امام جمعه موقت اهواز: تعصبات استاني مانع از بيان نظرات كارشناسي است خوزستان با وجود غني بودن، از سخت‌ترين محروميت‌ها رنج مي‌برد

‌امام جمعه موقت اهواز با بيان اين‌كه در خصوص بحث انتقال آب، مهمترين نظرات بايد نظرات كارشناسي باشد و نبايد بخشي‌نگري داشته باشيم، گفت: امروز نزاعي بين استان‌ها وجود دارد و تعصبات استاني نمي‌گذارد كه آنچه كه بايد، به درستي اتفاق بيفتد و اين ملاحظات نسبت به مناطق مختلف نمي‌گذارد كه نظرات كارشناسان به درستي بيان شود.

به گزارش ايسنا ، آيت‌ا… سيد ابوالحسن حسن‌زاده در پنجمين همايش ملي مديريت شبكه‌هاي آبياري و زهكشي و سومين كنگره ملي آبياري و زه‌كشي ايران كه در اهواز برگزار شد، اظهار كرد: خداوند منشا زندگي را آب قرار داده است و تمدن‌هاي مهم و چند هزار ساله در ايران و ديگر كشورها در كنار آب‌ها شكل گرفته‌اند.  ‌

وي افزود: امروز نزاعي بين استان‌ها وجود دارد و تعصبات استاني نمي‌گذارد كه آنچه كه بايد، به درستي اتفاق بيفتد و اين ملاحظات نسبت به مناطق مختلف نمي‌گذارد كه نظرات كارشناسان به درستي بيان شود. مهمترين موضوعي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است كه دست از اسراف برداريم. در قرآن دو واژه اسراف و تبذير به كار  رفته است كه تبذير به معناي ريخت‌و‌پاش است.

امام جمعه موقت اهواز با بيان اين‌كه اسراف در هر زماني مطابق با همان زمان است، تصريح كرد: در شادگان مسير برخي روستاها با وجود درختان نخل بسيار زيبا است اما اكنون امكان ندارد كه بخواهيم نخيلات را به شكل گذشته آبياري كنيم؛ زيرا اينكار اسراف است.

حسن‌زاده ادامه داد: ما بلافاصله وقتي دچار محدوديت مي‌شويم به سراغ راه‌هاي سلبي مي‌رويم؛ به طور مثال اكنون كشت برنج به جزء استان‌هاي شمالي در ساير استان‌ها ممنوع است. اين ممكن است به عنوان يك اضطرار تنها چاره باشد اما به هيچ وجه نمي‌تواند يك راه ‌حل دايمي باشد و بايد سراغ راه‌هاي ايجابي برويم.

وي با بيان اين‌كه سه محور مباحث فرهنگي،‌مباحث علمي و قانون بايد با هم هماهنگ شوند، عنوان كرد: دانشمندان ما بايد پاي كار بيايند و براي بحث پژوهش هزينه كنيم. آنچيزي كه در بخش آموزش هزينه مي‌شود بسيار بيشتر از آنچيزي است كه در بخش پژوهش هزينه مي‌‌شود و نتيجه آن اين است كه ابتكارات و برنامه‌هاي جديدي را مشاهده نمي‌كنيم.

امام جمعه موقت اهواز گفت: ما بايد يك همه‌جانبه‌نگري را در بحث توسعه و آبياري داشته باشيم. متاسفانه ما در تمام مسايل يك پيوست سياسي داريم و دولت‌ها براي اينكه كارنامه موفقي را از خود نشان دهند تعامل صحيحي را در بخش‌هاي مختلف ايجاد كنند.

حسن‌زاده خاطرنشان كرد: در خصوص بحث انتقال آب مهمترين نظرات بايد نظرات كارشناسي باشد و نبايد بخشي‌نگري داشته باشيم. استان ما در عين اينكه يك استان غني و برخوردار است از سخت‌ترين محروميت‌ها رنج مي‌برد. اگر زيرساخت‌ها براي بخش خصوصي فراهم شود، مي‌توان ديد كه خوزستان چه ظرفيتي در بخش گردشگري دارد.