نسل جوان امروز براي عقب‌راندن دشمن از نسل اول آماده‌تر است

   رهبر انقلاب در ديدار جمعي از دانش آموزان و دانشجويان شركت‌كننده در كاروان‌هاي راهيان نور:

نسل جوان امروز براي عقب‌راندن دشمن  از نسل اول آماده‌تر است

حضرت آيت ا… خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح روز گذشته در ديدار جمعي از دانش آموزان و دانشجويان شركت كننده در كاروانهاي راهيان نور، دوران دفاع مقدس را قطعه اي نوراني و برگ زرين از تاريخ كشور و انقلاب خواندند و با تأكيد بر اينكه كاروانهاي راهيان نور يكي از جلوه‌هاي پاسداشت آن دوران است، گفتند: قدرتهاي بين المللي، جنگ ۸ ساله را با هدف از بين بردن انقلاب اسلامي، به ملت ايران تحميل كردند اما عظمت فداكاري، ايمان، تدبير، شجاعت و بصيرت جوانان موجب شد كه جنگ به نفع ملت تمام و انقلاب اسلامي ريشه دارتر و قوي تر از گذشته شود.

رهبر انقلاب اسلامي، عزت، اقتدار، امنيت، استقلال آزادي و سلامت امروز كشور و ملت را مرهون ۸ سال دفاع مقدس دانستند و تأكيد كردند: دوران دفاع مقدس يك ذخيره است كه بايد برخلاف خواست دشمنان كه درصدد بفراموشي سپردن آن هستند، براي پيشرفت كشور و رشد ملي و آمادگي مردم و جوانان در ميدانهاي مختلف، همواره زنده بماند و مورد تجليل قرار گيرد.

ايشان، كاروانهاي راهيان نور را يك مبارزه عظيم مردمي براي زنده نگه داشتن آن دوران پرعظمت خواندند و با اشاره به ابعاد گوناگون و ناگفته دفاع مقدس، افزودند: يكي از اين ابعاد، تحليل چرايي آغاز جنگ تحميلي است كه علت آن را بايد در عظمت و ابهت انقلاب اسلامي و مرعوب شدن و وحشت قدرتهاي مسلط آن زمان در دنيا، جستجو كرد.

حضرت آيت ا… خامنه اي با تأكيد بر اينكه پيروزي انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۷ تخت قدرت قدرتمندان غرب و شرق را با نام اسلام، به لرزه درآورد، خاطرنشان كردند: با گسترش فرهنگ انقلاب اسلامي در منطقه و در ميان ملتهاي مسلمان در همان سالهاي ابتدايي، قدرتهاي سلطه گر بشدت نگران شدند و درصدد برآمدند تا به هر قيمتي كه مي توانند، انقلاب را از بين ببرند بنابراين صدام را كه شخصيتي خودخواه و ظالم بود، براي آغاز جنگ و حمله به ايران، تشويق كردند.

ايشان با اشاره به حمايت‌هاي گسترده مالي و تسليحاتي و اطلاعاتي امريكا و اروپا بويژه انگليس، فرانسه و آلمان و همچنين شوروي سابق از رژيم بعثي صدام، گفتند: در اواسط جنگ، فرانسه پيشرفته‌ترين هواپيماها و بالگردهاي خود، و آلمان رسماً و علناً مواد شيميايي در اختيار صدام قرار داد كه هنوز پس از گذشت ۳۰ سال از پايان جنگ بازماندگان زيادي گرفتار آثار آن هستند و تعداد زيادي نيز بر اثر همان مواد سمّي شهيد شدند.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي افزودند: در مقابل اين حمايت‌هاي جهاني از رژيم بعثي، جمهوري اسلامي ايران تنها چيزي كه در اختيار داشت، ملت با ايمان و رهبري مقتدري همچون امام بزرگوار بود كه در نتيجه آن، همه تلاشهاي قدرتهاي شيطاني دنيا، همچون تيري به سنگ خورد و ملت ايران، در ۸ سال دفاع مقدس بر همه قدرتها پيروز شد.

رهبر انقلاب اسلامي يكي ديگر از ابعاد ناگفته دفاع مقدس را كيفيت و نوع دفاع رزمندگان برشمردند و تأكيد كردند: دفاع جوانان ملت ايران در جنگ ۸ ساله، داراي ويژگي‌ها و خصوصيات فوق العاده اي بود كه عبارتند از <عزم و اراده قوي>، <ايمان مستحكم>، <شجاعت و فداكاري>، <ابتكار و نوآوري> و <عبادت و توسلات معنوي.>

حضرت آيت ا… خامنه اي، دوران دفاع مقدس را انسان‌ساز خواندند و افزودند: همت‌ها، خرازي‌ها، باكري‌ها برونسي‌ها، چيت سازيان‌ها و هزاران جوان ديگر، انسانهاي معمولي بودند كه جنگ آنها را به اسطوره هاي عظيم و چهره هاي ماندگار و ستاره هاي درخشان تبديل كرد.

رهبر انقلاب اسلامي در بيان ويژگي‌هاي بارز جوانان دوران دفاع مقدس گفتند: عبادت، خردمندي و تدبير دليري و شجاعت، فداكاري و ايستادگي، و بصيرت ويژگي‌هاي ممتاز اين جوانان بود كه از آنان، شيران روز و عابدان شب ساخته بود و بر همين اساس امام (ره) با نگاه عميق خود، تربيت چنين جواناني را فتح الفتوح خواندند.

حضرت آيت ا… خامنه اي خطاب به جوانان خاطرنشان كردند: آينده كشور متعلق به شما است. اگر خود را با چنين خصوصياتي پرورش دهيد قطعاً كشور در آينده نزديك، در همه زمينه ها، به اوج تعالي و كمال خواهد رسيد.

ايشان افزودند: دشمنان و بدخواهان اين ملت، قصد داشتند هنگامي كه نوبت به جوانان اين نسل مي رسد، نامي از اسلام و انقلاب باقي نماند و امريكا مسلط بر همه امور كشور باشد و حملات سخت و نرم خود را با اين نيت ادامه دادند اما اكنون با نسلي مواجه هستيم كه ايمان، استعداد و شكوفايي و اقتدار او از نسل اول بيشتر است و اين نسل براي عقب راندن دشمن از نسل هاي قبل آماده تر هستند.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: با وجود چنين جواناني و با حركت هايي همچون راهيان نور، دشمن در مقابل ملت ايران، همچون چهل سال گذشته، هيچ غلطي نمي تواند بكند.

حضرت آيت ا… خامنه اي افزودند: البته آزار و اذيت‌هايي همچون تحريم هاي اقتصادي و يا تبليغات سوء خواهند كرد اما اين آزارها، حركت عظيم ملت ايران را متوقف نخواهد كرد.

ايشان در پايان سخنان خود توصيه هايي هم براي كاروانهاي راهيان نور داشتند.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: همه دستگاهها به اين حركت كمك كنند، ابعاد فرهنگي و اجتماعي راهيان نور هرچه بيشتر تعميق شود، در روايتگري حوادث و مسائل امانت رعايت و از اغراق پرهيز شود، حوادث برجسته دوران دفاع مقدس در كتابهاي درس گنجانده شوند، و ايمني مسافران كاروانهاي راهيان نور حتماً رعايت شود.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، سردار كارگر رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس  راهيان نور را ظرفيتي براي افزايش توان بازدارندگي و قدرت دفاعي كشور دانست و گفت: در سال گذشته حدود شش ميليون نفر كه اكثريت آنان را جوانان تشكيل مي‌دادند، از ۵۷ يادمان دفاع مقدس در هفت استان كشور بازديد كردند