طولاني‌ترين نماز جماعت جهان به طول ۸۵ كيلومتر برگزار مي‌شود

اين نماز جماعت بزرگ نشان مي‌دهد كه همه ما مسلمانان، چه عراقي چه ايراني چه از كشورهاي خليج فارس چه اروپايي و آمريكايي يك يد واحده هستيم و تفاوت‌هاي شكلي و جغرافيايي و سليقه‌اي همه در ذيل محبت امام حسين “عليه‌السلام” هيچ است.استاد برجسته حوزه علميه نجف و راه‌انداز اوليه اين نماز جماعت در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري فارس با اعلام اين خبر افزود: اين نماز جماعت با حضور ۱۲۰۰ مبلغ و براي پنجمين سال متوالي برگزار مي‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمين سيد احمد الحسيني اشكوري يادآور شد: در سال گذشته اين نماز جماعت به بزرگي امسال نبود، اما امسال با افزودن به امامان جماعت مسير، تصميم داريم آن را از عمود شماره ۱ در ابتداي خروجي شهر نجف تا خود شهر كربلا به طول ۸۵ كيلومتر برگزار كنيم. البته برخلاف آنچه گفته مي‌شود اين يك نماز جماعت متصل نيست، بلكه در تمام مسير اين جاده ۱۲۰۰ نماز اما همزمان و در طول هم برگزار مي‌شود.مبدع اين نماز جماعت در بيان علت برگزاري اين نماز جماعت بزرگ به خبرنگار فارس گفت: اين نماز كه به روايت مشهور در عراق در ۱۷ صفر كه روز شهادت امام رضا “عليه‌السلام” است، برگزار مي‌شود و هدف از آن اول از همه تبليغ نماز و به نمايش گذاشتن اين واجب ديني است كه امام حسين “عليه‌السلام” براي آن شهيد شد.همچنين اين نماز جماعت بزرگ نشان مي‌دهد كه همه ما مسلمانان، چه عراقي چه ايراني چه از كشورهاي خليج فارس چه اروپايي و آمريكايي يك يد واحده هستيم و تفاوت‌هاي شكلي و جغرافيايي و سليقه‌اي همه در ذيل محبت امام حسين “عليه‌السلام” هيچ است.
استاد حوزه علميه نجف همچنين گفت: اين نماز جماعت شايعاتي مبني بر اينكه راهپيمايان اين مسير فقط براي پياده‌روي مي‌آيند و الزاماً اهل نماز نيستند را باطل مي‌كند.
حسيني اشكوري در ادامه اين مصاحبه از بسيج ۲۵۰۰ طلبه و روحاني از اولين روز راهپيمايي از ۲۵ محرم از بصره و تمامي مرزها و مسيرها و فرودگاهها براي پاسخگويي به مسائل و مشكلات شرعي زائران و ارشاد و راهنمايي آنان تا پايان ماه صفر خبر داد و افزود: ۵۰۰ تن از اين طلاب و روحانيان از ايران به اين حركت پيوسته‌اند.
وي مسير راهپيمايي اربعين را مسير “يكي شدن” و “اتحاد” شيعيان و عرصه بروز قوت شيعه دانست و گفت: به همين دليل بايد از هر حركتي كه موجب تفرقه و جدايي اين خيل عظيم شود خودداري كرد.
استاد برجسته حوزه علميه نجف توصيه يكي دو سال اخير رهبر انقلاب مبني بر توزيع نشدن تصاوير ايشان را حركتي مثبت و هوشمندانه ارزيابي كرد و از زائران ايراني خواست با بي‌اعتنايي به برخي افراطياني كه اين سالها در عراق منزوي شده‌اند، از مطرح كردن آنها خودداري كنند.