چگونه است كه برخي استان هاي كوچك صنعتي در كاهش بيكاري از خوزستان بزرگ صنعتي پيشي گرفته اند؟

تا بوده هر وقت صحبت از آمار بيكاري به ميان آمده، خوزستان با وجود حجم بالاي توليد نفت و برخورداري از اين ميزان منابع خدادادي در حوزه آب، خاك ،صنعت و غيره و ذالك، جزء استان هاي ابتداي جدول به شمار رفته و به گفته استاندار خوزستان اين استان از لحاظ نرخ بيكاري دومين استان كشور مي باشد! هرچه هم مديران رفته و آمده در سطح استان براي علاج درد اين بيكاري نسخه پيچيدند تا كنون دردي دوا نشده است! ‌
از آن طرف اما براساس آماري كه مركز آمار ايران منتشر كرده است، در تابستان سال جاري استان مركزي با ۷/۶ درصد، آذربايجان غربي با ۵/۷ و همدان با ۸ درصد مقام هاي اول تا سوم كمترين نرخ بيكاري را در بين ۳۱ استان كشور به خود اختصاص داده ‌اند! ‌
البته برخي نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي بر اين باورند كه به كارگيري نيروي هاي غيربومي در استان يكي از علت هاي بالا رفتن نرخ بيكاري در خوزستان مي باشد.
علي ساري نماينده اهواز ، باوي ، كارون و حميديه هم در اين خصوص در جلسه علني سه شنبه گذشته مجلس در تذكري به وزير اقتصاد از طيب نيا خواست روند بكار گيري نيروهاي غيربومي در صنايع وابسته خوزستان را متوقف كنند. ‌
اين نماينده مجلس با اشاره به عملكرد مديرعامل شركت سرمايه گذاري توسعه ملي (وابسته به بانك ملي ) در زمينه بكارگيري نيروهاي غيربومي در تركيب هيات مديره هاي صنايع مربوطه در استان خوزستان به طيب نيا وزير اقتصاد و امور دارايي تذكر كتبي داد و خواهان توضيح وي در صحن علني مجلس شوراي اسلامي شد.
بدون شك استان خوزستان اگر بيشتر از استان هاي مركزي، آذربايجان غربي و همدان صنعتي نباشد، كمتر از آن ها نيست و در كنار صنعت، در بخش كشاورزي هم حرفي براي گفتن دارد؛ كاش مديران استاني علاوه بر تأكيد بر بكار گيري نيروهاي بومي در صنايع خوزستان، در كنار آموزش نيروهاي بومي متخصص به بررسي علت كاهش نرخ بيكاري در سه استان مذكور بپردازند تا شايد در رفع مشكل بيكاري استان شاهد گشايشي باشيم.

رئيس جمهور دلجويي از مردم خوزستان را باز هم در وعده هاي بدون اجرا خلاصه نكند

ظاهرا مراتب اعتراض برخي مديران و ائمه جماعت شهرها در خصوص تبليغاتي بودن سفر اخير رئيس جمهور به استان خوزستان به گوش دكتر روحاني رسيده است چون معاون پارلماني رئيس جمهور در جريان سفر روز چهارشنبه گذشته خود به استان و در حاشيه ديدار خود با آيت‌ا.. شفيعي نماينده مردم استان در مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اينكه سفر هيأت دولت به استان ها جهت رسيدگي به مشكلات استان ها است، عنوان كرده در طول هفته يك برنامه سفر استاني در دستور كار دولت است.
حسين ‌علي اميري البته در ديدار خود با آيت ا… شفيعي به مسأله آب خوزستان هم اشاره اي داشته و گفته است: اين مساله در جلسه هيأت دولت مطرح شده و در پي آن رئيس جمهور به صورت جدي دستورات لازم را براي توجه به مسأله بي آبي در خوزستان صادر كرد.
اينكه رئيس جمهور لطف كرده و دستور ويژه اي براي بررسي وضعيت بي آبي در خوزستان را صادر كرده اند را به فال نيك مي گيريم چون دكتر شريعتي در روزهاي نخست نشستن بر مسند استانداري خوزستان عنوان كرد در خصوص انتقال آب مجري سياست هاي دولت است و از آنجايي كه انتقال آب ارتباط مستقيمي با وضعيت كم آبي در شهرهاي استان بويژه شهرهاي پايين دست كارون دارد شايد بتوان اميدوار بود كه كارون بيش از اين بي جان نمي شود!
به هرحال اميدواريم اگر رئيس جمهور قصد دلجويي از مردم خوزستان را دارد، اين موضوع را عملا به مردم استان به اثبات برساند و وعده هاي ايشان باز هم شامل مرور زمان نشود.

نمايندگان استان و شوراها از لابي گري براي ورود نيروهاي غيربومي به استان پرهيز كنند

اخيرا خبري در فضاي مجازي منتشر شده كه طي آن عنوان شده بود يكي از اعضاي شوراي شهر اهواز كه اصالتا يكي از استان هاي اطراف است، قصد دارد با معرفي مديري از استان مطبوعش، وي را به خوزستان آورده و دستش را در يكي از شركت هاي فولادي بند كند! ‌
ظاهرا برخي نمايندگان شوراي شهر اهواز مي خواهند از قافله عقب نمانند و هم پاي برخي نمايندگان استان در مجلس به انتصاب مديران مورد حمايت خود بپردازند كه بايد در اين خصوص گفت استان خوزستان بخصوص اهواز در گذشته از اين نوع لابي گري ها بسيار متضرر شده است و اينكه باز هم چنين روندي ادامه يابد، نه به سود استان و نه در شأن نمايندگان مجلس در شوراها مي باشد.

تدارك نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي براي تحقيق و تفحص در شركت هاي نيشكر خوزستان
كاظم نسب نماينده اهواز ، باوي ، كارون و حميديه اخيرا اعلام كرده با توجه به بيكار شدن ۱۱ هزار نفر از اهالي خوزستان در شركت ‌هاي نيشكر اين استان، چالش هاي فراواني به دليل بيكاري نيروهاي شاغل در اين بخش براي استان ايجاد شده است از اين رو با حضور رئيس بانك كشاورزي، مسئولان شركت كشت و صنعت نيشكر كارون و صنايع توسعه نيشكر خوزستان و معاون وزير اقتصاد، تحقيق و تفحص از اين شركت ها در كميسيون كشاورزي به را‡ي گذاشته شد.
وي ادامه داده اين مسئله در كميسيون كشاورزي تأييد شده و قرار است هيأتي براي تفحص از علت وضعيت اين دو شركت تشكيل شود.
كاظم نسب اين را هم گفته كه در حال بررسي عملكرد سازمان آب و برق و جهاد كشاورزي هستيم و در صورتي كه به نتيجه مطلوب نرسيديم ، طرح تحقيق و تفحص از عملكرد اين دو سازمان در دستور كار نمايندگان استان خوزستان در مجلس شوراي اسلامي قرار خواهد گرفت.