مجمع جهانی تقریب و اتحاد امّت اسلامی

به مناسبت ۱۹ مهر، سالروز تأسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی و با حضور صدها نفر از نخبگان جهان اسلام، امروز اجلاس بین المللی”هم اندیشی اجرای دیپلماسی وحدت” برگزار می شود تا به فضل الهی گامی دیگر در جهت تحقّق اهداف مجمع و منویات مقام معظّم رهبری در زمینۀ رسدن به امّت واحدۀ اسلامی برداشته شود.

با بروز برخی اختلافات فرقه ای که پس از وفات رسول گرامی اسلام صلی ا…علیه و آله و سلّم روی داد، مسألۀ نزدیکی مذاهب اسلامی به دغدغۀ همیشگی بسیاری از متفکّران و مصلحان مذهبی و سیاسی تبدیل شد و اگرچه این مسأله تا قرنها پس از آن با فراز و نشیبهای فراوان همراه بود، لیکن به همّت اندیشمندان مسلمان هیچگاه مورد غفلت قرار نگرفت. امّا با پیدایش استعمار غرب در یکی دو قرت اخیر و تلاش برای جلوگیری از قدرت گیری و اتحاد جهان اسلام، با ظهور مصلحانی چون سید جمال الدین اسد آبادی، شیخ محمد عبده، شیخ محمود شلتوت، شیخ محمد تقی قمی، آیت الله العظمی بروجردی و بسیاری دیگر از پرچمداران وحدت، این امرِ مهم شتاب بیشتری یافت. پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و ايجاد حکومت اسلامي توسط امام خميني(ره)، زمينه‌ساز گسترش اين تلاش در ميان مسلمانان گرديد زیرا با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و گسترش بیداری اسلامی، دشمنان اسلام که وحدت امّت اسلامی را نزدیک می دیدند بر تلاش خود برای بروز اختلاف و ایجاد تفرقه در بین مسلمانان افزودند و با همراهی تعدادی از دولتهای مزدور منطقه توانستند به اشکال مختلف مانع نزدیکی مسلمانان به یکدیگر شوند.

جمهوری اسلامی با نامگذاری فاصلۀ اختلافی میان دو روایت میلاد رسول اکرم صلی ا…علیه و آله و سلّم یعنی دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول به نام “هفتة وحدت”، باعث شد تا مسلمانان از عاملی ظاهراً تفرقه انگیز برای ایجاد وحدت و نزدیکی بیشتر استفاده کنند. با برگزاری چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی در هفتۀ وحدتِ سال ۱۳۶۸، با حضور جمعی از اندیشمندان جهان اسلام از سوی سازمان تبلیغات اسلامی در تهران، رهبر معظم انقلاب دستور تشکیل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را صادر کردند. این مجمع که رسالت اصلي آن آشنا کردن پيروان مذاهب اسلامي با یکدیگر و تقويت احترام متقابل در بين مسلمانان به منظور رسيدن به امت واحدۀ اسلامي است، حرکت خود را بر مبنای قرآن و سنّت نبوی، ایمان به توحید، نبوّت، معاد و عدم انکار ضروریات دین، مشروعیت اجتهاد و آزادی بحث و اصل برادری قرار داده و برای تحقّق اهدافی چون گسترش فرهنگ اسلامی، دفاع از حریم قرآن و اسلام، تفاهم بیشتربین علمای اسلام، آگاه کردن مسلمانان از توطئه های تفرقه انگیز دشمنان، تشکیل جبهه ای واحد در برابر دشمنان اسلام و رفع بدبینی بین فرق مختلف اسلامی تلاش می کند و با تلاشهای همه جانبۀ خود توانسته است به محوری اساسی جهت ایجاد وحدت بین نخبگان و مراجع فکری جهان اسلام تبدیل گردد.

موسوی زاده