خدیجه (س) اسوۀ ایثار و گذشت

اسلام و مسلمین در ۱۳ سال اوّل ظهور این دین آسمانی در مکه با بیشترین مشکلات و تهدیدها روبرو بودند و سخت ترین این سالها؛ تبعید ۵ سالۀ مسلمانان به شعب ابوطالب و محاصرۀ شدید اقتصادی آنان در این زمان توسط کفّار قریش بود امّا پیامبر گرامی اسلام صلی ا…علیه و آله و سلّم که در راه توسعه و تثبیت اسلام هر مشکلی را به جان می خریدند، یک سال از این ۵ سال سخت را سال اندوه یا عام الحزن نام دادند زیرا  در این سال دو پشتیبان گرامی آن حضرت یعنی حضرت خدیجه و حضرت ابوطالب جان به جان آفرین تسلیم کرده و اسلام و مسلمین را در برابر دشمنان فسم خورده تنها گذاشتند.

در این میان حضرت خدیجه سلام ا…علیها در روزی چون امروز، ۱۰ رمضان سال دهم هجرت، وفات یافت و غمی همیشگی بر دل رسول گرامی اسلام صلی ا…عیله و آله و سلّم نشاند چرا که این بانوی گرامی نقشی بسیار مؤثّر در تقویت اسلام و پیشبرد کلام وحی داشت و پيامبر گرامي اسلام صلي ا… عليه و آله و سلم از نقش و ایثارگری ایشان در تقويت اسلام بارها تجليل نمود و چنین می فرمود: "هيچ ثروتي مانند ثروت خديجه براي من (در توسعه اسلام) مفيد نيفتاد" .و نيز مي فرمود: "خديجه زماني به من ايمان آورد و مرا تصديق كرد كه ديگران كافر بودند و مرا تكذيب مي كردند ، در اموال با من مواسات كرد هنگامي كه مردم مرا تحت فشار قرار داده بودند و خداوند از او به من فرزنداني عنايت كرد كه از زنان ديگر محروم نمود." آن بزرگوار تا پايان عمر هيچ گاه خديجه سلام ا… عليها را از ياد نبرد و از ابراز محبّت و علاقه به او غفلت نمي كرد و هيچ كس نتوانست نزد پيغمبر صلي ا… عليه و آله و سلّم جاي او را بگيرد. ائمه معصومين عليهم السّلام نيز مقام اين بانوي بزرگ را گرامي داشته، بر انتساب خود به او افتخار مي كرده اند، چنانچه حضرت سیدالشهداء علیه‌السّلام در خطبه روز عاشورا خطاب به لشكریان یزید، از اینكه نواده اوّلین بانوی مسلمان است، مباهات نموده است.

آری خدیجه سلام ا… علیها همه هستی خود را در راه اسلام داد، ‌اما در سه سال آخر عمر خود، تحت فشار مشركین قریش و به جهت پایداری در دفاع از اسلام، به همراه سایر مسلمانان، به اقامت اجباری در دره ابوطالب مجبور شد و در محاصره شدید اقتصادی و تنگنای معیشتی به جوار حق پیوست. با چنین جایگاه عظیمی كه خدیجه سلام ا… علیها در اسلام دارد شایسته است كه مسلمانان عالم در بزرگداشت او بكوشند و سالروز وفات شهادت‌گونۀ آن بزرگوار را باشكوه برگزار كنند.

وفات این بانوی بزرگوار را به فرزند گرامیشان حضرت بقیه‌ا… ارواحنا له الفداء و امّت اسلامی تسلیت می گوئیم و از خدواند می خواهیم که توفيق اداي دين به اين اسوه ايمان و ايثار را به ما عطا فرماید. انشاءا… .

 

موسوی زاده