آيت‌ا… جنتي: نظارت مجلس بر مسائل اجرايي كم رنگ است مجلس حمايت از كالاي ايراني را جدي بگيرد

دبير شوراي نگهبان با اشاره به نامگذاري سال ۹۷ گفت: از شما نمايندگان درخواست مي‌كنم حمايت از كالاي ايراني را جدي بگيريد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، آيت‌ا… جنتي در ديدار اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس با تبريك حلول ماه رجب، ميلاد حضرت علي (ع)، مبعث پيامبر گرامي اسلام (ص) و سال جديد گفت: متأسفانه به لحاظ اقتصادي و مسائل مالي آغاز خوبي در سال جديد نداشتيم. مشكلات مالي و بانكي خيلي جدي و اساسي است؛ اين مشكلات هم در بعد قانون وجود دارد و هم در بعد اجرا كه متأسفانه مشكلات در بعد اجرايي خيلي بيشتر از بعد قانوني آن است.

دبير شوراي نگهبان با انتقاد از كم رنگ بودن نظارت مجلس بر مسائل اجرايي و عملكرد دولت، افزود: متأسفانه برخي افراد در بين مسئولين اجرايي هستند كه خيلي احساس مسئوليت نمي‌كنند و بيشتر از آنكه به فكر مردم باشند به فكر خودشان هستند. مجلس بايد در اين امور ورود كند و نظارت جدي داشته باشد. متأسفانه نظارت مجلس به اندازه‌ي كافي نبوده است.

آيتا… جنتي با اشاره به مشكلاتي كه برخي مؤسسات مالي اعتباري براي مردم ايجاد كرده‌اند، گفت: وضعيت انفجاري فعلي كه اين مؤسسات ايجاد كرده‌اند، از ابتدا كه اينگونه نبوده است؛ اگر از همان سال‌هاي ابتدايي، نظارت جدي و دائم صورت مي‌گرفت كار به اينجا كشيده نمي‌شد.

دبير شوراي نگهبان اظهار داشت: سال‌ها پيش كه به يكي از مناطق آزاد رفته بودم، ديدم آن چيزي كه در قانون براي اين مناطق در نظر گرفته شده است انجام نمي‌شود. در حالي‌كه بايد محلي براي جذب سرمايه‌هاي خارجي باشد بيشتر محل پول درآوردن و سودآوري برخي شده است.

وي ادامه داد: اگر نمايندگان مجلس در همان سال اول و دوم براي نظارت جدي بر اين مناطق ورود مي‌كردند شايد اين وضع فعلي رخ نمي‌داد.

آيت‌ا… جنتي با اشاره به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي گفت: دشمن به امسال كه چهلمين سال پيروزي انقلاب است حساسيت دارد و به كمك برخي در داخل به شدت در حال فعاليت است تا نشان دهد انقلاب پايان يافته است.

وي با بيان اينكه تبيين خدمات بي‌شمار نظام جمهوري اسلامي و آگاهي‌سازي در اين زمينه موجبات خنثي شدن دسيسه‌ي دشمن را فراهم مي‌كند، گفت: با وجود همه‌ي مشكلات، كار‌هاي زيادي در طول ۴۰ سال انجام شده است و كار‌هاي انجام شده بسيار بيشتر از كار‌هاي انجام نشده است.

دبير شوراي نگهبان افزود: بايد تبيين شود كه چه رشدي در زمينه‌هاي علمي، فرهنگي، خدمات عمومي، پزشكي و … داشته‌ايم. بايد معلوم گردد در سال ۵۷ كجا بوديم و الان كجا هستيم. متأسفانه بعضي از جوانان از اين امور اطلاع ندارند.

آيتا… جنتي با توصيه‌ي نمايندگان به ارتباط بيشتر با مردم، اظهار داشت: درست است كه شما عضو كميسيون اقتصادي هستيد، ولي مسائل را تنها در اقتصاد منحصر نكنيد؛ شما بايد زبان گوياي مردم باشيد.

وي با اشاره به وظيفه‌ي نمايندگان در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب گفت: شما در اين سال بايد نقش روشنگري داشته باشيد و از نااميدي مردم جلوگيري كنيد چرا كه نااميدي همان چيزي است كه دشمن مي‌خواهد و از همين مسير به دنبال براندازي است.

دبير شوراي نگهبان تأكيد كرد: امام (ره) فرمودند: برخي تلاش دارند بگويند اسلام قدرت مديريت ندارد، اما ما بايد بگوييم و نشان دهيم كه اسلام قدرت مديريت دارد.وي با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر انقلابي عمل كردن مسئولان، افزود: من جداً خواهش مي‌كنم روحيه‌ي انقلابي داشته باشيد و از آسايش و استراحتتان كم كنيد و بيشتر در خدمت مردم باشيد. الحمدا… كميسيون اقتصادي، كميسيون فعالي است و مي‌توان به آن اميد داشت.

آيت‌ا… جنتي در پايان با اشاره به نامگذاري سال جديد به نام حمايت از كالاي ايراني از سوي مقام معظم رهبري گفت: من از شما به عنوان نمايندگان ملت درخواست مي‌كنم حمايت از كالاي ايراني را جدي بگيريد و از دولت و دستگاه‌هاي اجرايي بخواهيد كه از كالاي خارجي كه داراي مشابه داخلي است استفاده نكرده و پرهيز كنند چرا كه در غير اينصورت اين كار خلاف شرع  مليت و خلاف منافع مردم است.

در ابتداي اين جلسه آقاي دكتر پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به جلسات فشرده‌ي يكي دو روزه‌ي اخير اين كميسيون با رئيس بانك مركزي و وزير اقتصاد براي يافتن راه‌حل‌هاي مناسب براي حل معضل پيش آمده در رابطه با مسائل ارزي اخير، به بيان مشكلات كلان حوزه‌ي اقتصاد مانند مسائل بانكي، ماليات، قاچاق كالا، موضوعات مربوط به بيمه و قانون فعلي كار پرداخته و از تلاش‌هاي گسترده‌ي اين كميسيون براي اصلاح اين امور خبر داد. وي همچنين در پايان سخنان خود به بحث آماري در برخي موضوعات اقتصادي پرداخت.

در ادامه چند تن ديگر از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس هم به بيان نقطه نظرات خود پرداختند.

در اين جلسه كه دكتر كدخدايي هم حضور داشت به برخي شبهات و سؤالات مطرح شده‌ي حضار در رابطه با عملكرد شوراي نگهبان در ارتباط با برخي مصوبات، پرداخته و پاسخ داد. وي اظهار اميدواري كرد اين جلسات ادامه داشته باشد.