شهادت امام کاظم علیه السّلام و عید مبعث

۱-امروز،  25 رجب، سالروز شهادت امام کاظم علیه السّلام است، پیشوای معصومی که پس از حبسهای طولانی در زندان هارون الرشید عبّاسی مظلومانه به شهادت رسید، امّا در طول ۳۵ سال امامت خود ، تلاش وسیعی را جهت سازماندهی و همبستگی شیعیان صورت داد و علیرغم زندانهای مکرّر و بعضاً طولانی، بخوبی توانست از برنامه ریزیهای جد و پدر بزرگوارش جهت تدوین مبانی شیعه ، اشاعه فرهنگ شیعی ، احقاق حقّوق شیعیان و تربیت شاگردان و علمای برجسته، برای این منظور بهره برداری کند.

امام هفتم علیه السّلام با وجود محدودیتها و ممنوعیتهای حکومتی به نقاط گوناگون سرزمین پهناور اسلامی سفر می کرد و با نصب و معرفی نمایندگانی از علمای تربیت شده مکتب امام باقر و امام صادق علیهم السّلام در هر منطقه، هسته های مقاومت شیعی را به رهبری نمایندگان خود شکل می داد. وحشت از این هسته های گسترده مقاومت در سراسر حهان اسلام و نگرانی از به ثمر رسیدن بذر قیام شیعیان موجب حبس و سپس شهادت آن امام بزرگوار توسط هارون و تحمیل ولایتعهدی به امام هشتم توسط مأمون برای نجات خلافت عبّاسیان شد. آثار تلاشهای این امام بزرگوار و نمایندگان و فرزندان گرامی ایشان برای ما ایرانیان که از برکت این تلاشها به رستگاری حقیقی یعنی شناخت و قبول مکتب اهلبیت علیهم السّلام دست یافته ایم، کاملاً محسوس است.

شهادت این امام هفتم بزرگوار را به شیعیان آن حضرت در سراسر عالم بویژه به هموطنان عزیز که از فیض هدایت و مجاورت بسیاری از فرزندان ایشان برخوردارند تسلیت می گوئیم.
۲-دو روز دیگر نیز سالروز بعثت نبیِّ اکرم صلی ا…علیه و آله وسلّم است، روزی که پروردگار عالم بر انسانها منّت نهاد و بزرگترین نعمت الهی یعنی نعمت رسالت پیامبر خاتم را بر بشریت ارزانی داشت. هدف از بعثت پیامبران الهی رساندن بشر بسرمنزل سعادت است و همانطور که در آیه ۱۶۴ سوره آل عمران* آمده، این کار در امّت آخرالزّمان می بایست طی چهار مرحله ی؛ خواندن آیات الهی، تزکیه روح، تعلیم قرآن و آموزش حکمت و دانائی صورت گیرد. در این آیه پروردگار مهربان ضمن منّت نهادن بر مردم بواسطه بعثت پیامبری از بین خودشان، مأموریت ۴ گانه او را ذکر کرده است تا انسانها با گذر از این ۴ مرحله، از گمراهی نجات یافته و به هدف نهائی خلقت، یعنی معرفت پروردگار و کسب رضایت او دست یابند.
پیشاپیش عید سعید بعثت را به عموم مسلمانان جهان تبریک گفته، وحدت امّت اسلامی و دفع شرِّ دشمنان اسلام را درسایه تعلیمات نجاتبخش پیامبر خاتم صلی ا…علیه و آله وسلّم از پروردگار مهربان مسئلت داریم.
موسوی زاده* لقد من الله علی المومنین اذ بعث فیهم رسولا من انفسهم یتلوا علیهم آیاته و یزكیهم و یعلمهم الكتاب والحكمه و ان كانوا من قبل لفی ضلال مبین.

موسوي زاده