زيرگذر شريعتي به بهره برداري رسيد

نور خوزستان: آيت‌ا… سيد محمدعلي موسوي جزايري نماينده ولي فقيه در استان خوزستان در مراسم افتتاح زيرگذر شريعتي اهواز با ابراز خرسندي از افتتاح اين پروژه گفت: براي اجراي اين پروژه و تملك اراضي اطراف آن هزينه هاي زيادي صرف شده است تا رضايت كامل مردم تامين شود. ‌
وي با اشاره به پروژه‌هاي عمراني در اهواز عنوان كرد:‌پروژه روگذر چهارشير به سرعت در حال ساخت است و كار در پروژه بزرگ ‌تر پل ولايت نيز در حال انجام است.
آيت‌ا… موسوي جزايري با بيان اينكه شوراي شهر و شهرداري اهواز عملكرد قابل قبولي داشتند گفت: كلانشهري مانند اهواز داراي ظرفيت‌ هاي عمراني بسيار بالايي است و هنگامي كه از ديگر شهرها به اهواز سفر مي ‌كنند با مشاهده جاده ساحلي زيباي اهواز ابراز تعجب و شگفتي مي ‌كنند.
وي با اشاره به لزوم همكاري شهرداري و شوراي شهر اهواز براي حل مشكلات اظهار كرد:‌شوراي شهر با رعايت قوانين و به دور از فتنه و فسادها در حال انجام كارها است و امروز مي‌توانيم بگوييم شوراي شهر ما قانون ‌مدار است و كارها را بر روي ريل موازين اسلامي پيش مي‌برد و شورا و شهرداري با كمك و همكاري يكديگر در اين خصوص تلاش مي‌كنند. ‌

untitled-1

همچنين در اين مراسم استاندار خوزستان با بيان اينكه شهرداري اهواز بايد الگويي براي ساير شهرداري هاي استان باشد، گفت: يكي از مولفه هاي خروج يك شهر از روستا و تبديل شدن به كلان شهر جمعيت است و پس از قرار گرفتن در رده كلان شهرها نيازمند لوازم، امكانات و تمهيداتي است تا در اين رده قرار گيرد.
غلامرضا شريعتي با بيان اينكه مديريت كلان شهري و هماهنگي بين بخشي مي تواند از اين تمهيدات براي يك كلانشهر در راستاي تأمين نيازهاي جديد استفاده كند، اظهار داشت: وقتي دولت متولي همه امور باشد، چاق شده و تحرك خود را از دست مي دهد و در اين حالت ارتباط بين دولت و ملت ضعيف و تصميمات دولت متناسب با نيازها و خواست هاي مردم نخواهد بود به همين دليل با نظر كارشناسان، تصميم گرفته شد مديريت امور به مردم سپرده و دولت را به تدريج كوچك كنند. ‌
وي اهواز را كلانشهر و پيشاني استان برشمرد و تصريح كرد: مردم ساير استان ها با ديدن اهواز در مورد كل خوزستان نظر مي دهند.
استانداز خوزستان تصريح كرد: شهرداري اهواز مثل برادر بزرگ ساير شهرداري ها است و اگر اجراي پروژه اي در اهواز جواب بدهد آن وقت در ساير شهرها نيز اجرا مي كنند. يعني شهرداري اهواز بايد الگوي خوبي براي ساير شهرهاي استان باشد.
شريعتي اذعان داشت: مديريت شهري تنها سخت افزاري و ايجاد روگذر و زير گذر نيست بلكه شهرداري متولي امور شهر است.
استاندار خوزستان با بيان اين‌كه سپردن امور به شوراهاي شهر در دنيا پاسخ داده است، عنوان كرد: ‌اين راهي است كه در دنيا جواب داده است و امور را از حالت اداري سخت و منجمد دولتي خارج مي‌كند و مديريتي قابل انعطاف را در شهر ايجاد مي‌كند.
‌وي اظهار كرد: ‌گرچه تجربه ما در خصوص شوراي شهر كم است و هنوز در اين زمينه شوراهاي شهر ما به بلوغ نرسيده‌اند اما به موفقيت‌هايي رسيده‌ايم. شوراي شهر به طور طبيعي به دنبال رضايت مردم است بنابراين سعي خواهد كرد كه امور را بر اساس خواسته‌هاي مردم دنبال كند.
‌شريعتي گفت:‌مديريت شهري تنها مديريت سخت‌افزاري و ساخت پل و زيرگذر نيست بلكه شهردار به معناي دارنده شهر و متولي شهر است؛ گرچه در قوانين ما چنين چيزي وجود ندارد اما مديريت يكپارچه شهري كمك مي‌كند تا نيازهاي شهر برطرف شود.
‌وي ادامه داد‌:‌مسايل اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي در يك شهر و جامعه شهري بايد يك متولي داشته باشد كه اين متولي بايد پاسخگو نيز باشد. اگر بنا است كه كارها براي رفاه بهتر مردم و زيست بهتر انجام شود، لازم است به تمام مسايل از جمله مسايل فرهنگي و جوانان نيز توجه كرد. تنها وجود يك زيرگذر مشكلي از مشكلات مردم را حل نمي‌كند بلكه بايد تلاش كرد كه جامعه‌اي سرزنده داشته باشيم.
‌شريعتي اظهار كرد:‌در كارهايي كه انجام مي‌شود بايد تمام اقشار احساس كنند كه نيازهاي آنها مرتفع مي‌شود نه آن‌كه به يك بخش توجه شود و بخش‌هاي ديگر فراموش شوند.
‌استاندار خوزستان با اشاره به طولاني شدن مدت پروژه ساخت زيرگذر شريعتي افزود: ‌پروژه‌اي اگر قرار بوده است كه در يك سال به سرانجام برسد، به مدت سه سال طول كشيده است كه اين روند به معناي هدر رفت سرمايه‌هاي استان است.
‌وي ادامه داد: همه سازمان‌ ها بايد به مديريت شهري كمك كنند تا شرايط زندگي بهتر فراهم شود. اگر همراهي نباشد روند كار متوقف مي‌شود و پس از آن همه منتقد شهرداري و شوراي شهر مي‌شوند در صورتي كه بايد همكاري و همراهي وجود داشته باشد.
‌سيد خلف موسوي، شهردار اهواز نيز در اين مراسم گفت: زير گذر شريعتي با طول ۳۰۰ متر، عرض ۲۲ متر و در يكي از نقاط مهم شهر اهواز با ترافيك بالا احداث شده است. چهار ميليون ليتر سوخت و ۲۰۰ هزار ساعت زمان صرفه جويي با اجراي اين پروژه خواهيم داشت.
موسوي ضمن قدرداني از همراهي شوراي شهر اهواز، گفت: تمام حرف دل مردم اين است كه با وجود اين ميزان منابع نفتي از طريق اين منابع مورد عنايت ويژه اي قرار بگيرند.
موسوي با اشاره به اينكه شهرداري متعلق به مردم است، اذعان داشت: از تمام تعاملات استاندار براي همكاري به منظور اجرايي شدن پروژه هاي مختلف تقدير و تشكر مي كنيم.
وي تصريح كرد: مناقصه دو تقاطع غيرهمسطح امام شرقي به سمت فولاد و تقاطع زردشت نيز برگزار شده و در آينده اي نزديك ساخت اين پروژه ها را شروع مي كنيم.
شهردار اهواز بيان كرد: پيشنهاد شد كه اين تقاطع به نام شهيد مجيد سيلاوي نامگذاري شود كه اين مسئله را با شوراي نامگذاري مطرح مي كنيم.