اندر قضيه سرقت خودپردازها و توصيه هايي به نيروي انتظامي و دستگاه قضايي

در خبرها بود كه دو دستگاه خودپرداز در تهران با استفاده از يك خودروي سواري و يك وانت به سرقت رفته است. نيروي انتظامي هم براي توجيه موضوع دليل آورده كه اين سرقت بدليل استاندارد نبودن قراردادن خودپرداز و عدم محكم نبودن نصب آن بوده و وعده داد كه  خود پردازهايي كه نصب آنها مشكل داشته و كندن و سرقت آنها ميسر باشد؛ جمع آوري خواهند شد كه  بهتر بود قبل از اين سرقت چنين كاري مي شد.

ما فكر مي كرديم فقط در استان ما توصيه پليس اين است كه براي جلوگيري از سرقت، مردم مالشان (از خودرو و منزل گرفته تا گوشي موبايل و غيره) موارد ايمني را جدي بگيرند، تو نگو همه جا "مالت را محكم بگير و همسايه ات را دزد نكن" مصداق دارد. مردم هم الحق و الانصاف به اين توصيه ها گوش جان داده اند و نگاهي به مناطق مختلف نشان مي دهد كه صاحبان خيلي از خانه ها، علاوه بر اقدامات ايمني داخل منازل، ديوارهاي خود را هم با نصب نرده هاي نوك تيز بصورت دژ در آورده اند كه البته اين تمهيدات هم هزينه آور است. مثلا نصب دزدگير و دوربين در خانه ها، پرداخت پول نگهبان و ساير وسايل ايمني، هزينه هايي است كه مردم علاوه بر هزينه هاي مربوط به تامين آب شرب خانه مثل نصب پمپ و آب تصفيه كن و برق مصرفي آنها متحمل مي شوند.

و اما در مورد سرقتهايي نظير خودپرداز، نكاتي مطرح مي شود كه رعايت آنها از سوي نيروي انتظامي مي تواند در كاهش سرقت موثر باشد. في الواقع هميشه شعبان  يك بار هم رمضان. چه اشكالي دارد همانطور كه معمولا پليس به مردم توصيه هاي ايمني مي كند، بعضي وقت ها مردم هم به پليس و دستگاه قضايي نكاتي را بعنوان هم انديشي عنوان نمايند.  ‌

نكته اول اينكه اگر تعداد گشت ها در مناطق مختلف شهر با تقويت نيروهاي كلانتري ها بيشتر شود، بهتر است. چرا كه ممكن است در منطقه اي يا مثل همين مورد سرقت خودپرداز در دل شهر اتفاقي در حال رخ دادن باشد اما پليس وجود نداشته باشد كه شاهد ماجرا باشد و جلوي اين كار را بگيرد. مثل سرقت منازل و خودرو و غيره. در اين مورد شهروندي تعريف مي كرد، كليد قفل پدال ترمزش را گم كرد، رفت يك اره برقي آورد و نيم ساعت طول كشيد تا قفل را كه در هسته مركزي شهري هم بود اره كرد و اين مدت يك پليس به او مراجعه نكرد كه بپرسد چرا اينكار را انجام مي دهد و آيا خودرو متعلق به كسي است كه مشغول اره كردن قفل است؟ البته مردم هم بايد در اين مورد همكاري كنند و با مشاهده صحنه هاي مشكوك، پليس را در جريان بگذارند.

نكته دوم كه خيلي مهم است مربوط به دستگاه قضايي است كه مماشات و صدور احكام نه چندان سخت گيرانه موجب شده كه سارقين خيلي نگران دستگير شدن نباشند كه ممكن است ناشي از ضعف قانون هم باشد. قانوني كه اگر صاحب خانه سارقي در حين سرقت در منزل خود گرفت و سارق انكار كرد، رها مي شود، در حاليكه بررسي سوابق سارق ثابت مي كند كه او دزد است.

‌در آخر اميدواريم با اصلاح برخي قوانين و اقدامات سخت گيرانه در مورد كساني كه جامعه را نا ايمن مي كنند، احساس نا ايمن بودن كاهش يابد.

دعاي مردم مستجاب و به مديران هشدار داده شد

در هفته گذشته خداوند دعاي مردم استان را مستجاب كرد و نزول رحمت الهي هم شهرهاي استان را شست و شو داد، هم اين اميدواري را به وجود آورد كه اگر زمستان كم باراني داشتيم، در فصل بهار بارش ها ادامه دارد. البته مسئولان هواشناسي نمي گذارند، خوشحالي مردم ناشي از بارندگي به كامشان شيرين شود و حتي در حين بارندگي هم مرتبا از وجود خشكسالي و كمبود باران دم مي زنند متوليان آب هم كه كم بودن آب پشت سد ها و كمبود آب مخازن را به رخ مي كشند كه البته آنها هم بر اساس آمار و ارقام و مستنداتي كه دارند اطلاع رساني مي كنند.

و اما خدا به مردم استان و علي الخصوص اهواز رحم مي كند كه بارانها شلاقي و طولاني نيستند و با فاصله نازل مي شوند چون شهر به هيچ وجه آمادگي آب مازاد را ندارد و چند دقيقه بارندگي موجب مي شود كه خيابانها در تمام نقاط شهر زير آب برود و مردم براي تردد، دچار مشكل شوند كه در حقيقت اين آب گرفتگي ها نوعي هشدار به مسئولين است كه بالاخره فكري براي دفع آبهاي سطحي بكنند و اگر به فكر نباشند يك وقت كه بارندگي طولاني يا طوفاني داشته باشيم معلوم نيست چه به روز مردم بخصوص مناطق آسيب پذير خواهد آمد. اصولا در استان ما مشكلات اينطور جا افتاده اند كه تا اتفاقي رخ ندهد و بحث بحران پيش نيايد، مديران مسئول دنبال راه چاره نمي روند در حاليكه جلوگيري از بحران هم بايد مد نظر باشد.

 

نخبگان از استان مهاجرت مي كنند و كمتر كارآمدها ميل ورود به استان دارند

 

سرپرست فرمانداري اهواز در جلسه شوراي راهبري توسعه مديريت خوزستان گفته است: سايه انداختن صنايع دولتي بر بخش خصوصي يكي از علت هاي كاهش رشد بخش خصوصي در استان خوزستان است.

به گفته خون ميرزايي: طبق آماري كه در دسترس است، ميل به مهاجرت به خصوص در طبقه متوسط رو به بالا در استان خوزستان رو به افزايش است.از سوي ديگر مهاجرپذيري در استان روندي دارد كه نيروهاي كارآمد استان ميل به مهاجرت و نيروهاي كمتر كارآمد ساير استان‌ها ميل به ورود دارند كه موجب حاشيه‌نشيني مي‌شود و پيامد‌هايي دارد.

خون‌ميرزايي اين را همه گفته كه: براي تامين نيرويي كه از استان مي‌رود، شرايط ويژه اي در بحث سهميه‌هاي اشتغال براي استان كه شرايط اقليمي نامناسبي دارد، در نظر گرفته شود و همچنين براي حفظ نيرو، مكانيزم‌هاي تشويقي لحاظ شود.

حالا كيه كه اجرا كنه؟