انتصاب دو نيروي خوزستاني در آب كشور و قضيه راندن خوزستاني هاي باتجربه از استان

باخبر شديم مهندس فراز رابعي به عنوان مديركل دفتر مطالعات پايه منبع آب و مهندس فتح ا… دهكردي به عنوان مديركل دفتر بهره برداري از تاسيسات انتقال و توزيع آب كشور منصوب شدند كه هر دو آنها از مديران نام آشنا و باتجربه سازمان آب و برق خوزستان بوده اند و در سال هاي اخير به تهران منتقل شدند. اين خبرها مويد آنست كه استان نيروهاي توانمند و متخصص و باتجربه اي داشته و دارد كه قدر آنها را نمي دانند. اين نيروها وقتي به تهران رفتند بدون آن كه لابي داشته باشند به دليل بالا بودن تجربه و تخصص رشد كرده و جايگاه هاي مهم كشوري به آنها مي دهند. از جمله مهندس دهكردي بيش از بيست سال سابقه مديرعاملي شبكه هاي آبياري و زهكشي استان را داشته و سه سال معاون حفاظت منابع آب استان و عضو هيئت مديره سازمان آب و برق خوزستان بوده است.
تا آنجا كه به خاطر داريم در سالهاي اخير تعداد زيادي از نيروهايي كه در منابع آب صاحب نظر بودند به دلايل فضاي كاري، راحت به تهران انتقال يافتند و استان از وجود آنها محروم شد كه اميدواريم اين روند متوقف و فضاي مناسب و مهربانانه براي ماندن كساني كه تجارب و رشد آنها حاصل سرمايه گذاري و پشت سر گذاشتن آزمون و خطاها بوده، فراهم شود.

۱۸ آذر تعطيل نيست

سخنگوي شوراي نگهبان درباره مصوبه مجلس پيرامون تعطيلي ۱۸ آذرماه گفته است: هر مصوبه ارسالي از سوي مجلس محترم به شوراي نگهبان تا زماني كه مراحل نهايي خود را سپري نكند، لازم الاجرا نخواهد بود.
به گفته عباسعلي كدخدايي اين مراحل شامل اعلام تائيد نهايي شوراي نگهبان (و در موارد اختلافي نظر مجمع تشخيص مصلحت)، ارسال به رئيس جمهور از سوي مجلس، ابلاغ قانون و انتشار آن در روزنامه رسمي و مقتضي زمان مقرر قانوني است.
پيش از اين يكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در كانال تلگرامي خود نوشته بود: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در مصوبه اي هشتم ربيع الاول، آغاز سالروز امامت حضرت ولي عصر(عج) را تعطيل رسمي اعلام كردند.
محمدعلي مختارپور در توضيح اضافه كرده بود: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ماده الحاقي ۳۸ لايحه تنظيم برخي از احكام برنامه هاي توسعه اي كشور مصوب كردند كه هشتم ربيع‌الاول سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگري(ع) و آغاز امامت حضرت ولي‌عصر(عج) به‌عنوان تعطيل رسمي تعيين مي‌ شود كه با توجه به چاپ شدن تقويم ها قبل از تاريخ فوق اين تعطيلي در تقويم كشور درج نشده است. ‌

استاندار مراقب زير آبي رفتن قضيه انتقال آب كارون باشد

روزهاي نخست آذرماه سال جاري استاندار خوزستان با حضور در برنامه تلويزيوني برآيند شبكه استاني به صراحت عنوان كرد: “دولت سابق مصوباتي در خصوص انتقال آب كارون به ديگر نقاط كشور براي مصارف آشاميدني و صنعتي و كشاورزي داشت كه اجحاف در حق مردم استان بود. بنده پيگيري و مكاتبه كردم. دولت از ابتدا، موضوع را در شوراي عالي آب مطرح و مصوبات قبلي اصلاح شد و دولت تصويب كرد فقط براي آب شرب و با رعايت ملاحظات محيط زيست انجام بشود در واقع اين دولت، حجم آب مصوب براي انتقال را بسيار كاهش داد و لذا اين ظلم به دولت روحاني است كه آن را باني انتقال آب بدانيم در حاليكه انتقال آب مصوبه دولت قبل بود و اين دولت آنرا كم كرد.”
اين گفته دكتر شريعتي را به ديده منت گذاشتيم و با خود گفتيم بدون شك نماينده عالي دولت در استان خوزستان بيشتر و بهتر در جريان اين موضوع است اما اخيرا نامه اي در فضاي مجازي منتشر شده كه طبق آن هيأت وزيران در جلسه مورخ ۱۲ آبان ۹۵ سازمان برنامه و بودجه كشور را مكلف به ارزيابي و تأمين اعتبار جهت تكميل و اجراي طرح تونل سوم كوهرنگ و انتقال آب از بهشت آباد به حوزه زاينده رود كرده است!
اميدواريم گفته هاي استاندار خوزستان در خصوص اينكه اين آب براي مصرف شرب است ولاغير صحت داشته باشد گرچه پيش از اين هم يادآور شده بوديم به زعم كارشناسان هرگونه انتقال آب خوزستان را دچار مشكل مي كند. در واقع قرار بود چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرام باشد اما ظاهرا حالا ديگر اين ضرب المثل هم كاربرد خود را از دست داده و زور بعضي استان ها آنقدر هست كه چراغ هاي خانه را هر جا خواستند و اراده كردند بياويزند.

دغدغه مديران از مسائل آسماني موجب غفلت از مشكلات زميني نشود!

پاييز امسال مردم خوزستان در كنار دغدغه كاهش باران، اين نگراني را هم داشتند كه با توجه به اظهار نظرهاي صورت گرفته از سوي دانشگاه علوم پزشكي اهواز و سازمان محيط زيست استان، اولين باران همچون پاييز دو سال گذشته آن ها را به زحمت خواهد انداخت و به دليل بروز مشكلات تنفسي روانه بيمارستانشان مي كند!
پيش از آغاز باران دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز با ارسال پيام هشدار دهنده از مردم خواست تا حد امكان از خانه هاي خود خارج نشوند و در صورت ضرورت از ماسك استفاده كنند.پيش از بارش نخستين باران پاييزي امسال، ميان شهرداري و دانشگاه علوم پزشكي اهواز بر سر مقصر بودن يا نبودن درخت كونوكارپوس بحث هايي بود كه مديران شهرداري به استناد تحقيقات دانشگاه شهيد چمران اعلام مي كردند گل دهي اين درخت ارتباطي به تنگي نفس ندارد و دانشگاه علوم پزشكي هم مدعي بود بيماري هاي تنفسي پس از نخستين بارش باران بيشتر از صنايع و ديگر موارد آلاينده، زير سر گرده افشاني اين درخت است و درختان بايد هرس شوند.باران بالاخره آمد و چشم مردم اهواز و بيشتر شهرهاي خوزستان را روشن كرد. ظاهرا هم كمتر از دو هزار نفر بخاطر مشكلات تنفسي راهي بيمارستان شدند و اين يعني كاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدي آمار نسبت به سال گذشته!
حالا با وجود اينكه دو هزار نفري راهي بيمارستان شدند، باز هم متوجه نشديم بايد درخت را مقصر بدانيم يا خير اما اين را فهميديم آنقدر كه در خصوص بارش باران حواس مديران به هوا است، با وجود اين كه مشكلات پس از باران در زمين به قوت خود باقي است و باز هم مشكل آب هاي سطحي پس از هر بار بارندگي مردم را به زحمت مي اندازد مدنظر نيست.
خوب است مديران عزيز آنقدري كه روي مسائل هوا تمركز دارند، به مشكلات زمين هم نگاه كارشناسانه و با نيت رفع مشكل داشته باشند تا شايد در باران هاي بعدي شاهد كاهش آبگرفتگي معابر باشيم!