نامه محرمانه دولت، كاسه صبر نمايندگان استان را لبريز كرد

در روزگار ما بسياري از ضرب المثل ها، مصداق و معناي خود را از دست داده و كاربردي ندارند. از جمله اين ضرب المثل كه: <صبر تلخ است و ليكن بَر شيرين دارد.>
شايد در گذشته مواردي از اين شيريني وجود داشت اما اكنون مشاهده مي شود كه چه در صحنه بين المللي و چه در امور داخلي، ظاهرا صبر را دليل ضعف مي دانند و بنابراين در نهايت نه تنها بَر شيرين ندارد، بلكه به زيان يك كشور يا يك استان تمام مي شود.
همين جريان انتقال آب از خوزستان به هر جا كه اراده كنند را در نظر بگيريد. چقدر مردم استان در برابر اجحاف و ضايع كردن حق مردم خوزستان از خود صبوري نشان دادند، چقدر به وعده هاي مقامات بالاي كشور دلخوش بودند و چقدر مودبانه و با حفظ احترام به شئونات مملكتي و پارلماني انتظارات خود را بيان داشتند، اما حاصل اين صبوري چه شد؟ برخلاف تمام مصوبات و قول و قرارهاي مربوط به انتقال آب، آقايان نامه محرمانه براي انتقال آب خوزستان رد و بدل كردند و اينجا بود كه كاسه صبر نمايندگان استان لبريز شد و در مقابل اين بدعهدي موضع گرفتند و نمايندگان در جلسه ديروز مجلس حتي مانع از سخنراني رئيس جمهوري شدند، حالا اگر اين حركت از نظر رئيس مجلس صحيح نبوده، گناهش به گردن كساني است كه نمايندگان مردم خوزستان را ناچار كردند تنها راه دفاع از حقوق موكلين خود را چنين برخوردي بدانند. البته سفر يك روزه و نيم بند رئيس جمهور به خوزستان و حاضر نشدن در جمع مردم و رفتار دور از انتظار ايشان نمك به زخم نمايندگان زد تا مصمم به حركتي متفاوت در خانه ملت شوند و بايد ديد حاصل اين رفتار چه خواهد بود و چه خير و شري براي استان خواهد داشت.

همه از دولت گله دارند
در خصوص حركت نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي اظهارنظرهايي از سوي آنها شده كه به طرح برخي از آنها مي پردازيم.
عبدا… سامري نماينده مردم خرمشهر با اشاره به اينكه دولت با مردم و نمايندگان صادق نيست، گفته است: دولت در پشت پرده مجوز انتقال آب كارون را از سرچشمه‌ها به سوي فلات مركزي و ساير استان‌ها صادر كرده است.
به گفته سامري تمام شخصيت‌هاي مذهبي استان از جمله نماينده ولي فقيه در استان و آيات عظام حيدري كعبي و شفيعي نيز از انتقال آب گلايه دارند و اعتراض خود را در مجلس خبرگان به رئيس جمهور اعلام كرده‌اند.

نمايندگان موظفند صداي مردم خوزستان را به گوش همه برسانند
ساري نماينده مردم اهواز، كارون، حميديه و باوي در مجلس شوراي اسلامي در اين مورد گفته:اعتراض ما به نامه انتقال آب بود كه از دفتر رياست جمهوري صادر و به شكل محرمانه وزير نيرو را مكلف كرده بود كه براي اجراي آن اقدام كند.
وي اين را هم گفته كه در اوج بي پولي مملكت دستور صادر كرده اند كه هزينه اين پروژه را به هر شكل ممكن تامين كنند؛ اين اقدام هزينه هاي بسيار زيادي براي استان خوزستان كه با مشكل كمبود آب مواجه است دارد و ضربه بزرگي براي اين استان خواهد بود كه بارها بر روي اين موضوع اعتراض داشته ايم.
وي گفت: ما قبول مي كنيم كه اين شيوه اعتراض خوشايند شان مجلس شوراي اسلامي نمي باشد ولي هنگامي كه آب شرب مردم استان خوزستان به مناطق ديگر انتقال داده مي شود ما به عنوان وكلاي مردم خوزستان موظفيم صداي اعتراض آن ها را به گوش همه برسانيم. اين نامه محرمانه بسيار عجيب بود و ما انتظار آن را از آقاي روحاني و هيئت همراهش نداشتيم.

استاندار موضع خود را مشخص كند ‌
ساري در خصوص همراهي مجمع نمايندگان خوزستان با اين اعتراض بيان كرد: برخي از نمايندگان مردم در مرخصي به سر مي بردند و حضور نداشتند ولي اكثر نمايندگان در مجلس حضور داشتند.
وي گفت:ما انتظار داشتيم استاندار محترم خوزستان زودتر نسبت به اين قضيه اعتراض مي كردند. استاندار خوزستان بايد موضع خود را نسبت به اين نامه مشخص و دولت را متقاعد به لغو اين مصوبه كند. ما هم به تبع آن اقدامات بعدي خود را انجام خواهيم داد. اگر اين قضيه به همين منوال ادامه پيدا كند عموم شاهد اقدامات بعدي ما خواهند بود.
فريدون حسنوند نماينده مردم انديمشك در مجلس شوراي اسلامي تجمع نمايندگان استان در مقابل تريبون مجلس را به دليل مصوبه محرمانه هيئت دولت براي انتقال آب از سرچشمه رودخانه هاي استان خوزستان دانست و گفت: دولت براي انتقال آب به فلات مركزي حق آبه استان هاي خوزستان و چهارمحال بختياري و نياز آبي آنها را در نظر نگرفته است.رئيس كميسيون انرژي مجلس عنوان كرد: نمايندگان خوزستان و چهارمحال و بختياري در مجلس شوراي اسلامي در حال تدوين نامه اعتراضي به اين مصوبه هيئت دولت هستند.
به گفته وي انتقال آب از خوزستان به فلات مركزي بر خلاف نص صريح قانون و مصوبه هاي شوراي عالي آب است.
ساير نمايندگان استان هم دلايل موضع گيري ديروز خود را در مجلس تشريح كردند.

كلانشهر اهواز هم مي تواند از ظرفيت بانك شهر بهره ببرد

شهردار تبريز با تاكيد بر اهميت بانك شهر به عنوان بانكي اختصاصي براي همه شهرهاي كشور گفته است <تاسيس بانك شهر با هدف مقدسي بوده تا در رابطه با مسائل شهري و در حوزه بانكي خدمات ويژه‌اي ارائه شود.
نجفي با بيان اينكه امروز شهرداري‌ها در تلاش هستند تا نه تنها از سيستم پولي بانك شهر، بلكه از شركت‌هاي جانبي اين بانك نيز در زمينه پيشبرد اهداف و توسعه شهرها استفاده كنند گفت: در حال حاضر در زمينه كسب درآمد، مشكلات بسياري در شهرها به چشم مي خورد، از همين رو انتظار داريم با حمايت‌هاي بانك شهر راهكارهايي براي پيشرفت سريع پروژه‌هاي شهري و به سرانجام رساندن ماموريت‌ها و كاهش مشكلات شهرها در نظر گرفته شود.>
كلانشهر اهواز هم بانك شهر دارد و مي توان از اين ظرفيت براي پيشرفت سريع پروژه هاي شهري و كاهش مشكلات مردم بهره برد.