطورها هم كه شما مي فرماييد نيست و اگر قبول نداريد قدم رنجه فرماييد و به استاني كه ۸۰ درصد توليد نفت از آنجاست سري بزنيد و تشريف ببريد از دستفروشان سوال كنيد چند نفر از آنها داراي مدرك ديپلم به بالا هستند. در اين استان بسياري از خانواده ها چند فرزند بيكار ليسانسه دختر و پسر دارند، كي گفته اين بندگان خدا دنبال كار پشت ميزنشيني هستند؟ اينجا خيلي از جويندگان كار( خصوصا خانم ها) با وجود داشتن مدرك تحصيلي، به كار با حقوق ۵۰۰ تومان بدون بيمه رضايت داده اند، كجاي كار هستيد؟

از شير هم مضايقه كردند…

اين روزها ابر و باد و مه و خورشيد و فلك با ميزان قابل توجهي گرد و غبار در كارند تا نفس كشيدن براي شهروندان برخي شهرهاي خوزستان به ويژه اهوازي ها سخت شود. خاطرمان هست آن دوران كه رياست سازمان محيط زيست كشور بر عهده محمدي زاده بود، اين مدير عنوان كرد ۵ سالي طول مي كشد تا مشكل گرد و غبار در استان هاي جنوبي بويژه استان خوزستان مرتفع شود!
درست در همان روزها بود كه به دليل آلودگي هاي صنعتي، شير و ماسك رايگان در ميان پايتخت نشينان توزيع مي شد تا خدايي ناكرده دچار مشكل نشوند!
از آن سال ها بيش از ۵ سال گذشته است اما خبري از حل مشكل ريشه اي گرد و غبار نيست! ماسك رايگان را هم لطف كرده و يك بار در اختيار مردم قرار دادند اما اعتبار خريدشان هنوز به حساب سازمان هلال احمر استان واريز نشده است!

از توزيع شير رايگان در چنين روزهايي هم خبري نيست و تنها تعطيلي مدارس است كه هرسال بيشتر از سال قبل مي شود!
گفتيم مدارس! رئيس هيأت مديره انجمن گاوداري هاي صنعتي ايران در تازه ترين خبر اعلام كرده خبري از مشوق هاي صادراتي و پول شير مدارس هم نيست! در واقع به گفته وي دولت ۶۰۰ ميليارد تومان براي شير مدارس مصوب كرده است كه همچنان از اختصاص بودجه، خبري به گوش نرسيده و هيچ كارخانه اي هم زير بار توليد شير مدارس نمي رود! ‌بدون شك در اين شرايط آب و هوايي كه خوزستان و خوزستاني ها با آن دست و پنجه نرم مي كنند توزيع شير رايگان در مدارس حداقل كمك دولت به اين استان و مردمش است.
درست است كه خوزستاني ها در اين سال ها براي مبارزه با پديده ناميمون گرد و غبار مرتب جمله “اعتبار، تجهيزات هواشناسي مناسب و ماسك رايگان نيست” را شنيده اند و اين كلمه “نيست” بارها برايشان تكرار شده اما به نظر مي رسد نگاه ويژه دولتمردان به موضوع توزيع شير رايگان در استاني كه مدارسش يك خط در ميان بخاطر گردوغبار تعطيل اعلام مي شود، به جد تقاضاي زيادي نيست!