بنيانگذار نهضت تجديد حيات فرهنگي اسلام

بنا به روايتي روزي چون فردا، سوم ماه صفر، سالروز شهادت جانگداز امام باقر عليه السّلام است، امامي كه بخش مهمي از راهبرد ۲۵۰ سالهِ ائمهِ معصوم عليهم السّلام در حفظ اسلام را به عهده داشت و به جرا‡ت مي توان گفت كه حيات شيعه و بقاي معنويت مديون تلاشهاي طاقت فرساي ايشان در بازتعريف مباني اسلامي است.
پيشوايان معصوم شيعه و جانشينان برحقّ رسول خدا صلي ال…عليه و آله و سلم كه بنا بر مشيّت الهي، يكي پس از ديگري براي راهنمايي انسان‌ها و پاسداري از دين خدا برگزيده شدند، ‌تا پيش از غيبت امام عصر ارواحنا له الفداه، به مدت ۲۵۰ سال، به تناسب شرايط، مقتضيات و نيازهاي زمان، هريك به‌ شيوه‌اي هدف امامت را كه حفظ دين خدا در بين مردم بود، پيش بردند. در اين ميان امام باقر عليه‌السّلام را در عين حال كه يك لحظه از مبارزه با حكام جور و تأييد مبارزان حقيقي دست نكشيد، بايد بنيانگذار نهضت فرهنگي اين حركت ۲۵۰ ساله و زمينه ‌ساز حركت عظيم فرهنگي فرزند گرامي‌اش امام صادق عليه‌السّلام دانست.
اين امام بزرگوار كه از پدر و مادري علوي و فاطمي به دنيا آمد، در سه سالگي با كاروان كربلا همراه شد و در مسير كوفه و شام رنج اسارت و شكنجه يزيديان را چشيد، سي و چهار سال از سرچشمه زلال علم پدر بزرگوارش امام زين‌العابدين عليه‌السّلام بهره مند شد و در دوران ۱۹ ساله امامت خود با استفاده از زمينه‌سازي‌هاي پدر و با توجه به ضعف و اختلافي كه بر دستگاه خلافت اموي حاكم شده بود فرصت يافت تا بر اساس پيشگوئي جد بزرگوارش رسول گرامي اسلام صلي ا… عليه و آله و سلم، علوم اوّلين و آخرين را بشكافد و به انقلاب علمي عظيمي دست بزند كه در طول سيزده قرن، پايه‌هاي مستحكم مكتب شيعه بر آن استوار بوده است.
امام باقر عليه‌السّلام با تأسيس حوزهِ علميهِ شيعه، كه علماي ساير فرَق اسلامي و غيراسلامي نيز از آن بهره مند مي شدند، فقيهان بزرگي تربيت كرد كه هريك با حفظ هزاران حديث از آن بزرگوار و نشر آن در بين مسلمانان توانستند در معرّفي مكتب تشيّع و اسلام راستين نقشي برجسته‌ايفا كرده مسلمانان را در برابر اسلام اموي، كه بمنظور نابودي اسلام ناب بوجود آمده بود، مصونيت داده و به صف آرائي وادارند. شاگردان امام باقر عليه السّلام براساس آموزه هاي آن بزرگوار، بيش از همه در تشريح جايگاه ولايت ائمه معصومين عليهم السّلام و حقّانيت ايشان، به عنوان اصلي ترين ستون بناي اسلام، مي كوشيدند تا زمينه را براي اصلاح انحرافات ناشي از غصب خلافت فراهم كرده و اسلام را در سراسر سرزمينهاي اسلامي به مسير اصلي خود بازگردانند.
ضمن عرض تسليت شهادت اين امام بزرگوار به پيشگاه فرزند گرامي ايشان، امام زمان عجل ا..تعالي فرجه و عموم هموطنان عزيز، توفيق همگان را در بهره گيري از سرچشمه هاي معرفتي كه آن بزرگوار به جهانيان عرضه داشتند آرزو داريم.
موسوي زاده