با رفع ضعف هاي گذشته، براي مسافران نوروزي جاذبه ايجاد كنيد

يكي از مواردي كه موجب مي شود يك شهر يا منطقه در جذب گردشگر موفق باشد اين است كه هر سال پس از تعطيلات نوروزي آسيب شناسي شود تا نقاط ضعف و قوت شهر مشخص و براي سال هاي بعد مد نظر قرار گيرد تا ضعف ها برطرف و قوت ها قوي تر شود. از تكرار ضعف هايي كه در اهواز مشاهده مي شود معلوم است كه اين آسيب شناسي در سال هاي گذشته انجام نشده يا كافي نبوده است. از جمله اينكه مسافران نوروزي و در مجموع تازه واردان به شهر براي رفتن به نقاط مختلف شهر مشكل دارند و تابلوهاي راهنمايي موجود كفايت رفع نياز آنها نيست يا تابلو در جايي قرار دارد كه در معرض ديد مسافر نمي باشد. انتظار اين است كه در روزهاي باقيمانده تا تعطيلات و ورود مسافران اين ضعف برطرف شود و تابلوهاي راهنما بطور كارشناسي شده در نقاط مورد نظر نصب شود كه از وروديه شهر شروع و تا هسته مركزي و حاشيه ها ادامه پيدا كند.

در ايستگاه ها از نيروهاي با روابط عمومي بالا استفاده شود

 

نكته ديگر اينكه كساني براي خوش آمد گويي و استقرار در ايستگاه هاي راهنمايي انتخاب شوند كه داراي ظاهري آراسته، اطلاعاتي كافي و بياني رسا و جذاب باشند. از همه مهمتر محل هاي اسكان مسافران بايد ايمن باشد چه از لحاظ حفظ اموال آن ها و جلوگيري از هرگونه سرقت و چه بلحاظ مصون بودن در صورت بارندگي يا بروز گردو خاك. ضمنا بايد نظارت بر قيمت ها در چنين مكان هايي وجود داشته باشد تا مسافران نقره داغ نشوند، ضمن اينكه مواد بي كيفيت هم عرضه نشود.

رانندگان پول اضافي از مسافران نگيرند

از موارد ديگري كه در سالهاي گذشته موجب نارضايتي مسافران بوده، دريافت كرايه نامعقول از آن ها توسط برخي رانندگان تاكسي و مسافر كش ها بوده كه لازم است سازمان تاكسيراني و آژانس ها در اين مورد شدت عمل نشان دهند. اين كار به خصوص در پايانه هاي حمل و نقل و ايستگاه راه آهن بايد بيشتر اعمال شود تا مسافران نوروزي همان بدو ورود به دليل اجحاف رانندگان از آمدن به اهواز پشيمان نشوند. پاكسازي ساحل رودخانه و نظارت بر كار قايقرانان و كنترل محوطه پارك ها هم كه مسلما بايد در دستور كار مسئولان خدمات شهري و فضاي سبز قرار گيرد.

ماموران در نوروز مسابقه صدور قبض جريمه نداشته باشند

 

در سال هاي گذشته تبليغ شده  كه خيابان نادري اهواز پس از بازسازي از جاذبه هاي شهري است. صدق اين تبليغ زماني نمايان مي شود كه مسئولان براي مسافران داراي خودرو به فكر پاركينگ باشند.

در حال حاضر يك پاركينگ كارون و پاركينگ اول پل سفيد در هسته مركزي است كه مسلما جوابگو نيستند و مسافران چه بسا ناچار باشند در خيابان نادري و اطراف آن توقف ها ي كوتاهي داشته باشند. ماموران راهنمايي و رانندگي نبايد از اين ضعف شهر نهايت سوء استفاده را ببرند و مرتب قبض جريمه بنويسند يا خودروها را با آن شكل زننده به پاركينگ ها انتقال دهند.

يادمان باشد مقصر ما هستيم كه در هسته مركزي پاركينگ نداريم و راننده مجبور مي شود در نقاط توقف ممنوع، خودرو را متوقف كند. بايد به ماموران راهنمايي و رانندگي آموزش داده شود كه با  چهره گشاده و اغماض با مسافران برخورد كنند تا با خاطره بدي از اين شهر نروند چرا كه گرد و خاك و آلودگي شهر به اندازه كافي هموطنان ما را از آمدن به خوزستان منصرف مي كند و ديگر نبايد خودمان به دافعه هاي شهر اضافه كنيم.

دستگير شدگان گروه ملي به زودي آزاد خواهند شد

 

يك منبع موثق به راوي گفت: كارگران دستگير شده گروه ملي صنعتي فولاد به زودي آزاد خواهند شد تا در ايام نوروز ميان خانواده  خود باشند. وي كه نخواست نامش فاش شود همچنين گفت: با اقداماتي كه انجام شده قرار است حقوق دو ماه كارگران گروه ملي تا قبل از پايان سال به آن ها پرداخت شود.

كارگران گروه ملي فولاد از مدتي پيش بخاطر پرداخت نشدن حقوق جلوي استانداري تجمع مي كنند و خواستار اقدام مسئولين براي رفع مشكل حقوق هاي معوقه هستند و در آخرين تجمع آنها تعدادي دستگير شدند كه اكنون اعلام شده به زودي آزاد خواهند شد.

جاي يك سايت اداري در اهواز

خالي است

 

بازسازي بم پس از وقوع زلزله مي توانست الگويي براي مراكز استان ها و حتي شهرها در استان ها باشد. از اين بابت كه در جريان بازسازي، يك سايت اداري در شهرها آن هم در مكاني مناسب كه مشكل ترافيكي نداشته باشد ساخته شد كه موجب گرديد مردم براي رفتن به ادارات ناگزير به مسافرت هاي درون شهري نباشند و وقتي قرار است استعلام هايي كه از ادارات گرفته شود يا مردم به هر دليل مراجعاتي به چند اداره داشته باشند، تمام ادارات در يك مجتمع  متمركز هستند كه اين كار  از اتلاف وقت و صرف هزينه هاي بي مورد جلوگيري مي كند.

همين اهواز را در نظر بگيريد چند اداره در امانيه هستند كه موجب شده اند هر روز ترافيك در اين نقطه از شهر گره بخورد، ادارات ديگر هم با فاصله هاي زياد هر كدام در نقطه اي از شهر قرار دارند كه شهروندان ناچارند براي مراجعه به آن ها كلي وقت و هزينه صرف كنند. درحالي كه مي شود با فروش ساختمان هاي موجود در امانيه كه از گرانترين زمين هاي شهر هستند، خصوصا استانداري كه به دليل همجواري با جاده ساحلي و رودخانه مناسب هتل است يك سايت اداري در نقطه اي از شهر كه بار ترافيكي ندارد ايجاد كرد. همچنين ساختمان برنامه و بودجه بجاي اينكه در همان منطقه بازسايي شود بهتر است در مكان خلوتي ساخته شود.

در چند شهر از جمله شهرستان يزد چنين سايتي ايجاد  شده و مردم راحت شده اند، كه آقايان يا ديده اند يا بروند ببينند و الگو بگيرند.