میلاد اسوۀ صبر و کرامت و روز بدون دخانیات

۱- امروز پانزدهم ماه مبارك رمضان، سالروز ولادت سراسر سرور كريم اهل‌بيت، سبط اکبر رسول گرامی اسلام، امام مجتبی علیه السّلام است؛ امامي كه عظمت و اهميت مسئوليت و سنگيني نقش او در حفظ اسلام از انحراف و نابودي، حتّي بر بسياري از پيروان و دوستانش در طول تاريخ پوشيده مانده است.
پس از شهادت اميرمومنان عليه‌السلام و پراكنده شدن ياران آن حضرت که بیشتر به تطميع و تهديد معاويه صورت گرفت، امام مجتبي عليه‌السلام براي حفظ جان مسلمين و قطع طمع دشمنان خارجی اسلام، ناگزير به صلح با این عنصر ضدِّاسلام شد و به اين منظور قراردادي را با وي به امضا رساند كه اجرای کامل آن مانع دستیابی بنی امیّه به خلافت اسلامی و عدم اجرای آن موجب افشای چهره ضدّاسلامی معاویه و برانگیختن مقاومت مسلمانان در برابر او می شد.
معاويه كه در حقيقت هيچگاه اسلام را نپذيرفته و بر اساس باورهاي جاهلي براي رسالت شأني الهي قائل نبود و در طول سالها پس از پذيرش اجباري و صوري اسلام در انتظار فرصتي براي نابودي آن و دفن نام آورنده اين دين بود، بلافاصله پس از امضاي قرارداد صلح، به شكستن علني آن که حتّی در عرف اعراب جاهلی نیز بسیار زشت بود، دست زد.
در شرايطي چنين حسّاس و در حالي كه دشمن قسم‌خورده اسلام براي اجراي هر توطئه اي آزادي عمل كامل یافته بود و بسیاری از دوستان نیز به دلیل عدم درک صحیح از تدبیر بکاررفته، گلایه مند بودند، امام مجتبي عليه‌السّلام با تربيت و اعزام دانشمندان به نقاط گوناگون، حمايت سياسي و اقتصادي از شيعيان و مدافعين اسلام، افشاي توطئه هاي حكومت، مقابله علمي با جاعلان حديث كه با تطميع معاويه به انتشار روايات دروغين و سست براي بي اعتبار كردن اسلام و دور كردن مردم از آموزه هاي اسلام ناب مي پرداختند، تشكيل جلسات روشنگرانه در مدينه و مكه، زمینه سازی برای تشکیل هسته های مقاومت و مانند آن، توانست بزرگترين و مخرّب‌ترين توطئه عليه اسلام را خنثي نمايد.

۲- امروز، دهم خرداد همچنین روزی است که سازمان بهداشت جهانی از حدود ۳۰ سال پیش، آن را روز بدون دخانیات نامگذاری کرد تا در سراسر جهان از مصرف کنندگان محصولات دخانی خواسته شود که بمنظور تشویق به ترک این محصولات زیانبار و خانمان برانداز، در این روز از مصرف دست بکشند. نظر به اهمیت موضوع، در روزهای آینده مفصلتر به این مسأله خواهیم پرداخت و در اینجا جهت جلب توجّه عزیزان، تنها به چند آمار اشاره می کنیم: دخانیات هرساله بطور مستقیم حدود ۷ میلیون نفر و بطور مستقیم ۶۰۰ هزار نفر را در جهان می کشد. مصرف سیگار در ایران حدود ۶۰ میلیارد نخ است و ۱۰ میلیون نفر از هموطنان مبتلا به سیگار سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان دود و سم و سرطان تولید کرده و بیش از ۳۰هزار میلیارد تومان هزینه درمانی بر کشور تحمیل می کنند و…….. .
موسوی زاده