جوانان شهرستاني قرباني بي توجهي مسئولان پايتخت نشين آقاي مدير براي نخبه هاي كشور چه كرده‌ايد؟

يكي از مشكلات بزرگ كشور تمركز تمام خدمات و تسهيلات در تهران است و بسياري از نخبگان غير تهراني نسبت به اين موضوع شكايت داشته اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  كشورهاي خارجي چگونه پيشرفت مي‌كنند؟ و چطور روند رشد خود را طي كرده‌اند؟ اين سوالي است  كه در ذهن بسياري از ما شكل گرفته است و مدام با خود تكرار مي‌كنيم كه كشورهاي سطح اول جهان چگونه در اين رتبه قرار گرفته اند؟.

هرگاه كشور به بن‌بست مي رسد يا به مشكلي بر مي‌خورد نقش و حضور جوانان آينده ساز بيش از پيش نمايان مي‌شود چند سالي است كه موج جديدي از فناوري‌ها مبتني بر اقتصاد دانش بنيان در كشور به وجود آمده است و تا حد بسيار زيادي توانسته بذر اميد را در دل جوانان دانشجويي كه صدها ايده ناب دارند بكارد.

استارت‌آپ‌ها و شركت‌هاي دانش بنيان با ايده‌هاي خلاق نه تنها اقتصاد كشور را پويا مي‌كنند بلكه به رفع بزرگترين معضل كشور يعني اشتغال هم كمك شاياني مي‌كنند؛ حضور بسياري از جوانان در شركت‌هايي كه خدمات  رساني حمل و نقل هوشمند دارند؛ گواه همين موضوع است.

استارت‌آپ ها و شركت هاي دانش بنيان رسالت اصلي خود را كمك به آحاد جامعه و آسان‌كردن زندگي افراد قرار داده‌اند اين شركت‌ها كه به همت جوانان نخبه كشور تشكيل مي‌شوند اگر مورد حمايت واقع نشوند؛ در همان ابتداي راه به مشكل بر مي‌خورند و  پس از شكست، همين جوانان آينده ساز سرخورده كشور را ترك مي‌كنند.

مقام معظم رهبري بارها در فرمايشاتشان به موضوع حمايت از جوانان و خلق بسترهاي مناسب براي فعاليت آنها تاكيد داشته‌اند، ايشان در صحبت‌هاي خود به مسئولان نظام گوشزد مي‌كنند كه هيچگاه جوانان را فراموش نكنند.

اما يكي از مشكلاتي كه امروز كشور با آن دست و پنجه نرم مي‌كند تمركز تمام تسهيلات و خدمات در تهران است، گويي كشور ايران تنها پايتخت است و اگر جواني در استان تهران مستقر نباشد بايد قيد حمايت شدن را بزند.

استان‌هاي محروم نمي‌توانند خدمتي از  معاونت علمي دريافت كنند

دولت ادعا مي‌كند كه فضا براي فعاليت در تمام كشور مهيا است اما اين ادعاي دولت با صحبت جوانان همخواني ندارد و  از سويي ديگر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به عنوان نهادي كه وظيفه توجه به جوانان و پياده‌سازي ايده‌هاي خلاق آنان را بر عهده دارد موظف است بسترهاي مناسب براي فعاليت تمام شركت‌هاي دانش بنيان و تيم‌هاي خلاق استارت‌آپي را در كشور ايجاد كند اين نهاد به طور مكرر خلق فرصت‌هاي مناسب براي جوانان را هدف اصلي خود معرفي مي‌كند اما به نظر مي‌رسد معاونت علمي  هنوز نتوانسته وظيفه خود يعني بستر سازي مناسب براي فعاليت جوانان  را به طور كامل عملياتي كند و هنوز بسياري از دانشگاه‌هاي كشور و استان‌هاي محروم نمي‌توانند به صورت كامل و به آساني خدمات و تسهيلات معاونت علمي را دريافت كنند.

البته بايد بگوييم معاونت علمي در راستاي تحقق هدف خود مبني بر فراهم آوردن بستري مناسب براي جوانان اقدامات خوب بسياري هم انجام داده‌است؛‌بازديد از مراكز خلاق و شركت‌هاي دانش بنيان و همچنين برگزاري جلسات با متوليان علم و فناوري در استان ها  از جمله اين اقدامات بوده است .

موج دوم اكوسيستم نوآوري در كشور راه افتاده است

اسماعيل قادري فر رئيس مركز توسعه فناوري‌هاي راهبردي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان؛  در خصوص بسترسازي‌هاي مناسب در استان‌هاي كشور اظهار كرد: موج دوم ايجاد اكوسيستم نوآوري در كشور راه افتاده هدف از اين برنامه حمايت  از تمام  جوانان و شركت‌هاي دانش بنيان در استان‌هاي كشور است حمايت‌ها بيش از پيش خواهد شد و  در حال حاضر بيشتر استان‌هاي كشور به زير ساخت هاي مناسب متصل شده‌اند.

اما مدير يكي از شركت‌هاي دانش بنيان در واكنش به صحبت‌هاي قادري فر و در  گفت‌وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان گفت: چگونه تسهيلات را براي استان‌هاي محروم كشور قرار داده‌اند در حالي كه حتي يك كلاس آموزشي هم در استان خوزستان برگزار نشده است؟

اين درست است كه معاونت مي‌گويد تسهيلات را براي استان‌هاي مختلف در نظر گرفته اما آن تسهيلات هم تنها به درصد كمي از شهرهاي كشور تعلق گرفته است و بسياري از جوانان در شهرها و روستاها هنوز نتوانسته‌اند يك حمايت كوچك را دريافت كنند.

كشور به پشتوانه جوانان خود مي‌تواند آينده درخشان را  رقم بزند جواناني كه بزرگترين دارايي ايران هستند بدون زير ساخت و بدون هيچ حمايتي نمي‌توانند آينده كشور را متحول كنند و تنها با بهره‌مندي از زير ساخت‌ها و تسهيلات است كه راه براي خلق ايده‌هاي آنها فراهم مي‌شود.

براي شركت‌هاي دانش‌بنياني كه در استانها مستقر هستند چه كار كرده ايد؟

سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در صحبت‌هاي خود تاكيد مي‌كند كه جوانان نبايد به پول دولتي تكيه كنند زيرا اين پول اعتياد آور است و جواني كه به پشتوانه دولت بر سر كار آيد منفعل مي‌شود.

به دنبال اين صحبت ستاري يكي از جوانان نخبه كشور كه در استان محروم زندگي مي‌كند در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛  گفت: درست است كه همه چيز پول نيست اما آقاي ستاري شما چقدر براي ما در استان‌هاي دور افتاده فضا سازي كرده‌ايد؟  تسهيلات بسيار خوبي براي شركت‌هاي دانش بنيان در نظر گرفته است اما معاونت علمي كه به دنبال رشد اقتصاد دانش بنيان است فقط با شركت‌هاي مستقر در تهران مي‌خواهد اين كار را انجام دهد و شركت‌هايي كه در استان‌هاي كوچك قرار دارند بايد ماه‌ها به دنبال يك موضوع كوچك دوندگي كنند  تا به نتيجه برسند.

اين درست است كه بسياري از شركت‌هاي دانش بنيان پيشرفته هم در داخل كشور وجود دارند كه در استان‌هايي غير از تهران مستقر شده اند و رشد خوبي هم داشته اند  اما شانس تيم‌هاي استارت‌آپي و شركت‌هاي دانش بنياني كه در تهران قرار دارد بسيار بيشتر از شركت‌هاي مستقر در استان‌ها است  و بايد ديدمعاونت علمي و فناوري رياست جمهوري براي رفع مشكل استان‌هاي محروم كشور  و توجه به جوانان مستعد روستاها و استان‌ها چه اقداماتي انجام خواهد داد و تا چه ميزان گستره فعاليت هاي خود را افزايش مي‌دهد؟