هلي كوپترهاي آب پاش مي توانستند آتش قطار را در سمنان زودتر خاموش كنند

هلي كوپترهاي آب پاش مي توانستند آتش قطار را در سمنان زودتر خاموش كنند ‌

حادثه تاسف بار و مرگبار آتش گرفتن قطار مسافري در سمنان قلب تمام ايرانيان را جريحه دار كرد چرا كه برخلاف گفته وزير راه و شهرسازي كه در بخش خبري ساعت ۱۴ ديروز گفت: <به دليل اين كه يك رگ من … است به مردم آذربايجان تسليت مي گويم.> براي ما، مردم تمام ميهن عزيزاند و خود را سوگوار بازماندگان اين حادثه تلخ مي دانيم. و اما تلفات بالاي اين اتفاق نشان داد كه اولا با وجود ادعاي مسئولين راه آهن مبني بر برخورداري از تجهيزات هشدار دهنده و بازدارنده از وقوع حوادث اينچنيني، متاسفانه در اين مورد به موقع اقدام نشده و ضرورت بازنگري وسايل و تجهيزات محسوس است ثانيا باز هم به شيوه وقايع گذشته مربوط به ناوگان حمل و نقل عمومي عامل اصلي، خطاي انساني عنوان شد كه معلوم نيست تا كي بايد اين توجيه تكراري را در پي هر واقعه تلخي شاهد باشيم.باور كنيد مردم از اين همه مسئوليت گريزي خسته شده اند و متاسفانه همچنان مديران در اقرار به قبول مسئوليت حوادث ناگوار بي تفاوت هستند چرا كه حداقل اقدام براي التيام زخم هايي كه بر پيكر جامعه از حوادث تلخ مي نشيند، استعفاي وزراي مربوط است.
ثالثا باز هم برخلاف ادعاي مسئولان كه امداد رساني را قابل قبول مي دانند، پرواضح است كه استفاده نكردن از امداد هوايي(هلي كوپتر آب پاش) براي اطفاي حريق قطار از عوامل افزايش قربانيان اين حادثه است، زيرا وجود هلي كوپتر براي خاموش كردن آتش مي توانست صعب العبور بودن مسير قطار را كه موجب كندي امداد رساني به موقع بوده جبران كند چون مسلما سريع تر از ماشين هاي آتش نشاني به محل مي رسيدند لذا ضرورت تقويت امداد هوايي توسط جمعيت هلال احمر به خوبي محسوس است و حتي در حوادثي كوچك تر از برخورد دو قطار، يعني تصادف هاي رانندگي در جاده ها و مسيرهاي دور افتاده هم اين وسيله (هلي كوپتر) مي تواند سريع تر كار امداد رساني اعم از اطفاي حريق وسيله نقليه و انتقال مصدومين را انجام دهد و در مجموع هنر هلال احمري ها در چنين مواقعي مي تواند نجات بخش باشد خصوصا در استاني مثل خوزستان كه آمار تصادف هاي جاده اي بيداد مي كند.

استاندار به قضاياي پشت پرده برگزاري نمايشگاه فرصت هاي سرمايه گذاري ورود كند ‌

برگزاري نمايشگاه در محل نمايشگاه دائمي استانهزينه هاي بالايي به شركت كنندگان تحميل مي كند كه به دليل ساختن غرفه ها براي چند روز و بعد تخريب آنهاست، اگر هم مثل اين سري از برگزاري نمايشگاه فرصت هاي سرمايه گذاري باشد كه احداث غرفه ها دستخوش برخي ارتباطات آنچناني هم بشود!حرف بر سر اينست كه بايد تمهيداتي بشود كه هزينه هاي غرفه آرايي در استان به حداقل برسد.
از جمله شنيده ايم در نمايشگاه هاي تهران از غرفه هاي بازشو استفاده مي شود به اين صورت كه قطعات غرفه با پيچ و مهره وصل مي شوند و پس از پايان نمايشگاه شركت كنندگان قطعات غرفه را باز كرده و مي برند تا در نمايشگاه بعدي مورد استفاده قرار دهند.
استفاده از اين روش دو مزيت دارد. يكي اين كه از دوباره كاري و تحميل هزينه به شركت كنندگان جلوگيري مي شود. دوم هم موجب مي شود كه افرادي از طريق ارتباطات و لابي گري كار غرفه سازي را در اختيار نگيرند. ‌
تاسف اينجاست كه در قضيه غرفه سازي نمايشگاه فرصت هاي سرمايه گذاري، اين كار را اينطور كه برخي كانون هاي استاني گفته اند به افراد غيربومي داده اند، آنها هم براي ساخت هر غرفه چند برابر متعارف دستمزد گرفته اند حال آنكه ساخت غرفه كار آنچناني نيست كه از غرفه سازان بومي برنيايد. اگر چنين شده باشد، نمايشگاهي كه قرار بوده فرصت هاي سرمايه گذاري در استان را معرفي كند به دليل نفوذ برخي عوامل، مانع از گردش نقدينگي در استان شده است. از اين رو شايسته است استاندار در اجرايي كردن شعارهايش مبني بر سپردن كار به نيروهاي بومي نسبت به قضايايي كه در برپايي نمايشگاه فرصت هاي سرمايه گذاري رخ داده و جلوگيري از تكرار اين قبيل موارد ورود كند.
البته ما هميشه گفته ايم در مواردي كه نياز به تخصص هاي غيربومي است، به بكارگيري نيرو از هر جاي كشور و يا خارج كشور مخالفتي نداريم اما ديگر نبايد كار را به آنجا برسانند كه بگويند استان نجار و دكوراتور ندارد و بروند از تهران و شيراز براي انجام اين كار آدم بياورند.

اعتراض ۱۶ نماينده خوزستان به سفر يك روزه رئيس جمهوري

۱۶ نماينده مردم خوزستان در مجلس شوراي اسلامي ۲۱ روز پس از سفر رئيس جمهور به استان، اعتراض خود به يك روزه بودن اين سفر را به اطلاع مردم شريف خوزستان رساندند! در واقع اين نمايندگان مردم خوزستان را مخاطب خود قرار داده و در نامه اعتراضي خود آورده اند با توجه به مشكلات بيكاري جوانان، آب شرب و فاضلاب شهرستان ها، موضوع انتقال آب و پديده ريزگردها و ديگر مشكلات استان انتظار به حق مردم خوزستان سفري هدفمند همانند ديگر استان ها در قالب يك برنامه دو الي سه روزه جهت رسيدگي به مشكلات و ديدار عمومي بود.
اين ۱۶ نماينده از رئيس جمهور درخواست داشتند كه با برنامه ريزي هيأت دولت سفر ويژه اي به منظور بررسي مشكلات استان و اتخاذ تصميمات شايسته داشته باشد.
اميدواريم پس از گذشت ۲۱ روز از اين سفر، مراتب اعتراض نمايندگان خوزستان به گوش رئيس جمهور برسد.

انتصابي در استانداري صورت نگرفته است
در پي انتشار خبري در يكي از سايت ها مبني بر انتصاب معاون روابط عمومي استانداري و معاون عمراني استانداري خوزستان، در تماسي كه راوي با آقاي سيد لطف ا… هاشمي مديركل دفتر حوزه استانداري و مدير روابط عمومي استانداري داشت وي اعلام كرد تا زماني كه حكمي از سوي استاندار امضاء نشده است، هر گونه خبري در اين مورد تاييد نمي شود.