با حضور اردكانيان در كميسيون عمران انجام شد بررسي بحران آب استان‌هاي خوزستان اصفهان، يزد و سيستان و بلوچستان

‌سخنگوي كميسيون عمران مجلس از بررسي بحران آب در استان‌هاي خوزستان، اصفهان و يزد در جلسه صبح  روز گذشته كميسيون متبوعش سخن گفت و افزود: وزير نيرو و معاونان وي هفته آينده نيز براي تشريح برنامه‌هاي راهبردي اين وزارتخانه براي حل چالش آب در استان‌هاي سيستان و بلوچستان، اصفهان و يزد در كميسيون عمران حضور مي‌يابند.

صديف بدري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: در نشست مشتركي كه صبح امروز با وزير نيرو و معاونان وي داشتيم درباره مسائل مربوط به حوزه آب شرب، فاضلاب شهرها و روستاها و پروژه‌هاي عمراني در حوزه نيرو بحث و تبادل نظر شد و وزير و معاونان وزير نيرو گزارشي از عملكرد خود در راستاي برنامه ششم توسعه ارائه كردند.

نماينده مردم اردبيل با اشاره به آمار مديران وزارت نيرو مبني بر كاهش ۵۰ درصدي نزولات جوي در كشور، گفت: دغدغه اصلي كاهش بارش در كشور است كه به نسبت آمار بلند مدت حدود ۵۰ درصد كاهش بارش داريم و دغدغه اعضاي كميسيون عمران نيز بررسي دلايل كاهش شديد نزولات جوي در سال آبي ۹۶ – ۹۷ بود. هفته بعد هم اين جلسه ادامه خواهد يافت تا برنامه‌هاي عملياتي وزارت نيرو براي مديريت منابع آبي كشور به صورت جزيي و راهبردي تشريح و بررسي شود.

وي از خواسته اعضاي كميسيون عمران براي همراهي و هماهنگي وزارتخانه‌هاي نيرو و جهادكشاورزي براي عملياتي كردن برنامه هاي استراتژيك در حوزه آب خبر داد و افزود:  كارگروهي در اين خصوص در دولت تشكيل شده اما بايد به صورت عملياتي و پروژه‌اي به اين مسئله ورود كرد در كنار اين مسئله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دستگاه‌هاي فرهنگي و صدا و سيما نيز براي كاهش مصرف و مصرف بهينه آب بايد برنامه ريزي كنند.

بدري، ادامه داد: وزير نيرو و معاونانش مهمترين دلايل بحران آب و حواشي به وجود آمده در استان هاي اصفهان، يزد و خوزستان را تصميم گيريهاي مديران در دولتهاي گذشته مي‌دانستند كه به گفته آنها انتقال و برداشت آب از سرچشمه ها، فرهنگ‌سازي‌هايي كه براي مصرف بهينه در بخش‌هاي كشاورزي و صنعت بايد مي‌شد و نشد از مهمترين دلايل اين مسئله است.