دونالد جان ترامپ ميلياردر، چهل و پنجمين رئيس جمهوري آمريكا شد

n3336605-5464767

<دونالد جان ترامپ> سرمايه دار و ميلياردر فعال در حوزه املاك و مستغلات سرانجام پس از يك رقابت تنگاتنگ با شكست رقيب سرسختش هيلاري كلينتون از حزب دموكرات، شگفتي ساز اين دور از رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري آمريكا شد و با كسب ۲۸۹ آراي الكترال از ۵۰ ايالت اين كشور به عنوان رئيس جمهوري چهل و پنجم آمريكا به كاخ سفيد راه يافت.
به گزارش ايرنا، رئيس جمهوري جديد آمريكا ۷۰ ساله و از حزب جمهوري خواه است.
وي توانست با شكستن حد نصاب آراء گزينشگران (۲۷۰ راي) در انتخابات ۱۸ آبان آمريكا رقيب دموكرات خود را شكست دهد. اگرچه بسياري از تحليلگران آمريكايي از وي به عنوان يك جعبه سياه ياد مي كردند و او را تاجري ناآشنا به سياست معرفي مي كردند، اما وي سرانجام توانست در يك انتخابات بسيار سخت پر فراز و نشيب و البته به گفته ناظران بين المللي پر از صحنه هاي زشت و خالي از اخلاق به كاخ سفيد راه يابد.
هيلاري كلينتون نامزد مطرح حزب دموكرات به رغم رقابت هاي سخت و تنگاتنگي كه با دونالد ترامپ داشت نتوانست آراي الكترال مورد نياز را كسب كند.
اين شكست در حالي نصيب وي شد كه باراك اوباما، رئيس جمهوري كنوني اين كشور، حزب دموكرات و اكثر سياستمداران حزب جمهوريخواه و رسانه هاي آمريكايي آشكارا حمايت خود را از كلينتون اعلام كرده بودند.
چهار نامزد باقيمانده اين انتخابات نيز به ترتيب گري جانسون از حزب ليبرترين (آزادي خواه) با سه ميليون و ۵۷۸ هزار و ۶۹۳ راي (۳ درصد آرا)، جيل استاين از حزب سبزها با يك ميليون و هفت هزار و ۶۶۷ راي (۹/۰ درصد آرا) و دَرل كسل )Darrell Castle(‌ از حزب قانون اساسي و اوان مك مالين )Evan McMullin(‌ نامزد مستقل (نام اين دو تنها در برخي ايالات در برگه آرا ثبت شده بود و در آنها حق رقابت داشتند) مجموعا ۶۲۸ هزار و ۶۰۴ راي (۶/۰ آرا) در رتبه هاي بعدي قرار گرفتند.
زندگي نامه ‌
دونالد جي. ترامپ متولد ۱۴ ژوئن ۱۹۴۶ نامزد انتخابات رياست جمهوري ۲۰۱۶ آمريكا تاجر و توليدكننده تلويزيوني و رئيس‌<سازمان ترامپ> در امور املاك و مستغلات است. ترامپ در دوران كاري خود برج ها، هتل ها و كازينوهاي مختلفي در مناطق مختلف جهان ساخته است. ‌
ترامپ در شهر نيويورك متولد و بزرگ شده و از سن ۱۳ سالگي در آكادمي نظامي نيويوك شركت كرده است. او در سال ۱۹۶۸ مدرك ليسانس اقتصاد خود را از <دانشكده وارتون> دانشگاه پنسيلوانيا دريافت كرد. ‌
او در سال ۱۹۷۱ كنترل شركت ساختماني پدرش <فرد ترامپ> را در دست گرفت و بعدا نامش را به <‌سازمان ترامپ>‌ تغيير داد و بسرعت اشتهار اجتماعي آن را بالا برد.
برخي از مهمترين ديدگاههاي ترامپ كه در جريان رقابت هاي انتخاباتي رياست جمهوري ۲۰۱۶ و عمدتا در چهار مناظره وي با كلينتون مطرح شده بود، شامل موارد ذيل است :
سياست خارجي
تعيين خطي مشي ترامپ در عرصه روابط خارجي تنها از رهگذر بررسي مواضع و اظهارات گاه و بي گاه وي امكان پذير است. البته در اين ميان برخي مواضع وي در گذر زمان دستخوش تغييراتي شده و وي برخي اظهاراتش را تلويحاً پس گرفته است.
سوريه
ترامپ سپتامبر سال گذشته در گفت و گو با شبكه CBS‌ گفت كه آمريكا بايد از جنگ داخلي سوريه عقب نشيند و به داعش اجازه دهد تا با دولت سوريه بجنگد، سپس عليه اين گروه تروريستي وارد عمل شود.
اما اظهارات اخير پيروز انتخابات از اتخاذ سياست ديگري حكايت دارد.
ترامپ در مناظره دوم خود با كلينتون در جريان رقابت هاي انتخاباتي درباره وضعيت سوريه گفته بود: من اصلا بشار اسد (رئيس جمهوري سوريه) را دوست ندارم، اما اين اسد است كه داعشي ها را مي ك‌شد، اين روسيه و ايران هستند كه داعشي ها را مي ك‌شند … بايد قبل از آن كه خود را بيش از اين در سوريه درگير كنيم نگران داعش باشيم.
ترامپ در ماه مارس احتمال اعزام ۲۰ تا ۳۰ هزار سرباز آمريكايي به سوريه را براي مبارزه با داعش مطرح كرده بود.
وي وعده طرح ريزي عمليات شكست داعش در ۱۰۰ روز اول رياست جمهوري خود را داده، ولي از ارائه جزئيات بيشتر در اين رابطه به علت رعايت <اصل غافلگيري> خودداري كرده است.
عراق
ترامپ در طول رقابت هاي انتخاباتي بارها تهاجم نظامي سال ۲۰۰۳ آمريكا به عراق را مورد سرزنش قرار داده و اين اقدام را عامل اصلي بي ثباتي خاورميانه برشمرده بود.
وي خروج به يكباره و سريع نظاميان آمريكايي از عراق را عامل ايجاد خلاء لازم براي سر بر آوردن گروه داعش برشمرده و باراك اوباما (رئيس جمهوري آمريكا) و هيلاري كلينتون (وزير امور خارجه وقت) را از همين رو <بنيان گذار> اين گروه تروريستي خوانده بود.
ترامپ گرچه از آينده روابط با عراق حرفي به ميان نياورده، اما آنچه تحليل گران از صحبت هاي وي برداشت مي كنند، حركت به سمت استقلال سياسي و نظامي بغداد است.
روسيه
ترامپ ماه آوريل درباره روابط دو جانبه واشنگتن و مسكو گفته بود : فكر مي كنم كه تنش زدايي از روابط با روسيه – البته از موضع قدرت – امكان پذير است. برخي مي گويند كه روسيه منطقي نيست، قصد دارم صحت اين حرف ها را شخصا بررسي كنم.
ترامپ بارها توان مديريتي <ولاديمير پوتين> رئيس جمهوري روسيه را مورد تحسين قرار داده و وي را رهبري شايسته براي روسيه خوانده است. ‌او همچنين اتهامات مطرح شده درباره دست داشتن روسيه در هك سرورهاي حزب دمكرات را بي پايه توصيف كرده، ولي از مسكو خواسته بود كه چنانچه پشت پرده هك هاي اخير است ايميل هاي گم شده كلينتون را برملا كند ؛ حرفي كه مدت ها به ابزار دست منتقدان براي حمله به اردوگاه جمهوريخواهان بدل شد. ‌
ايران
ترامپ از جمله مخالفان سرسخت توافق هسته اي (برجام) است و با وجود موانع قانوني پيش بيني شده، وعده پاره كردن برجام را در نخستين روز تكيه بر كرسي رياست جمهوري داده است.
اما مشاوران وي نظر ديگري دارند.
<وليد فارس> يكي از مشاوران ترامپ با رد اظهارات وي در اين رابطه گفته است: وي قصد ندارد توافقي كه امضاي نهادهاي ايالات متحده را دارد، برهم بزند … بلكه مي خواهد تا برجام را بازنگري كند. بازنگري در مفاد برجام هم اما با توجه به اينكه اين توافق يك سند بين المللي است و قطعنامه شوراي امنيت اجراي آن را تضمين كرده است، امري ناشدني است. ‌
ترامپ اظهارات خصمانه و مداخله جويانه ديگري هم با مضمون مقابله با فعاليت هاي دفاعي ايران در آب هاي سرزميني و نيز افزايش تحريم هاي يك جانبه عليه كشورمان داشته است. بايد ديد رئيس جمهوري جديد آمريكا پس از روي كار آمدن چه موضعي در قبال برجام، ايران و منطقه خواهد داشت.