خرمشهر نيازمند اجراي پروژه هاي بزرگ است، نه صدها برنامه تبليغاتي

هر سال در سوم خرداد كه سالروز آزادسازي خرمشهر است، آنطور كه در خبرها مي آيد، صدها "برنامه" اجراي مي شود، اين در حالي است كه خرمشهر نيازمند برنامه نيست و آنچه براي مردم اين شهر مهم است، اجراي پروژه هاي عمراني بزرگ و بازگشت اين شهر به وضعيتي است كه قبل از جنگ داشت. برپايي مراسم ياد بود، در حد معقول بد نيست و تجليل از شهداي فتح خرمشهر لازم است اما نه اينكه فقط به برگزاري مراسم اكتفا شود و برپايي برنامه را به حساب پرداختن به امور اين شهر بگذارند و پس از گذشت چند دهه از سوم خردادها، مشكلات شهر به قوت خود باقي باشد و مردم اين شهر حتي از داشتن آب شرب سالم و شيرين محروم باشند و مقايسه خرمشهر قبل از انقلاب با خرمشهر امروز پس از گذشت چهل سال پس از انقلاب واقعا براي مسئولاني كه در بازسازي اين شهر كوتاهي كردند، موجب شرمساري است.

يادمان باشد خرمشهر از سال ۱۳۰۰ داراي اسكله بوده و كشتي هاي اقيانوس پيماي بيست هزار تني از بندر  خرمشهر تردد مي كردند. خرمشهر شهري بوده كه تا قبل از جنگ، تامين كننده يك سوم بودجه شهرداري تهران بود و در شرايط فعلي هم اگر بندر تجاري اين شهر فعال شود، شايد نيازي به بودجه كشور نداشته باشد، حالا چرا طي اين همه سال براي بازسازي كامل خرمشهر عزمي نبوده، جاي تعجب دارد.

 كساني كه سالهاي بازسازي خرمشهر را به ياد دارند مي دانند كه به بهانه بازسازي، چه بودجه هاي نجومي به اين شهر سرازيرشد اما معلوم نيست سر از كجا درآورد و زير ساخت هاي شهر همچنان ويران ماند و چهره شهرتغيير نكرد، بندر هم عظمت گذشته را باز نيافت و بيكاري و فقر ماندگار شد.

بخاطر داريم قبل از جنگ و قبل از انقلاب، سرمايه گذاران مهمي در خرمشهر بودند و بازارهاي اين شهر حرف اول را در كشور مي زد و از هر گوشه مملكت براي كار به اين شهر و شهر همجوارش آبادان مي آمدند، چه شد كه نه سرمايه گذاري به شهر بازگشت، نه اشتغالي ايجاد شد؟ واقعا چه شد؟

اي كاش همه مثل خون ميرزايي پيگير و دلسوز بودند

 

اعتصاب كاميون داران در اعتراض به پايين بودن قيمت بار، موجب اختلال در توزيع و فروش بنزين شد كه اهواز نيز از اين امر مستثني نبود و در يكي دو روز گذشته صف هاي طويل دريافت بنزين و تعطيلي تعدادي از جايگاه هاي فروش بنزين مشكلاتي براي مردم پديد آورد. در چنين مواردي، درست اين است كه شركت ها و رسانه ملي اطلاع رساني كنند تا شهروندان  هم علت كمبود  را بدانند، هم راهنمايي شوند كه چه وقت مشكل حل مي شود و به كجا مراجعه كنند. متاسفانه هم شبكه استاني و هم شركت فرآورده هاي نفتي اهواز، در اين مورد هيچ گونه اطلاع رساني نكرد، از آن بدتر اينكه پاسخگوي تلفن ها در اين مورد هم نبودند.

راوي وقتي از تماس با مسئولين مايوس شد، موضوع را با دكتر خون ميرزايي سرپرست فرمانداري اهواز در ميان گذاشت. ايشان با آنكه روز تعطيل بود به تماس پاسخ داد و ضمن اينكه ياد آور شدند شب گذشته جلسه اي در اين مورد برگزار و تصميماتي گرفته شد، قول داد موضوع را همچنان پيگيري كند و الحق و الانصاف اين كار را كرد و پس از آنكه راوي جايگاه هاي بنزيني را كه فروش نداشتند  معرفي كرد، شخصا به بازديد از آن ها پرداخت و نتيجه را كه تخليه سوخت و راه اندازي عرضه و فروش بنزين بود، اطلاع داد كه از اين بابت سپاسگذار اين نيروي خدوم، پيگير و پاسخگو هستيم و اين فقره خدمات موجب مي شود كه خاطره خوبي از خون ميرزايي در دوران سكانداري فرمانداري اهواز باقي بماند.

 

طرح تعطيلات زمستاني مدارس بدون مصوبه مجلس قابل اجرا نيست

 

سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با اشاره به طرح جديد وزارت آموزش و پرورش براي تغيير در تقويم سال تحصيلي، گفته است:  وزارت آموزش و پرورش براساس طرحي خواستار آغاز زودهنگام سال تحصيلي شده و از طرفي نيز طبق اين طرح، تعطيلات دو هفته‌اي زمستاني دانش‌آموزان را پيش‌بيني كرده است.

ميرزاده، هرگونه تغيير در ساعات كاري و تقويم مدارس در تمامي مقاطع را نيازمند مصوبه مجلس دانسته و يادآور شده اگر وزارت آموزش و پرورش خواهان تغييراتي در تقويم آموزشي مدارس و نيز شروع و پايان سال تحصيلي دانش‌آموزان است، بايد آن را در قالب لايحه‌اي به مجلس ارائه كند تا نمايندگان مجلس نيز ديدگاه‌ها و پيشنهادات خود را مطرح كنند.

سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اين را هم گفته كه: طبق طرح وزارت آموزش و پرورش دو هفته از تعطيلات تابستاني دانش‌آموزان كاسته شده و در ازاي آن دو هفته تعطيلات زمستاني به تعطيلات افزوده مي‌شود كه ممكن است برخي مدارس از لحاظ كيفيت فضاهاي آموزشي نتوانند آن را اجرا كنند، بنابراين زيرساخت‌هاي آن بايد با كمك دولت و مجلس فراهم شود.

انتظار داريم نمايندگان مردم خوزستان به اين موضوع ورود كرده و با تشريح وضعيت هوا در خوزستان از اجراي چنين طرحي (در صورت تصويب) در خوزستان كه يك استان گرمسير است، ممانعت كنند چون از طرفي بهترين فصل تحصيل در خوزستان زمستان است و تعطيلي دو هفته اين فصل افت تحصيلي را به همراه خواهد داشت و از طرفي قبل از مهر ماه هوا به حدي گرم و شرجي است كه فضاي كلاس ها و مدرسه براي دانش آموزان قابل تحمل نخواهد بود.