ازدواج ۱۱۰۰ جوان در سامانه همسان‌گزينی

مدير طرح همسان‌گزيني تبيان از ازدواج ۱۱۰۰ جوان در سامانه همسان‌گزيني تبيان خبر داد و گفت: تاكنون موردي از طلاق در ازدواج‌هاي انجام شده نداشته‌ايم.
به گزارش مهر، زهره حسيني در نشست خبري با اشاره به آخرين دستاوردها و عملكرد پروژه همسان گزيني تبيان افزود: اين طرح خردادماه سال ۹۴ با همكاري وزارت ورزش و جوانان رونمايي و با استقبال خوبي از سوي جوانان و خانواده ها مواجه شد. در حال حاضر ثبت نام و معرفي توسط شبكه معرفان و مشاوره از سوي شبكه مشاوران در حال انجام است.
وي با بيان اينكه گسترش طرح همسان گزيني از طريق ترغيبت ارگان ها و سازمان ها براي مشاركت و معرفي جوانان مجرد در حال پيگيري است، ادامه داد: گسترش اين طرح در استانها و شهرستانهاي مختلف از طريق تفاهم نامه با شوراي فرهنگ عمومي كشور پيگيري مي شود تا از سامانه تبيان در كل كشور حمايت شود.
همسان گزيني تنها سايت مورد تاييد پليس فتا در زمينه معرفي همسر
مدير سامانه همسان گزيني تبيان با اشاره به تفاهم نامه اين موسسه با قوه قضائيه براي استفاده از بستر تبيان در معرفي جوانان مجرد در قوه قضائيه خبر داد و تاكيد كرد: با سازمان صدا و سيما در زمينه معرفي كارمندان مجرد به سامانه همسان گزيني تفاهم نامه داشته ايم همچنين با دانشگاه هاي مختلف از جمله دانشگاه شهيد بهشتي، صنعتي اميركبير مالك اشتر، سازمان جغرافياي، خواجه نصير و دانشگاههاي ديگر تفاهم نامه هايي انجام شده است تا دانشجويان مجرد براي ازدواج به سامانه همسان گزيني معرفي شوند.
حسيني ادامه داد: پليس فتا تاكنون در چندين نوبت فعاليت هاي سامانه همسان گزيني تبيان را مورد تاييد قرار داده و اعلام كرده است كه تبيان تنها سامانه داراي مجوز در حوزه معرفي همسر است. همچنين با وزارت ورزش و جوانان تعامل خوبي داريم و جلساتي برگزار شده است تا تفاهم نامه طرح همسان گزيني نهايي شود.
وي خاطرنشان كرد: پيش نويس تفاهم نامه با وزارت ورزش و جوانان آماده شده است كه يكي از محورهاي آن شبكه مشاوران با همكاري وزارت ورزش و جوانان است اما اين تفاهم نامه هنوز به مرحله امضا نرسيده است.
ثبت نام بيش از ۳۰ هزار جوان در سامانه همسان گزيني تبيان
مدير طرح همسان گزيني تبيان با بيان اينكه تاكنون ۳۲ هزار و ۲۰۰ نفر در طرح همسان گزيني ثبت نام كرده اند، تاكيد كرد: اين تعداد ثبت نامي در تهران، اصفهان و البرز به ثبت رسيده اما درخواست هاي متعددي از قم و خراسان رضوي داشته ايم كه به زودي سامانه همسان گزيني پس از استان قم در خراسان رضوي فعاليت خود را آغاز مي كند.
حسيني افزود: ۶۵ درصد ثبت نام كنندگان در سامانه همسان گزيني تبيان، جوانان متولد دهه ۶۰ هستند.
همچنين ۲۱ درصد اين افراد متولد دهه ۵۰ و ۱۰ درصد متولد دهه ۷۰ هستند.
۱ ميليون و ۳۲۰ هرار نفر از افراد ثبت نامي جزو متاخرين در ازدواج هستند
وي با اشاره به آمار يك ميليون و ۳۲۰ هزار نفري متاخرين ازدواج كه از سن متعارف براي ازدواج عبور كرده اند، گفت: از اين تعداد تنها حدود ۳۰۰ هزار نفر مرد هستند كه به اين ترتيب بخش زيادي از آنها شانس كمي براي ازدواج دارند.
مدير طرح همسان گزيني تبيان ادامه داد: بيشترين ثبت نام كنندگان در سامانه تبيان با ۶۶ درصد مربوط به افراد داراي مدرك كارشناسي و كارشناسي ارشد هستند. همچنين ۸ درصد اين افراد داراي مدرك دكتري و فوق دكتري هستند.
حسيني اضافه كرد: ۹۲ درصد افراد ثبت نامي در سامانه همسان گزيني تبيان سابقه ازدواج ندارند اما ۸ درصد آنها سابقه متاركه يا همسر فوت شده دارند.
وي با بيان اينكه ۲۵۰ نفر معرف به صورت رسمي با سامانه همسان گزيني همكاري دارند، افزود: نتيجه فعاليت اين افراد معرفي ۹ هزار نفر از جوانان براي ازدواج بوده كه از اين تعداد هزار و ۱۰۰ نفر به مرحله ازدواج رسيده اند البته اين آماري است كه افراد ازدواج كرده به سامانه اعلام كرده اند و موارد زيادي وجود دارد كه افراد پس از ازدواج، سامانه تبيان را در جريان قرار نمي دهند. مدير طرح همسان گزيني تبيان با اشاره به اينكه بزرگترين مشكل سد راه ازدواج جوانان مسائل فرهنگي است، افزود: باورهاي غلط در زمينه ازدواج باعث شده كه از ميان ۹ هزار فرد معرفي شده موارد زيادي به سرانجام نرسد.
حسيني پيشداوري در مورد فرهنگ خانواده با توجه به محل سكونت، نداشتن شغل ثابت يا دولتي براي آقايان و مسائل ظاهري همچون قد و وزن را مهمترين معيارهاي خانواده ها و جوانان براي ازدواج دانست و اضافه كرد: در پاره اي موارد آقايان عليرغم داشتن سن بالا، متقاضي همسري بسيار جوان هستند.
همچنين در مواردي عليرغم تاييد جوانان متقاضي ازدواج در آزمون مصاحبه و مشاوره، برخي اختلافات در زمينه مسائل مالي همچون ميزان مهريه مانع ازدواج جوانان مي شود كه همين مسئله شش ماه فعاليت كارشناسان سامانه همسان گزيني را از بين مي برد.
وي احياي سنت نيكوي معرفي همسر را از جمله مهمترين اهداف طرح همسان گزيني تبيان دانست و تصريح كرد: جوانان بايد مهارت هاي لازم را براي زندگي مشترك بياموزند در حالي كه اين مسائل در آموزش و پرورش و آموزش عالي ما هيچ جايگاهي ندارد. بنابراين در سامانه همسان گزيني آموزش را هم براي متقاضيان ازدواج و هم براي معرفان در نظر گرفته ايم.
موردي از طلاق در ازدواج‌هاي انجام شده در سامانه تبيان ثبت نشده است
حسيني با بيان اينكه سامانه همسان گزيني بدنبال افزايش آمار كمي ازدواج بدون زيرساخت هاي لازم نيست، تاكيد كرد: هدف كوتاه مدت ما، دانش افزايي ازدواج و احياي سنت معارفه همچنين احياي نقش خانواده ها براي افزايش كيفيت ازدواج است اما در رويكرد بلندمدت اميدواريم با همكاري همه سازمانها سازمانه تبيان را در اختيار بنياد ملي ازدواج كه بايد تشكيل شود، قرار دهيم تا آمار ازدواج به صورت كمي افزايش يابد.
مدير طرح همسان گزيني تبيان با اشاره به فعاليت بيش از يك ساله اين سامانه خاطرنشان كرد: مراحل علمي كار طي شده است و در حال حاضر به وجود خلاء هايي در سطح جامعه رسيده ايم و در حال شناسايي مشكلات هستيم تا با همكاري سازمان هاي مسئول مشكلات فرهنگي ازدواج كاسته شود.
حسيني گفت: تاكنون هيچ موردي از طلاق در ميان زوجيني كه از طريق سامانه همسان گزيني ازدواج كرده اند نداشته ايم و ازدواج هاي انجام شده را هر شش ماه يك بار رصد مي كنيم تا با آموزش و ارجاع به مشاوران زوج درمانگر در صورت بروز مشكل، مسئله حل و فصل شود.