وقت مديران براي حضور در جلسات، مديريت شود

راوي بخاطر دارد جلساتي كه در گذشته در استانداري تشكيل مي شد  با توجه به دستور جلسه طوري اولويت بندي مي كردند كه براي مديران مرتبط با موضوع ها زمان بندي مي شد تا وقت آنها در مواردي كه حضورشان الزامي نيست تلف نشود. مثلا اگر بررسي اولين دستور جلسه وقت گير نبود به مديران ديگر مي گفتند يك ساعت ديرتر بيايند. يا چنانچه برخي موارد وقت كمتري مي گرفت ابتدا آن موضوع ها مطرح مي شد و بعد اين مديران جلسه را ترك مي كردند چون حوزه كاري آنها با دستور بعدي مرتبط نبود.

به نظر مي رسد اين رويه بايد ادامه پيدا كند كما اينكه در نشست ديروز شوراي سلامت، مسائل اوليه جلسه مورد بحث به حوزه كاري شركت ملي مناطق نفت خيز ارتباط نداشت و بحث مسائل آبفاي روستايي مطرح بود كه يك ساعت و نيم طول كشيد و چنين وضعي موجب شد كه عاليپور مديرعامل شركت مناطق نفت خيز جنوب گله كند. استاندار هم اين نقد را پذيرفت و دستور داد در جلسات بعدي،  به شكلي كه وقت مديران هدر نرود عمل كنند.

 

 

نمايندگان و مديران از سفر وزير نيرو به خوزستان بهره ببرند

 

شنيدني ها حاكي از آن است كه وزير نيرو اواخر اين هفته به خوزستان سفر خواهد كرد.

در اين مورد انتظار آن است كه نمايندگان مردم خوزستان در مجلس، استاندار و مديران مرتبط با اين وزارتخانه، آمادگي براي طرح مسائل مربوط به آب و فاضلاب استان را داشته باشند. (البته با ادبياتي كه به دل نشيند) مي دانيم كه در حال حاضر علاوه بر مشكلات ناشي از خشكسالي و كمبود آب، اجراي پروژه هاي آب و فاضلاب در استان با مشكلات مالي شديد مواجه است. كه نياز به تلاش براي تخصيص اعتبارات مورد نياز دارد. همچنين مساله تامين برق در تابستان گرم و طولاني خوزستان هم از مواردي است كه بايد با وزير نيرو در ميان گذاشته شود چرا كه متوليان آب و سدها همواره در مورد كاهش ذخاير درياچه اي پشت سدها و كاهش احتمالي توليد برق هشدار مي دهند.

 

نحوه آبياري فضاي سبز با‌آب شرب بايد تغيير كند

بحث داغ اين روزها خشكسالي است كه دامن كشور بويژه استان هاي گرمسير را گرفته است و مديران مرتبط با حوزه آب به تكاپو افتاده اند تا در خصوص مصرف بهينه آب توسط مردم، فرهنگ سازي شود. حالا در اين ميان ظاهرا آبياري فضاي سبز با آب شرب توسط شهرداري اهواز صداي معاون سازمان آب و برق خوزستان را در آورده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداري از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفته است:  براي آنكه تامين آب شرب مردم با خطر مواجه نشود، شهرداري اهواز بايد وابستگي خود را به آب شرب شهري قطع و فكري براي حل اين مساله كند.  ‌

 شبه  با بيان اينكه بيش از ۳۰درصد مصارف آب در فضاي سبز شهر اهواز از شبكه آب شهري و آب شرب تصفيه‌شده است، افزود: اين مساله مختص شهر اهواز نيست و همه شهرها با آن مواجه هستند اما در شهر اهواز بيش از ۳۰درصد مصارف آب براي فضاي سبز از آب شرب تصفيه‌شده است.

البته معاون حفاظت و بهره‌برداري از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفته از سال‌هاي گذشته به شهرداري اهواز اعلام شده كه بايد برداشت از شبكه آب شرب را به تدريج كم كند تا ميزان برداشت به صفر برسد اما اقدامات انجام‌گرفته در اين زمينه كافي نبوده است.

شبه به عنوان راهكار گفته: شهرهايي مانند اهواز طرح جامع آبرساني فضاي سبز دارند و اگر اين طرح از سوي شهرداري اهواز اجرايي شود، شهرداري مي‌تواند وابستگي خود را به شبكه آب شرب شهر، قطع كند و ديگر برداشتي از آب شرب شهري نداشته باشد.

خريد ميوه و تره بار با قيمت بالا را پز دادن ندانيم

 

رئيس اتحاديه ميوه و تره بار اهواز گفته به دليل اينكه در آخر فصل ميوه هاي زمستانه قرارداريم قيمت محصولات مناسب است و نرخ ميوه تغيير چنداني نكرده است، بعد كه نرخ ميوه ها را اعلام مي كنند مي بينيم ميوه هاي معمولي از هر كيلو ۵ هزار تومان به بالا هستند و نوبرانه ها هم مثل توت فرنگي بالاي ۱۳ هزار تومان و  ليمو ترش ۱۷ هزار تومان است غير از ميوه هم مثلا قارچ كيلويي ۱۱ هزار تومان و بقيه تره بار هم حدود دو هزار تومان قيمت گذاري شده كه البته فروشندگان بيشتر از اين نرخ ها مي فروشند و كسي هم كاري به كارشان ندارد. حالا اگر با كيفيت هم باشد يك چيزي.  ‌

و اما سوال اين است كه در وضعيت اقتصادي امروز خانواده ها چه ضرورتي به خريد توت كيلويي ۱۳ هزار تومان و ليمو ترش كيلويي ۱۷ هزار تومان است؟ سابق، اين مورد خريدها مخصوص خانواده هايي بود كه وضعيت مالي خوبي داشتند اما حالا حقوق بگيرها هم از اين خريدها مي كنند. موضوع اين نيست كه خداي ناكرده راضي نيستيم گروه هاي طبقه متوسط و پائين تر خوب بخورند بلكه ذكر اين مطلب به اين دليل است كه وقتي كالاي با قيمت بالا خريدار داشته باشد، ميدان تره بار هم به اتكاي آنها جنس با قيمت گران عرضه مي كند، در حاليكه همين اجناس بالا بعد از چند روز عادي مي شوند و خريد آنها با هر بودجه اي سازگار خواهد بود. منظور اين است كه وقتي مواد غذايي نوبرانه است واقعا خريد آن به قيمت بالا مشوقي است براي گرانفروشي. نه تنها ميوه بقيه اجناس در بازار همين وضع را دارد، مثلا باميه وقتي عرضه مي شود ابتدا كيلويي ۱۵ تا ۱۷هزار تومان است اما بتدريج پائين مي آيد تا برسد به ۵ و ۳ هزار تومان. از قديم هم گفته اند علاج گراني، نخريدن است اما كو گوش شنوا. انگار خريدن جنس گران هم پز دادن دارد!