هدف از سفر نوبخت به خوزستان از زبان خودش

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور در اهواز گفت: براي اقدامات زيربنايي استان خوزستان در سال جاري، مبلغ دو هزار و ۵۴۰ ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. محمدباقر نوبخت در بدو ورود خود به استان خوزستان در فرودگاه اهواز در جمع خبرنگاران گفته است: با توجه به جايگاه رفيع مردم خوزستان، دو هزار و ۵۴۰ ميليارد تومان اعتبارات زيربنايي در سال جاري  براي اين استان در نظر گرفته شده كه علاوه بر آن، براي حوزه هاي آب، برق، فاضلاب، ريزگردها و رفع آلودگي ها از رودخانه كارون نيز بودجه اختصاص داده شده است.( البته در نظر گرفته شده با اختصاص يافته فرق مي كند)وي از اختصاص ۵۰۰ ميليارد تومان اعتبار  براي انتقال آب كارون به مارون خبر داد و افزود: در گام اول۱۵ ميليارد تومان براي آماده سازي طرح تحقيقاتي و مطالعاتي اين انتقال اختصاص خواهيم داد.

نوبخت با اشاره به بازديد از ۱۳ هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي شادگان بيان كرد: با تمام معاونت هاي سازمان برنامه و بودجه كشور براي حل مشكلات به استان خوزستان سفر كرده ايم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور گفت: آماده شدن قطعه باقي مانده از خط يك قطار شهري اهواز يكي از اهداف سفر به استان خوزستان است.

بحث تلخ متروي اهواز و بازهم وعده

نوبخت در بازديد از متروي اهواز هم گفته دولت درتبصره ۵ قانون بودجه تعهداتي نسبت به كمك به مترو و قطار شهري دارد كه در اين راستا ۵۰ درصد اوراق مشاركت منتشر شده را توافق تضمين خواهد كرد. نوبخت با بيان اينكه اين تضمين براي متروي اهواز درنظر گرفته شده است افزود: از ۲۳ كيلومتر خط يك متروي اهواز ۱۱ كيلومتر اجرايي شده است كه براي اجراي كامل طرح به اعتبارات ارزي و ريالي نياز داريم. ( سالهاست گفته مي شود كه به اين اعتبارات نياز داريم.) رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور بيان كرد: مقرر شد روز شنبه در جلسه اي كه در سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور برگزار خواهد شد، مشكلات نوع تضمين در بانك مركزي رفع شود.وي گفت: آماده شدن قطعه باقي مانده از خط يك قطار شهري اهواز يكي از اهداف سفر به استان خوزستان است كه در جلسه شوراي اقتصاد مقاومتي استان در خصوص چگونگي ايفاي تعهدات دولت در سال جاري تصميم گيري خواهد شد. شهردار اهواز هم در جريان اين بازديد گفت: در صورت تأمين اعتبار ۶۰۰ ميليارد توماني مورد نياز فاز نخست طرح، پس از ۱۸ ماه اين خط مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت. به اين ترتيب معلوم است كه همچنان شكستن طلسم پروژه قطار شهري اهواز با اما و اگرها و شرطهايي مواجه است كه سالهاست حرف آنها زده مي شود اما گشايشي در آنها نمي شود. مي گويند بايد فاينانس تحقق يابد اما بانكها ضمانت نامه هاي شهرداري را قبول ندارند. زور آقايان به پيمانكار هم نمي رسد و او مي گويد اول پول بدهيد تا بعد كار كنم و بنابراين نه از پول خبري هست و نه از كار! و بايد ديد استانهاي ديگر چه كردند كه قطار شهري آنها اين مشكلات را نداشت؟

تكريم ميهمان خوبست اما بيان مشكلات هم لازم است

ناصري نژاد نماينده شادگان در حاشيه سفر آقاي نوبخت به خوزستان و نشست وي با مديران استان گفته است: برخي ها مستقيم از رودخانه كارون آب برداشت مي كنند و اين يك معضل جدي است؛ زيرا مردم اين آب غيراستاندارد را براي استفاده شرب خود يا احشام برداشت مي كنند.

وي اين را هم گفت كه مسئولان دستگاه هاي اجرايي خوزستان در حضور مسئولان ملي بايد مشكلات خود را بگويند. تكريم مهمان خوب است ولي بهترين فرصت براي بيان مشكلات چنين جلساتي هستند.

‌مردم پنج شهر در اهواز تردد دارند

كتانباف شهردار اهواز در ديدار با نوبخت گفته است:  حمل و نقل عمومي ستون فقرات هر شهري است؛ اهواز با بهره برداري از يك ميليون و ۲۰۰ هزار نفر جمعيت اسمي و يك ميليون و ۸۰۰ هزار نفر تردد روزانه فقط ۱۶۵ دستگاه اتوبوس دارد. از شهرهاي رامين، ويس، شيبان، حميديه، كارون و همچنين كوت عبداله نيز به اهواز تردد مي كنند.

 ‌گلايه هاي نماينده گرمترين شهر دنيا

الباجي يكي از نمايندگان مردم اهواز هم در سفر نوبخت گفته است: من نماينده گرمترين شهر دنيا در سال ۲۰۱۸ و شهري داراي بزرگترين ميدان نفتي كشور  هستم. نيمي از بودجه از نفت اينجا تأمين مي شود و خوزستان نيازمند عنايت جدي دولتمردان است. الباجي گفته: در اهواز روستاهايي داريم كه هنوز لوله آب را به چشم نديده اند و اين حق مردم و شأن آنها نيست. به  گفته وي هزينه تأمين آب براي شهروندان اهوازي و خوزستان چهار برابر شهروندان ديگر شهرهاي كشور است؛ كه از جمله هزينه هاي صرف شده براي آنها مي توان به قبض آب، پمپ آب و دستگاه هاي تصفيه كه با برق كار مي كنند اشاره كرد. وي اين را هم گفت كه بيشتر صنايع خوزستان به دليل عدم توجه و همكاري بانك ها تعطيل اند و بايد نسبت به خوزستان عنايت ويژه اي شود تا مردم علاقمند به ماندگاري در اين استان شوند. شايد اگر حق آلايندگي ها پرداخت مي شد شاهد اتفاقي شبيه به آتش سوزي قهوه خانه در اهواز نمي شديم. در شيلنگ آباد حتي يك پارك براي شهروندان ساخته نشده است.

دولت، هواي مردم خوزستان را دارد

نوبخت با اشاره به شعار مردم اهواز در حمايت از روحاني در سال ۹۵ (ما كه هوا نداريم؛ ولي هواتو داريم) گفت: جزاي خوبي مردم خوزستان جز خوبي نيست و همه همت دولت اين است كه نسبت به اين مردم كه هواي دولت را داشته و دارند، هواي آن ها را داشته باشد. وي ادامه داد: داشتن هوا حق مردم اين استان بوده و دولت براي اين موضوع و نيز جبران احسان اين مردم، بيشترين اعتبار را در بحث زيرساخت ها و اقدامات عمراني در نظر گرفت كه البته در مقياس نيازهاي استان كافي نيست.وي بودجه در نظر گرفته شده براي استان را به دليل ظرفيت و طرح ها و پروژه هاي اولويت داري موجود دانست و گفت: دولت در محدوده توان بودجه اي خود تلاش كرده نسبت به اين مردم مضايقه نكند و تلاش مي كنيم همراه با آن چه بر زبان مي آوريم، در حد توان نگاه متمايز خود را نسبت به خوزستان به دليل ايثار اين مردم در عمل اجرايي كنيم. ما هم معتقديم به عمل كار برآيد،  به سخنداني نيست و اميدواريم هرآنچه دولتمردان درباره خوزستان بر زبان مي آورند در عمل اجرا شود.  ‌