عوارض نوسازي شهر، از پول شارژ يك آپارتمان كمتر است

يكي از مخاطبين اين ستون پيامي فرستاده بود مبني بر اينكه <در روزنامه اي خوانده كه شوراي شهر عوارض ساليانه تهران را صد برابر كرده، شوراي شهر اهواز هم پانزده سال پيش عوارض اهواز را افزايش داده و اعتراض ها به جايي نرسيده و ظاهرا عوارض شهري اهواز، از تهران بيشتر است در حالي كه تفاوت خدمات شهري اين دو شهر از زمين تا آسمان است و اميدواريم شوراي شهر اهواز در اين مورد تجديد نظر كند.>

در تماسي كه راوي با يكي از مديران مالي شهرداري اهواز داشت، اين موضوع مطرح شد. وي مدعي شد كه عوارضي كه شهرداري اهواز، از شهروندان دريافت مي كند و بر اساس عرصه و اعيان است، از پول شارژ ماهيانه آپارتمان ها كمتر است، ضمن اينكه براي شهروندان خوش حساب كه به موقع عوارض خود را پرداخت مي كنند، تخفيف هايي قائل است. ضمنا عوارض نوسازي شهرداري ها از مركز تعيين مي شود و شوراهاي شهر دخل وتصرفي در آنها ندارند. وي اين را هم گفته كه شهرداري يك نهاد غيردولتي است كه با پول مردم مي چرخد اين در حالي است كه منابع، كم و مصارف، زياد شده و به موازات وضعيت اقتصادي، بنيه مالي شهرداري از هميشه ضعيف تر شده است.

با اين حساب نبايد از شهرداري اهواز انتظار داشت كه مثل تهران خدمات ارائه دهد. البته در اينجا هم خدماتي مانند جمع آوري زباله و نظافت در حد امكانات انجام مي شود اما اينطور كه مشهود است شهردار تمام هم و غم خود را مصروف اتمام پروژه هاي نيمه تمام مي كند. پروژه هايي مانند تقاطع غير همسطح چهارشير كه هر چه شهرداري دارد مي بلعد به اميد اينكه پس از بهره برداري مشكل كورترين نقطه  ترافيكي شهر حل شود. ناگفته پيداست كه اگر شهردار در اراده خود مبني بر فسادستيزي سيستم شهرداري به ويژه بخش محاسبات موفق شود، رقم درستي از درآمد شهرداري كه در حال حاضر توسط برخي عناصر به لطايف الحيل حيف و ميل مي شود به اين درآمد اضافه خواهد شد. با اين حال اگر به پيشرفت شهر و بهبود اوضاع آنعلاقه منديم بايد پرداخت عوارض را جزء هزينه هاي ضروري خود بدانيم. هر جا هم كه احساس شد اجحافي شده با مسئولان در ميان گذاريم تا رفع و اصلاح شود.

 

چرا دكتر شريعتي هيچ وقت عصباني نمي شود؟

روز شنبه جلسه اي با عنوان بررسي مشكلات روستاي احمد فداله در استانداري برگزار شد. نكته اي كه در اين جلسه توجه حاضران، به خصوص اهالي رسانه (البته زبل، مثل پيك راوي) را  جلب كرد چيدمان بسته حمايتي استانداري براي پذيرايي بود. قبول نداريد خودتان قضاوت كنيد:

آب معدني لرستان، آب ميوه كرج، كيك لاهيجان بشقاب پذيرايي فرانسه، فلاسك چاي ژاپني، چاي سنتي انگليسي.

به اين ترتيب دستگاهي كه مدعي حمايت از توليدات داخلي است و ديگران را به حمايت از توليدات استاني دعوت مي كند، خودش با اين چيدمان خريد خواسته دل همه را به دست بياورد، جز مسئولان واحد هاي توليدي خوزستان. عجيب است كه دستور استاندار در مجموعه استانداري توسط ماموران خريد رعايت نمي شود، مگر اينكه به آنها دستور داده شده كه اينطور عمل كنند.

باز هم بايد يادي از دكتر مقتدايي كنيم كه اگر روي ميز استانداري جعبه دستمال كاغذي توليد خارج از استان مي ديد، عصباني مي شد و آن را پرت مي كرد.

راستي چرا دكتر شريعتي هيچ وقت عصباني نمي شود حتي وقتي به چشم خود مي بيند كه تاكيدها و دستورهايش بغل گوشش اجرا نمي شود در حاليكه  لازم است بعضي  وقت ها آدم به عزيزترين نزديكانش هم نهيب بزند، كجا برسد به كارمندانش!

 

وزير بهداشت قول نداد كه تخلف نكند!

وزير بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه ايشان سفير فرهنگ ترافيك شده‌اند و طبق گفته خودشان تخلف سرعت انجام مي‌دهند، گفته است: من قول نمي‌دهم كه ديگر تخلف نكنم، اما سعي مي‌كنم كه بعد از اين تخلفي انجام ندهم.  ‌

وي در خصوص تخلف رانندگي فرزندان خود گفت: يكي از فرزندانم خودروي ال۹۰ دارد و فكر نمي‌كنم سرعتش زياد باشد.  ‌

هاشمي در خصوص آخرين تخلفش گفت:‌آخرين تخلفم سرعت غيرمجاز بوده كه مربوط به خيلي وقت پيش است، در آن دوره وزير نبودم.  ‌

هاشمي  در خصوص بودجه وزارت بهداشت و اينكه آيا از اين بودجه راضي هستيد يا نه، اعلام كرد:‌ما بايد از بودجه راضي باشيم؛ بالاخره بودجه تصويب شده و به زودي توسط شوراي نگهبان ابلاغ مي‌شود، كاري ديگر نمي‌توانيم كنيم، بايد راضي باشيم.  ‌

وي اظهار اميدواري كرد كه دولت محترم اجازه ندهد كه وزارت بهداشت بدقول شود.  ‌

تبليغ جالب يك بنياد خيريه در كره ي جنوبي

در اين تبليغ به منظور هشدار دادن در مورد اسراف و دور ريختن غذا، براي باز كردن در سطل آشغال، بايد دست هاي كودك گرسنه را لگد كنيد.