چرا بايد به نمايندگان ديگر استان ها غبطه بخوريم؟

در بيشتر خبرهاي مجلس و موارد خارج از مذاكرات جلسات، شاهد عنوان كردن مسائلي از سوي نمايندگان ديگر استان ها هستيم و در چنين مواقعي به مردمي كه چنين نمايندگاني در مجلس دارند، غبطه مي خوريم. راستي چرا خبري از نمايندگان استان نيست و گوشه عزلت گزيده اند، آيا حرفي براي گفتن ندارند، يا از بس كه گفته اند و نتيجه اي نگرفته اند، مايوس شده و مهر سكوت بر لبان خود زده اند؟

شهرستان اهواز بعنوان مركز استان خوزستان كه به تعبيري مركز توليد ثروت كشور است، هزار و يك مشكل دارد كه رفع آنها نيازمند پيگيري هاي مستمر نمايندگان اين شهرستان است كه فقط يكي از آنها ماجراي قطار شهري  و گره كور تامين اعتبارات مربوط به آن است. چرا در حالي  پروژه هاي قطارشهري در ساير استانها پيشرفت مي كند و حتي به بهره برداري رسيده اند، در اينجا طلسم شده و لاك پشتي پيش مي رود؟ نمايندگان اعلام كنند براي گشودن گره كور متروي اهواز چه كرده اند و گير كار كجاست؟ چرا وعده هايي كه مقامات كشوري براي رفع مشكل فاينانس و غيره دادند، جامه عمل نپوشيدند؟ آيا دليل اين وعده خلاقي آسوده خاطر بودن مقامات از كوتاهي نمايندگان در پيگيري قضايا نيست؟

شهرداري اهواز ميلياردها تومان بدهي دارد و در مواردي براي پراخت حقوق ها، لنگ مي زند، چرا فريادرسي ندارند و نمايندگان پي گير كمك دولتي براي اين شهرداري نيستند؟ نگاهي به شهر اهواز و اين همه تنگنا و كمبود ايجاب مي كند كه آقايان براي شهري كه راي مردم آن موجب حضورشان در مجلس شده دلسوزي كنند. تامين اعتبارات مورد نياز براي ساماندهي وضعيت آب و فاضلاب شهرستان به كجا كشيد؟ آيا كل قضاياي اهواز و در مجموع استان در آب و ريزگردها خلاصه مي شود كه گهگاه در اين موارد مطالبي عنوان مي شود و بعد هم از انجام تعهدات يا وفاي به عهد مسئولان خبري نمي شود.

در ساير شهرها هم وضع از اين قرار است، به خصوص در مناطق محروم كه مشكلات بيداد مي كند و در مواردي فقدان مسئولان كارآمد، مزيد بر علت است و درحالي كه نمايندگان ديگر استانها، علاوه بر عنوان كردن و پيگيري مسائل مربوط به حوزه انتخابيه خود، به مسائل كشوري هم ورود مي كنند، اينكه در استان ما آقايان از موكلان خود هم دفاع نمي كنند، جاي تعجب و تاسف دارد. آيا تمام حرفها بايد بماند براي ماههاي آخر اين دوره نمايندگي كه نمايندگان بخاطر كسب آرا نطقشان باز شود؟ اميدوارم چنين نباشد و در فرصت باقيمانده با درك تنگناها و مسايل استان كه در مواردي به بحران تبديل شده يا آبستن بحران است شاهد فعاليت نمايندگان باشيم.

 

تا كيفيت نباشد، از كالاي داخلي حمايت نمي شود

 

يك همشهري تعريف مي كرد دوماه پيش از سال نو نسبت به ثبت نام براي خريد يك خودروي توليد داخل اقدام كرده بود كه طبق قرار، بنا بود خودرو پس از گذشت يك ماه به خريدار تحويل داده شود اما پس از دو هفته از نمايندگي تماس گرفتند و گفتند كه خودروي شما براي تحويل آماده است!

صاحب خودرو تعطيلات را با همين خودروي به قول معروف صفر كيلومتر عازم سفر مي شود اما خودروي نونوار پس از رسيدن به شهركرد، دچار نقص فني مي شود و آن را براي تعمير به نمايندگي مي برند كه آنجا مشخص مي شود شركت سازنده خودرو   گيربكس ترك خورده را بر روي ماشين نصب كرده و آن را تحويل مشتري داده است!

وي مجبور مي شود با خانواده سوار بر اتوبوس به اهواز بازگردد و خودرو تا آماده شدن قطعه جديد و البته سالم در همان شهركرد ماند!

حالا كه دو هفته اي از اين ماجرا مي گذرد در تماس با نمايندگي به صاحب خودرو اعلام شده است كه هنوز خبري از قطعه جديد نيست. البته شرايط حاكم بر بازار ارز هم اين بهانه را ايجاد كرده بود كه گيربكس در شركت توليد مي شود اما تا ثابت شدن قيمت دلار و ارز جايشان در انبارهاست!

مقام معظم رهبري طي سال هاي گذشته تأكيد ويژه اي بر حمايت از اقتصاد كشور داشته اند و در اين راستا امسال را حمايت از كالاي ايراني نام گذاري كردند اما ايشان همواره بر توليد كالاي با كيفيت و قابل رقابت با كالاي خارجي نيز تأكيد داشتند از اين رو توليدكنندگان بويژه در صنعت پر سر و صداي خودروسازي انتظار حمايت دارند و بايد به توليد كالاي با كيفيت بها بدهند تا كالاهاي توليد داخل مورد حمايت مردم قرار گيرند. همچنين خوب است كه توليدكنندگان و اهل بازار ياد بگيرند از شرايط موجود حاكم بر بازار دلار و ارز سوء استفاده نكنند.

كانون مشكلات دلار هم مثل كانون ريزگردها خارجي است؟

 

معاون اول رئيس جمهوري گفته برخي از افراد در خارج از كشور به دنبال خريد املاك بودند و به قيمت به هم ريختن زندگي مردم در داخل، قيمت ارز را از طريق تقاضاي غير واقعي افزايش دادند تا در خارج از ايران كارهاي ديگري انجام دهند. اين موضوع با هيچ سياستي در دولت سازگاري ندارد.

به اين ترتيب نتيجه مي گيريم كه تنها ريزگردها نيستند كه كانون هاي داخلي و خارجي دارند و با اين فرمايش آقاي جهانگيري به هم ريختگي زندگي مردم در داخل، از خارج سر چشمه مي گيرد و اميدواريم آه مردم دامان آنها را بگيرد. البته معاون اول در اين باره توضيحي نداده كه بعضي ها در داخل هم به قيمت به هم زدن زندگي مردم، از زمان بالا رفتن نرخ دلار، كالاهاي موجود در انبارهاي خود را قايم كرده، بعضي ها هم قيمت ها را نجومي بالا برده اند. جهانگيري اين را هم گفته كه "سود جويي براي هيچ كس منفعت دراز مدت نخواهد داشت" كه در عمل خلاف آن ثابت شده است.

 

آقـا تَـقـصيـر شمـا نيسـت كـه تَـصـويـر شمـا نيسـت

مَـن آينـه ي پـر شـده از گـَرد و غبـارم  ‌

 

اللهم عجل لوليك الفرج