بدهي هاي واحدهاي كوچك را از محل مطالبات دولتي تسويه كنيد

مهندس حسن زاده رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان به راوي گفت: واحدهاي كوچك استان هر كدام چند ميليارد تومان از نفت و حفاري طلبكارند، از طرف ديگر اين واحدها بدهي هاي عمده اي به دولت دارند و پيشنهاد مي شود بدهي ها از محل مطالبات حساب و تسويه شود و به نوعي تهاتري انجام دهند. به گفته وي اگر براي حل مشكل واحدها چاره انديشي نشود و  بخاطر بدهي هايشان عليه آنها حكم صادر شود، توان ايستادگي نخواهند داشت. حسن زاده اظهار اميدواري كرد كه بحث ارزش افزوده در مجلس مصوب شود.

وي با اعلام اين خبر كه قرار است ۶۰ هزار هكتار از اراضي شمال خوزستان زير كشت چغندر برود، اين موضوع را كه كشت چغندر به زمين كشاورزي آسيب وارد مي كند و پس از آن هيچ كشتي نمي شود  انجام داد رد كرد و به عكس اعلام كرد كه بعد از كشت چغندر قند كشت در زمين متنوع مي شود. حسن زاده اين را هم گفت كه با توجه به كم آبي عمده چغندركاران محكوم به تعطيلي كارشان مي شوند، اما از آنجا كه در خوزستان كشت پائيزه داريم ، بارش ها كمبود آب را جبران و امكان كشت چغندر را فراهم مي كند.

كشت نيشكر نياز به آبياري ندارد

مديرعامل شركت توسعه نيشكر و صنايع جانبي هم گفته: زمان آب بري زراعت نيشكر از رودخانه ها  با هيچ زراعت ديگري هم زماني ندارد در عين حال در زمان كاشت ديگر محصولات كشاورزي نيز كشت نيشكر در مرحله اي از كشت قرار دارد كه نيازي به آبياري ندارد و اين  مسئله بايد براي افكار عمومي و كشاورزان به صورت شفاف بيان شود تا از مشكلاتي كه به دليل بحران آبي آبياري مزارع نيشكر را تهديد مي كند، كاسته شود.

شميلي گفت: نيشكر در سطح وسيعي از استان خوزستان كشت مي شود و از شمال تا جنوب را در بر مي گيرد از اين رو حمايت هاي نظام صنفي كشاورزي خوزستان مي تواند بسياري از تنگناهاي پيش روي اين زراعت در استان را مرتفع سازد.

منابع طبيعي تكليف زمين هاي لم يزرع را مشخص كند

 

وقتي از شهرهاي استان خارج مي شويم، تا دلت بخواهد زمين هاي لم يزرع مشاهده مي شود كه سال تا سال كسي سراغ آن ها نمي رود و ادعاي مالكيت نمي كند اما به محض اينكه قسمتي از اين زمين هاي بي مصرف براي اجراي طرحي واگذار شود، هزار مشكل  پيدا مي كنند و سر و كله معارضين پيدا مي شود. آيا بهتر نيست منابع طبيعي اين زمين ها را شناسنامه دار كرده و معلوم كند كه كدام زمين صاحب دارد، كدام يك معارض ندارد تا زمان واگذاري مشكلي براي دريافت كننده نباشد. درحال حاضر پروژه هايي در استان داريم كه سالهاست بخاطر درگيرهاي مربوط به تملك زمين واگذار شده به تعويق افتاده اند.

مشكلات آموزشيِ ۹۲ سال پيش تاكنون برطرف نشده است

 

معاون ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان خوزستان گفته است: مشكلاتي كه ۹۲ سال پيش در نظام آموزشي ما وجود داشت تاكنون برطرف نشده و تاريخ نشان داده كه آموزش و پرورش هيچگاه اولويت اول جامعه و دولت نبوده است.

اردشير شجاعي با اشاره به اهميت نظام آموزشي بيان كرد: اگر آموزش و پرورش در اولويت نباشد هيچگاه كشور به پيشرفت اقتصادي و فرهنگي نمي‌رسد، توسعه جامعه معبري به جز آموزش و پرورش نخواهد داشت پس نياز است مسئولان براي توسعه كشور نگاهي ويژه به آموزش و پرورش داشته باشند.

وي گفت: آموزش و پرورش استان خوزستان با نظر و نگاه جامعه فرهنگي اقدام به توليد برنامه توسعه آموزشي كرده است، دليل توليد اين برنامه رسيدن به موفقيت در مبحث تربيت و تعليم است.

شجاعي عنوان كرد: با وجود برنامه توسعه آموزش و پرورش مي‌توان شاخصه‌هاي اشتباه در نظام آموزشي استان را شناسايي كرده و آنها را اصلاح نمود، اين برنامه با توجه به شرايط فرهنگي، اجتماعي و بومي استان طراحي شده و تمامي درون‌دادهاي استان خوزستان در اين برنامه تعريف شده است.

وي ادامه داد: اين درون دادها شامل دانش‌آموزان و معلمان بوده و ما با نگاه به اين درون دادها ۲۰ نياز تعليم و تربيت استان را شناسايي كرده و برنامه‌اي جامع براي رفع اين نياز‌ها طراحي كرده ايم.  ‌

با استقبال از اقدامات انجام شده اميدواريم اجراي اين طرح ها به نسل فعلي محصلين برسد.

راه اندازي واحدهاي فني و حرفه اي در كنار مساجد بيكاري را كاهش مي دهد

 

نماينده ولي‌فقيه در استان خوزستان گفته است: آمار بيكاري در استان خوزستان بالا است بنابراين بايد فكري براي كاهش اين مسئله كرد چرا كه اين معضل در سال‌هاي اخير شدت و افزايش يافته است.

ايشان در ديدار با سردار سرلشكر محمد باقري ضمن اينكه مهارت آموزي سربازان را امري خوب و پسنديده دانست گفت: اين اقدام ستاد كل نيروهاي مسلح مي‌تواند زمينه‌ساز كاهش بيكاري و افزايش اشتغال شود.

نماينده ولي فقيه در استان خوزستان با بيان اينكه بيكاري جوانان مشكلات مختلفي را در جامعه ايجاد كرده چرا كه جوانان توانايي تشكيل خانواده را ندارند بيان كرد: بستر لازم براي كار فارغ‌التحصيلان فراهم نيست و مدرك‌گرايي نيز به نوبه خود در بين جوانان معضل شده است.

آيت ا… موسوي جزايري اين را هم گفت كه: بيش از ۴۰۰ هزار بيكار در خوزستان وجود دارد. راه‌اندازي واحدهاي فني و حرفه‌اي در كنار مساجد مي‌تواند نتايج مطلوبي در كاهش بيكاري و ايجاد شغل داشته باشد.