لااقل در ماه ميهماني خدا، كمي به حال مردم رحم كنيد

يادش  بخير، روزي روزگاري با فرا رسيدن ماه مبارك رمضان ، كه به ماه رحمت و ماه ميهماني خدا معروف است، هر كس درهر جايگاهي كه قرار داشت سعي مي كرد از هر آنچه رنگ گناه دارد، پرهيز كند و به خصوص بازار و بازاريان بر رعايت حال مردم، ارزان كردن اجناس، كمك به نيازمندان و اطعام مستحقان از يكديگر سبقت مي گرفتند. اين رويه زماني رايج بود كه نظام ما پسوند اسلامي نداشت و با تعداد مساجد و اهل نماز جماعت امروز قابل مقايسه نبود. چه شد كه با وجود اين همه ادعاي مسلماني و تظاهر به دينداري حالا خبري از اين مسائل نيست و شايد رعايت شئونات و دستگيري از مستمندان و پرهيز از گرانفروشي و احتكار و اجحاف در حق مردم جز براي معدود افرادي كه ذاتا پرهيزكارند، براي سايرين فراموش شده است؟

در روزهاي اخير به بهانه گراني دلار (كه البته هميشه بهانه هايي درست مي كنند) تمام اجناس بلااستثنا گران شد، يا اجناس را مخفي كردند تا بعد از گرانتر شدن بفروشند و اي كاش لااقل حرمت ماه مبارك رمضان و ترس از خدا، عامل باز دارنده از اين اعمال مي شد.

گرانفروشي و احتكار مختص بازار و مايحتاج مردم نيست و از همان بالا شروع شده و به پائين ترين سطح سرايت كرده است. مثلا خودروسازان، قميت ماشين هاي داخلي غير استاندارد خود را با وجودي كه مي دانند مشتري هاي آن ها افراد متوسط و طبقه پائين هستند گران كردند همين طور تا برسد به رده هاي پائين تر مثل يك بطري آب معدني، اين گرانفروشي ادامه دارد. بازاريان هم روزانه به قميت اجناس خود با وجود اينكه با قيمت هاي سابق خريداري كرده اند اضافه مي كنند. واقعا در مملكتي كه سازمان هاي نظارت كننده توان كنترل قيمت و ساماندهي بازار را ندارند، چطور فروشندگان (به خصوص عمده فروشان) ترس از گرانفروشي و احتكار ندارند انگار كه آن همه روايت و حديث و تذكر را براي غير مسلمين گفته اند!

مگر نه پيغمبر خدا (ص) فرموده: هر كس به هر عنوان، سبب گراني در بازار مسلمانان شود، بر خداوند لازم است كه او را در بزرگترين جايگاه جهنم سرنگون سازد.

يا در جاي ديگر فرموده اند: هر كس طعامي را به اميد بالا رفتن قيمت چهل روز احتكار كند، پس به تحقيق از خدا جدا شده و خدا هم از او بيزاري مي جويد.

البته در شرايط كنوني براي بالا رفتن قيمت نيازي به احتكار نيست و فروشنده هر روز بدون ترس از خدا و نگراني داشتن از باز خواست در دنيا، آزادانه قيمت كالاهايش را بالا مي برد و اين همه دور شدن از خدا عجيب است.

راوي به ياد مي آورد زماني را كه ماه مبارك رمضان در محله هاي شهر هر روز آش و حليم نذري مي دانند خيرين بهاي نان را به نانوايان مي دادند تا نان رايگان به مستحقين بدهند، بازاريان اطعام مي كردند و بركات رمضان كاملا مشهود بود.

حتي سارقين و خلافكاران در اين ماه دست از اعمال خلاف خود مي كشيدند، آنوقت چطور سايرين به راحتي فعل حرام انجام مي دهند و ترس از خدا ندارند.

به هر حال اميدواريم در اين ماه مبارك آن ها كه تاب  گرماي تابستان را ندارند، جهنم را به خاطر آورند و به خاطر رضاي خدا، بندگان خدا را در يابند و مردم را در مقطعي كه نيازمند ياري هستند، نقره داغ نكنند.

مدارس خوزستان كجاي طرح تعطيلات زمستاني قرار دارند؟

 

وزير آموزش و پرورش گفته: طرح تعطيلات زمستانه مدارس تا قبل از آغاز سال تحصيلي جديد آماده مي شود. هر چند هنوز جزئيات اين طرح اعلام نشده اما بعيد است طرحي باشد كه براي تمام مدارس كشور فراگير باشد. مثلا اين طرح براي خوزستان كه زمستانش مانند بهار است و از برف خبري نيست و حتي سرماي آنچناني ندارد، معلوم نيست مفيد باشد ضمن اينكه مدارس خوزستان و ساير مناطق گرمسير امكان بازگشايي قبل از مهر ماه را به هيچ وجه ندارند . بنابراين بهتر است قبل از اجراي طرح نمايندگان مردم استان با مشورت مسئولان آموزش و پرورش مواردي را كه لازم است در آن گنجانده شود، بررسي كنند.

 

شهرداري و نيروي انتظامي همكاري كنند تا مردم مريض نشوند

 

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز گفته است با توجه به اينكه استان در پيك بيماري وبا قراردارد، استفاده از آب هايي تحت عنوان معدني كه با تانكر در محله ها توزيع مي شود و در مجموع از فروشندگاني كه كد ندارند و غير بهداشتي هستند براي مردم مضر و خطر آفرين است. اين موضوع بارها در شوراي سلامت مطرح و بر برخورد و جلوگيري از كار اين فروشندگان آب تاكيد شده ولي از آن جا كه شهرداري مي گويد امكانات جلوگيري و برخورد را در اختيار ندارد، مثل خيلي تخلف هاي ديگر (مانند پاركبانها، فروش يخ غير بهداشتي و …) درحد حرف باقي مانده است اما اين بار خطر جدي است و بهتر است شهرداري با هماهنگي نيروي انتظامي دست به كار شود.  ‌

 

پس كي تمام مي شود اين انتظار ما؟

 

شعبان رسيد؛ آمد و رفت و نيامدي

پس كي تمام مي شود اين انتظار ما؟

شعبان نيامدي، رمضان كن عنايتي

بگذار پا به چشم من اي روزه دار ما

اللهم عجل لوليك الفرج