مصداقي براي موفقيت در كارها با جوانگرايي مديريت و سپردن امور به اهلش

با توجه به اينكه در اين مرز و بوم، هيچكس در جايگاهي كه بايد باشد قرار ندارد، وقتي موردي پيدا مي شود كه مي بينيم كار به اهلش سپرده شده ذوق زده و اميدوار مي شويم كه گاهي هم از اين اتفاق ها رخ مي دهد. يكي از اين اتفاقات در اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان رخ داده كه متوجه شديم مديريت اين اداره كل به جواني محول شده كه هم از زيرمجموعه آنجا بوده و سلسله مراتب طي كرده و هم داراي مدرك تحصيلي مرتبط با مسئوليتي است كه به عهده گرفته است. دكتر منصور كوهي رستمي مدير كل كتابخانه هاي عمومي استان داراي مدرك دكتراي كتابداري است كه پيش از اين معاونت و بعد سرپرستي كتابخانه هاي استان را تجربه كرده و داراي انگيزه كار است و همين عامل موجب شده كه امور كتابخانه هاي استان به وي محول شود. توجه به امور فرهنگي و بخصوص توسعه كتابخانه و تشويق جوانان به كتابخواني از ايده ها و اهداف رستمي است و در همين راستا كتابخانه اي در پارك كوهساران اهواز با فضاي ۷۵۰ مترمربع، با ۹۸ درصد پيشرفت فيزيكي و كتابخانه ديگري در ملاشيه با فضاي ۷۵۰ متر مربع احداث شده است. ۱۰ كتابخانه ديگر هم در مناطق محروم استان تا پايان سال۹۷ به بهره برداري خواهد رسيد. اينطور كه دكتر رستمي مي گفت اين اداره كل به فن آوري كتابخواني ورود كرده و چندين پروژه اجرا شده يا در دست اجراست. با بهره برداري از اين فن آوري براي انتخاب كتاب مورد نظر نياز به مراجعه نيست و از طريق وب سايت متقاضي مي تواند متوجه شود كتاب مورد نظرش در كدام كتابخانه موجود است.

‌گام بلند ديگر اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان اجراي بزرگترين پروژه كتابخانه ديجيتال است كه بموجب آن خدمات سنتي گذشته در فضاي مجازي قابل دسترس است. اعتبار اوليه اين طرح ابلاغ شده و فراخوان طرح انجام و با تربيت مدرس تهران قرارداد منعقد و تا پايان خرداد طرح مطالعاتي را خواهند داد و پس از آن وارد اجرا خواهد شد. ضمنا براي اولين بار در كشور بحث كتابخانه الكترونيك مطرح است كه در اين طرح خواندن كتاب به صورت الكترونيك است. ضمن آرزوي موفقيت براي اين مديرجوان، اميدواريم در ساير دستگاهها و مديريت استان، جوانگرايي با بهره گيري از آموزش و تكيه به مدرك تخصصي مرتبط با مسئوليت رايج شود.

هر دم از اين باغ بري مي رسد

مي خواهند كارون را كاملا خشك كنند

 

نماينده ايذه و باغملك در مجلس با اشاره به طرح جديد انتقال آب رودخانه "خرسان" در استان كهگيلويه و بوير احمد گفته: با اين طرح مي‌خواهند يك‌سوم آورد رودخانه "خرسان" كه از بزرگترين ريزآبه‌هاي رودخانه كارون است را به يكي از استان‌هاي فلات مركزي كشور انتقال دهند كه در صورت اجراي اين طرح، رودخانه كارون كاملا خشك و خوزستان كاملا بيچاره مي‌شود.  ‌هدايت‌ا… خادمي اين را هم گفته: متأسفانه طرح انتقال آب خطرناك ديگري را به صورت محرمانه كليد زده‌اند كه جلسه مربوط به آن به طور محرمانه در دولت تشكيل شده است.  ‌به اين ترتيب كارون دارد از دست مي رود و فرياد رسي نيست و شعارها و دلسوزي هاي مصلحتي اگر برا ي بعضي ها نان دارد، براي مردم خوزستان آبي ندارد.

دستور العمل هاي تشريفاتي دقيقه ۹۰ مشكلي را رفع نمي كند

 

 

بعضي دستورالعمل ها واقعا تشريفاتي است و صادركنندگان هم مي دانند كه هرگز اجرايي نمي شوند و با وجود اثبات موضوع، بي خيال سرپيچي متخلفان هستند بعضي وقت ها هم اين دستورالعمل ها در آستانه دقيقه ۹۰ صادر مي شود كه تا زمان ابلاغ فرصت تمام مي شود و عملا كاري صورت نمي گيرد. مانند اينكه مثلا نزديك آخر سال اعلام مي كنند كه فلان كالا يا مواد غذايي تا آخر سال گران نمي شود كه منظورش همان ۱۵ روز باقيمانده است. يا همين دستورالعملي كه راجع به مهدكودك ها ابلاغ شده است و طي آن مدير كل امور كودكان و نوجوانان بهزيستي كشور گفته: شهريه مصوب سال ۹۷ مهدكودك ها تا پايان ارديبهشت ماه اعلام مي شود و تا آن زمان، مهدها نمي توانند افزايش شهريه داشته باشند.

محمد نفريه در رابطه با افزايش شهريه مهد كودك‌ها در سال جديد، گفت: بر اساس بخشنامه هيأت دولت تا پايان ارديبهشت ماه مهدها نبايد هيچ گونه افزايش قيمتي در شهريه‌هاي خود داشته باشند.  ‌

به گفته وي: تا پايان ارديبهشت ماه نرخ نهايي افزايش شهريه مهد كودك‌ها اعلام مي‌شود و اين افزايش ميانگيني كه به صورت كشوري خواهيم داشت در استان‌هاي مختلف متفاوت است چرا كه تمام شرايط و استانداردهاي موجود در مهدها در تعيين اين شهريه مؤثر هستند. وي اين را هم گفته كه: در جدولي كه به زودي منتشر مي‌شود شهريه پايه اعلام خواهد شد و شرايطي كه به افزايش شهريه دامن مي‌زند مانند هزينه سرويس، ستاره‌دار بودن، نوع منطقه، اجاره‌بها و غيره در آن قيد نشده و چنانچه خانواده‌ها سؤالاتي در اين زمينه دارند مي‌توانند از طريق شماره تماس اعلام شده ابهامات خود را برطرف كنند. ‌اين دستور درست پنج روز مانده به آخر ارديبهشت صادر شد، در حاليكه تا حالا مهدها و حتي مدارس شهريه هايي را كه اراده كرده اند از مردم گرفته اند يا قسط بندي كرده اند. ضمنا نظارت آنچناني هم در كار نيست كه معلوم شود براي ثبت نام دقيقا چه مبلغي دريافت شده و خانواده ها هم آنقدر گرفتار هستند كه فرصت پيگيري تخلفات را ندارند شايد هم از ترس اينكه بعد مهد يا مدرسه مربوطه متوجه شود شاكي چه كسي بوده و فرزندانشان را ثبت نام نكنند، دندان روي جگر مي گذارند و حرفي نمي زنند. واقعا كه