امضاي ۱۸ تفاهم نامه بين دو وزارتخانه و استانداري خوزستان

نور خوزستان: وزير تعاون، كار و رفاه امور اجتماعي گفت: سند توسعه اشتغال خوزستان تنظيم و در جلسه آينده شوراي اشتغال استان ها با حضور رئيس جمهور مورد بررسي قرار خواهد گرفت. ‌
علي ربيعي، در حاشيه امضاي ۱۸ تفاهم نامه همكاري بين وزارتخانه هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات و تعاون، كار و رفاه اجتماعي و استانداري خوزستان در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر اظهار داشت: مطابق اين سند دو مسير توسعه صنايع فولاد پتروشيمي و آلومينيوم و توسعه كسب و كار پايدار براي توسعه اشتغال خوزستان پيش بيني شده است.
وي با بيان اينكه در مسير اول صنايع عمده خوزستان مورد توجه قرار مي گيرند، تصريح كرد: در مسير دوم نيز حوزه IT‌و ICT‌اصلي ترين گزينه هاي مدنظر بوده و حوزه هاي پوشاك دامداري، باغداري، حمل و نقل و گردشگري نيز در مسير دوم پيش بيني شده اند.
ربيعي با اشاره به سرمايه گذاري ۲ هزار ميليارد توماني در حوزه ICT‌استان اذعان داشت: بر اين اساس شركت هاي خصوصي ملي و استاني تفاهم نامه هايي را اجرايي خواهند كرد.
وزير كار تأكيد كرد: پيش از اين وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بيش از ۷۰۰ ميليارد تومان در زمينه آماده سازي زيرساخت هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات خوزستان هزينه كرده كه امضاي ۱۸ تفاهمنامه همكاري بين وزارتخانه هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات و تعاون و كار و رفاه اجتماعي و استانداري خوزستان و اشتغال زايي ۳ هزار و ۵۰۰ نفري اين تفاهم‌نامه ها به عبارتي لايه بعدي اين آماده سازي است كه روي اين زيرساخت هاي انجام شده، قرار مي گيرد و به نوعي نتايج اين زيرساخت ها مي باشد.
وي با بيان اينكه در اجراي اين تفاهم نامه ها سه ضلع دولت دانشگاه و بخش خصوصي فعاليت خواهند داشت، گفت: اين تفاهم نامه ها منجر به توليد محتوا در خوزستان و همچنين توليد محتوا به زبان عربي از خوزستان به تمام كشورهاي عربي مي شود و از اين طريق شركت هاي ما به شركت هاي بينالمللي اتصال مي يابند.
ربيعي از احياي ۵۵۰ هزار هكتاري اراضي كشور به عنوان مسير بعدي دولت براي ايجاد اشتغال در خوزستان ياد كرد و گفت: تا پايان سال ۹۶ اين طرح به طور كلي در خوزستان به بهره برداري خواهد رسيد كه به ازاي هر هكتار يك تا دو نفر اشتغال زايي به دنبال خواهد داشت.
وزير تعاون، كار و رفاه امور اجتماعي تأكيد كرد: بخشي از اين پروژه باعث تثبيت شغل هاي موجود و بخش ديگر آن منجر به اشتغالزايي جديد خواهد شد.
ربيعي با اشاره به پروژه پالايشگاه آبادان عنوان كرد:اكنون پروژه پالايشگاه آبادان را داريم كه تاكنون ۱٫۳ ميليارد دلار براي سرمايه گذاري آن پيش بيني شده و به ۱٫۷ ميليارد دلار ديگر هم احتياج دارد تا در پنج سال آينده حدود ۱۰ هزار شغل مستقيم ايجاد كند و به ازاي هر يك اشتغالزايي در اين پروژه براي سه تا چهار نفر در بخش خدمات خرده فروشي و … به طور غيرمستقيم اشتغالزايي ايجاد خواهد شد.
وي با اشاره به اجراي طرح لايروبي اروند با حضور رئيس جمهور اظهار داشت: با اين لايروبي مشاغل بسيار خوبي چه در بخش صيد و صيادي و چه در بخش حمل و نقل ايجاد ميشود.
ربيعي به سرمايه گذاريهاي نفتي در غرب كارون اشاره و خاطرنشان كرد:۸ تا ۱۰ ميليارد دلار در سرمايه گذاري در ميادين نفت مشترك و غرب كارون ظرف ۵ سال آينده و البته با حفظ و رعايت الزامات زيست محيطي انجام خواهد شد كه اين سرمايه گذاريها اشتغالزايي مناسبي با خود به همراه خواهند داشت.
وي بيان كرد: اكنون ما پروژه فولاد كاوه خرمشهر با ظرفيت ۶۰۰ هزار تني و همچنين كارخانه فولاد در شهرك صنعتي شماره ۵ اهواز را در حال اجرا داريم. همچنين كارخانه آلومينيوم مسجدسليمان و فاز اول پالايشگاه فولاد دزفول با ظرفيت ۶۰۰ هزار تن و فاز اول فولاد شادگان در استان خوزستان اشتغالزايي خواهند داشت.
وزير كار با اشاره به راه اندازي پتروشيمي مسجدسليمان و اشتغال زايي ۷۰۰ نفري اين پروژه گفت: دولت يازدهم با عقلانيت و سختكوشي، مردم خوزستان را ديده است و اين استان را در اولويت قرار داده و با چشم اندازهايي كه مطرح شد، اشتغال خوزستان ۲ درصد بهبود خواهد يافت.
همچنين در حاشيه اين مراسم، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: بر اساس توافقات صورت گرفته بين وزارت ارتباطات و فناوري و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، جلسات مستمري با حضور معاونين دو وزارتخانه جهت اشتغال زايي در حوزه ICT‌استان هاي كشور انجام شد.
محمود واعضي با بيان اينكه پهناي باند در خوزستان در دولت يازدهم به ۵ برابر افزايش يافت، اظهار داشت: در اين دولت بسياري از شهرهاي خوزستان به نسل سوم و چهارم اينترنت همراه مجهز شدند و اميدواريم تا پايان دولت يازدهم تمام شهرهاي استان خوزستان به نسل سوم اينترنت همراه مجهز شوند.
وي با اشاره به امضاي ۱۸ تفاهمنامه همكاري بين وزارتخانه هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات و تعاون، كار و رفاه اجتماعي و استانداري خوزستان اذعان داشت: اين تفاهمنامه ها با سرمايهگذاري حدود ۸۵۰ ميليارد توماني با اشتغال زايي ۳ هزار و ۵۰۰ نفري به صورت مستقيم همراه خواهد بود كه با ايجاد اين مشاغل، بدون شك شغل هاي جانبي و غيرمستقيم نيز ايجاد خواهد شد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تصريح كرد: اميدواريم با توجه به توانمندي شركت هاي داخلي و با كمك شركت هاي خوزستاني، بتوانيم حركت بزرگي در زمينه ICT‌در خوزستان انجام دهيم.
گفتني است در سفر دو روزه وزراي ارتباطات و فناوري اطلاعات، تعاون و كار و رفاه اجتماعي و ۱۸ تفاهمنامه در حوزه ICT‌در زمينه هاي طرح شهر هوشمند اهواز، شبكه هوشمند انرژي برق، شبكه هوشمند انرژي آب، حمايت از توليد محتواي داراي ارزش افزوده، پرداخت الكترونيك شهري، شتاب دهنده كسب و كار، توسعه سلامت الكترونيكي، شتاب دهي به كسب و كارهاي نو از طريق سامانه باشگاه سمك، توسعه زيرساختهاي شهري و روستايي، ايجاد و بهرهبرداري از مركز داده بخش خصوصي، توسعه كسبوكار توليد محتواي يك، توسعه كسب و كار توليد محتواي دو، توسعه كسب و كار توليد محتواي سه توسعه كسب و كار توليد محتواي ۴، توسعه كسب و كار توليد محتواي ۵ با استانداري خوزستان به امضا رسيد.