امسال نبايد ادامه سال پردرد و رنج پارسال باشد

با آرزوي اينكه سالي پربار توام با سلامتي و موفقيت را شروع كرده باشيد، امسال اميدواريم راوي اتفاق هاي خوب همراه با انعكاس خواسته هاي شما باشيم، به اين شرط كه تنهايمان نگذاريد و همچون سالهاي گذشته از همراهي دريغ نكنيد.

سالي كه گذشت به دليل حوادث و بلاياي ناگواري كه داشت، تلخ ترين خاطرات و رويدادها را براي كشورمان و هم وطنان داشت كه به راستي جبران پذير نبوده و نخواهد بود. بلاياي طبيعي مانند زلزله را كه به درستي نمي توان پيش بيني كرد اما با توجه به احتمالات، مسئولان قادر خواهند بود با برنامه ريزي صحيح و مهندسي حوادث غيرمترقبه از ميزان تلفات و خسارات آن ها بكاهند. (نظير مقاوم سازي ساختمان ها.) اما در حوادثي كه بيشتر خطاهاي انساني از عوامل تاثيرگذار در آنهاست، اقدامات و تدابيركارشناسي شده بدون شك دركاهش آنها موثر خواهد بود كه درسال گذشته علاوه بر تلفات انساني در جاده ها، در آسمان و دريا هم آسيب پذير بوديم و خانواده هاي زيادي براي هميشه در مرگ عزيزانشان سوگوار شدند و ضرورت تلاش براي آسيب شناسي و پيشگيري از حوادث مشابه سال گذشته به شدت محسوس است. همچنين كارنامه سال گذشته مشحون از اعتراض هاي مردمي به سياست هاي مالي، تبعيض، مشكلات معيشتي و بيكاري بود كه ناشي از برنامه ريزي هاي غلط، اغماض در دادن مجوزهاي غير مسئولانه بود كه البته ادعاي غير مجاز بودن آنها را دارند (نظير موسسات مالي كه سالها پول مردم را در اختيار داشتند و پس از ارتكاب تخلف و سوء بهره برداري از دارايي هاي مردم مارك غير مجاز بر آنها زدند كه عذر بدتر از گناه بود.)

خلاصه اينكه از اين دست مشكلات درسالي كه گذشت فراوان بود و واقعا اگر انصاف باشد، مقصران اين مسايل بايد شرمنده مردم باشند و در سالي كه پيش رو داريم متوليان امور يا بايد جبران مافات كنند يا اگر در انجام وظايفشان ناتوان هستند، كنار بروند، اگر هم شهامت اين كار را ندارند مقامات بالاي كشور و دستگاههاي نظارت كننده بايد آنها را كنار بزنند و كار را به اهلش بسپارند تا اين مردم شريف و بي پناه همانند سال گذشته در گرفتاريها غرق نشوند.

بي توجهي به <دروازه باني خبر

در رسانه ملي، موجب گل به خودي مي شود!

 

اهل رسانه با واژه دروازه باني خبر بيگانه نيست و يكي از اصول اوليه، مهم و اساسي در رسانه چه از نوع ديداري و شنيداري و چه از نوع نوشتاري، توجه به دروازه باني خبر است كه در آن مديراني در را‡س هرم اطلاع رساني قرار گرفته و پيش از قرار گرفتن يك خبر و يا برنامه توليدي روي خروجي رسانه، محتواي آن را مورد بررسي قرار مي دهند تا خدايي ناكرده با يك سهل انگاري، اطلاعات نادرست و كم محتوا در اختيار مخاطبان قرار داده نشود.

نوروز سال ۹۶ طنز پرمخاطب كلاه قرمزي به دليل مسائل ايجاد شده بين تهيه كننده و مديران  شبكه دو سيما پخش نشد و به همين دليل اعلام خبر پخش اين برنامه در نوروز ۹۷، مخاطبان رسانه ملي و اين برنامه را خوشحال كرد.

در قسمت نخست پخش شده اين برنامه، در بخش ببين و بساز، سعي شد با استفاده از ايده چسباندن عروسك به نقشه ايران، پوشش خاص مردان و زنان هر استان معرفي شود. پوششي كه در كنار نشان دادن مراحل ساخت آن عروسك، شامل توضيحاتي نيز مي شد اما براي استان خوزستان تنها عروسك هاي مزين به لباس بختياري روي نقشه قرار گرفتند و همين امر موجي از اعتراض مردم عرب استان خوزستان را در پي داشت.

اعتراضي كه علاوه بر فضاي مجازي، بصورت تجمع و تظاهرات در برخي شهرهاي عرب نشين استان خوزستان نمود پيدا كرد و  اين اعتراض تا آنجا پيش رفت كه مديركل صدا و سيماي استان در جمع معترضان مقابل اين مركز در شهر اهواز قرار گرفت و با ذكر رشادت هاي مردان و زنان عرب خوزستان از پيش از انقلاب و در زمان جنگ تحميلي تا به امروز، از اين قوم به خاطر سهل انگاري رخ داده عذر خواهي كرد. ناگفته نماند كه در كنار اعتراض مردم عرب، ديگر اقوام استان خوزستان بويژه مردم بختياري چنين اقدامي از سوي صدا و سيما را با انتشار تصاوير اتحاد اقوام در فضاي مجازي محكوم كردند. در كنار اعتراض مردم، برخي چهره هاي سياسي و ديني استان نيز نسبت به اين حركت صدا و سيما واكنش نشان دادند و ضمن اعتراض خواستار اصلاح اين اشتباه شدند.  ‌

البته تهيه كننده بخش ببين و بساز برنامه كلاه قرمزي ضمن عذرخواهي از اتفاق رخ داده عنوان كرده بود ما در اين برنامه از لباسهايي با تنوع رنگ و فرم فراوان استفاده كرده ايم كه مي تواند الگوي طراحي و مد لباس براي هموطنانمان باشد و حتي نحوه برنامه ريزي كار به اين سبك بود كه عروسك هر يك از اقوام ايراني كه ساخته مي شود توسط كودكي كه انتخاب كرده بوديم روي نقشه ايران اسلامي نصب شود و اين شامل همه اقوام ايراني مي شد اما به دليل فشردگي در كنداكتور برنامه هاي تلويزيوني در عيد نوروز كمي تغيير در تيتراژ برنامه به وجود آمد و عروسك هايي كه آماده شده بودند بر روي نقشه نصب شد و هر روز بنا بر اين داشتيم كه نقشه را به روز رساني كنيم تا جايي كه همه اقوام ايراني در نقشه جا بگيرند.

به گفته زارعان ظاهرا قرار بود عروسك نماد قوم عرب به مناسبت ولادت حضرت علي (ع) به نقشه اضافه شود.

در اينجا بحث توجه به دروازه باني خبر در رسانه ها اهميت پيدا مي كند چراكه پس از اين اعتراض، كليپي در فضاي مجازي قرار گرفت كه نشان دهنده اهانت به مردم بختياري و شكستن عروسك هاي ملبس به لباس مردم بختياري از سوي يك مرد عرب است. كليپي كه احتمالا با فكر و هزينه ساخته شده و شبهه تفرقه داشت كه منجر به موج ديگري از اعتراض شد.وقتي نماينده ولي فقيه در خوزستان و ديگر علماي ديني استان بارها در جلساتي حتي با حضور مسئولان كشوري نسبت به قوت گرفتن وهابيت در خوزستان هشدار داده و مي دهند، بي توجهي برنامه سازان به نكات ريز آب به آسياب دشمن ريختن است.

بدون ترديد اتحاد اقوام از ديرباز و تا هميشه خوزستان را سرپا نگه خواهد داشت و برنامه سازان نبايد با بي توجهي به دروازه باني خبر، باعث تضعيف اين اتحاد شوند چراكه در اين شرايط دشمن از فرصت استفاده كرده و درست در زماني كه ما به دنبال رفع و رجوع دلايل گل به خودي تيممان هستيم آن ها بستر را مناسب ديده و به منظور زدن گل هاي بيشتر حمله هاي بيشتري خواهند داشت.  ‌