مديري كه <مديري> را وادار به عذرخواهي كرد!

مشكلات زيست محيطي استان خوزستان از جمله پديده ريزگردها در طي سال هاي اخير آنقدر  وسيع شده اند كه حتي جاي خود را براي مطرح شدن در برنامه هاي طنز رسانه ملي هم پيدا كرده اند.

از جمله اين برنامه ها، برنامه دورهمي است كه بارها در آن سعي شده اين مشكلات با زبان طنز همراه با واقعيت ذكر شود.

اخيرا مهران مديري، مجري و كارگردان اين برنامه گفته يكي از مديران استان خوزستان گفته است مديري به دليل اينكه در برنامه عنوان كرده اهواز هواي پاك ندارد بايد عذرخواهي كند و در ايام عيد هركس به هواي پاك نياز دارد به خوزستان سفر كند!

مديري در پاسخ اين مدير خوزستاني ضمن عذرخواهي گفته است كه تار ديدن هواي اهواز را به حساب نيم سوز شدن لامپ تصوير تلويزيون خانه اش بگذارند و حالا كه لامپ تصوير تلويزيون را تغيير داده متوجه شده هواي اهواز پاك است و آن چيزي كه مردم بر دهان گذاشتند ماسك نيست بلكه بستني قيفي است!

به خاطر داريم كه اخيرا يكي از مديران استاني در جمع خبرنگاران گفته بود از موضع مهران مديري و برنامه دورهمي براي بيان مشكل آلودگي هواي خوزستان خوشش نمي آيد و معتقد بود مديري تا به حال يك بار هم در اين شرايطي كه تعريف مي كند، به  خوزستان سفر نكرده است.

مهران مديري در اين برنامه با زيركي به اين نكته هم اشاره داشته و گفته است حتما به خوزستان سفر مي كند و در مسير شنايي در زاينده رود خواهد داشت و با سفر به كرمانشاه در مسير بازگشت، كانكس هاي اضافه را به تهران خواهد برد!

خدمت اين مسئول خوزستاني عرض مي كنيم وقتي ما شهروندان دستمان كوتاه است و خرما بر نخيل، بيان چنين مشكلاتي در رسانه ملي و آن هم برنامه پرمخاطب دورهمي نه تنها محل اشكال نيست بلكه ضرورت دارد شايد از اين طريق صداي خوزستاني ها به اهلش برسد.

البته اين مدير استاني نيت خير دارد و معتقد است كه نبايد ضعف هاي استان را بزرگنمايي كرد تا به حضور ميهمانان در خوزستان لطمه وارد نشود و مردم هم به مهاجرت ترغيب نشوند، بر عكس بايد از فن <اغراق> براي بهتر نشان دادن استان بهره برد كه اين هم عقيده اي است.

 

پياده روها را مثل سنگ قبرها همسان سازي كنيد

خانمي در حاليكه دست كودكش را در دست داشت به آرامي از چند پله آهني جلوي داروخانه پايين آمد و معلوم بود خيلي دقت مي كند كه خود يا فرزندش از پله غير استاندارد داروخانه سقوط نكنند اما اين كل ماجرا نبود، مشكل وقتي حادتر شد كه اين مادر و فرزند براي پايين آمدن از پياده روي جلوي داروخانه و مغازه هاي مجاور، با بلندي پياده رو از سطح خيابان مواجه و مجبور شدند با احتياط پاي خود را روي دو سنگ كوچك مخصوص سنگفرش پياده روها كه از ابتكارات ناميمون شهرداران گذشته اهواز است قرار دهند. مادر دست فرزندش را گرفت و هر طور بود او را به پايين هدايت كرد،اما وقتي خودش خواست پايين بيايد، يكي از سنگ ها حركت كرد و چيزي نمانده بود  سقوط كند كه در آن صورت معلوم نبود چه به روز اين شهروند مي آمد و بايد مدتها پا يا عضو ديگري از بدنش در گچ باشد.

اين وضعيت در تمامي پياده روهاي شهر وجود دارد به خصوص مكان هايي كه اقدام به ساخت و ساز مجتمع هاي تجاري مي كنند و در اكثر اين مكان ها مالكان در جايي كه ميلياردي هزينه مي كنند، اما جلوي مغازه هاي جديد، جاي پاي مناسبي براي بالا و پايين رفتن مشتريان درست نمي كنند با آنكه هزينه مختصري دارد و حتي مي شود از سراميك هايي كه اضافه آمده استفاده كرد. ضمن اينكه چرا بايد سطح مجتمع ها و مغازه ها از يك متر و بيشتر بالاتر از سطح جاده باشد.

 از اين موضوع كه بگذريم خود پياده روها هم مشكل زا هستند چون چيزي به نام همسان سازي در مورد آنها رعايت نمي شود و شهرداري هم اصلا كاري به كار صاحبان منازل و مغازه هايي كه جلوي ملك خود را بالا و پايين مي كنند ندارد. ورودي هاي منازل هم دلخواه است و بيشتر حالت سرسره دارند كه براي عابران خطرناك مي باشد.

جالب است كه مدتي است در قبرستان ها يا آرامستانها، سنگ قبور را همسان مي كنند تا مردم به آساني در آنجا تردد كنند كه كار درستي است و در اين شب جمعه بايد رحمت فرستاد براي بانيان اين اقدام خدا پسند، چون در همين بهشت آباد اهواز هم اكثر سنگ قبرها آنقدر زوائد دارند كه عبور از آنها براي پيدا كردن مزار مورد نظر به زحمت صورت مي گيرد. اين در حالي است كه حتي راهرو ها و چمن ها را هم تبديل به قبر كرده اند تا موجب در آمدزايي براي قبرستان شود.

در هر حال به شهرداري ها، به خصوص شهرداري اهواز توصيه مي شود نسبت به همسان سازي پياده روها (با اجازه دستفروشان و صاحبان مغازه) اقدام كنند.

 

بي روي تو بي بهار مانديم همه

 

يك عمر به انتظار مانديم همه   ‌

غمديده و بيقرار مانديم همه

‌بازآ كه شكست دل ز ياد غم تو   ‌

بي روي تو بي بهار مانديم همه

 

اللهم عجل لوليك الفرج