گرانفروشي پنهاني نيست كه نياز به شكايت مردم داشته باشد

رئيس انجمن حمايت از حقوق مصرف كنندگان گفته است: فروشندگان نبايد كالاهايي را كه با قيمت ارز گذشته خريداري كرده اند، خودسرانه گران كنند و با قيمت بيشتر به مردم بفروشند. وي از مردم خواسته در صورت مشاهده تخلف به انجمن حمايت از مصرف كنندگان يا بازرسان اصناف مراجعه كنند.

معلوم نيست چرا اين جور هشدارها و تاكيدها نوشداروي بعد از مرگ سهراب است و زماني اعلام مي شود كه كار از كار گذشته و هر چه كه نبايد، شده است. خودمانيم واقعا اين انجمن به اصطلاح حمايت از حقوق مصرف كنندگان يا بازرسان اصناف و صنعت و معدن تا حالا متوجه نشده اند كه فروشندگان كالاها، خيلي وقت است، يعني بعد از گران شدن ارز، بلافاصله قيمت ها را تغيير دادند يا كالاها را مخفي كردند تا بعد گران تر بفروشند؟ فروشندگان استدلال مي كنند كه درست است قبلا آنها را با نرخ سابق خريداري كرده ايم اما چون در خريد بعدي بايد با قيمت بالاتري خريداري كنيم، اجناس فعلي را   افزايش قيمت داده ايم و كاري به بخشنامه ها و خط و نشان هاي مسئولان نداريم.

في الواقع مسئولان مي خواهند بگويند اگر صداي مردم در نيايد، ما كاري به اين نداريم كه در بازار چه مي گذرد و كسي گرانفروشي مي كند و گرنه كاري دارد كه بازرسان به صورت غير محسوس در لباس مشتري به مغازه ها مراجعه كنند و نرخ كالاها به خصوص كالاهاي خانگي را سوال كنند بعد با معرفي خود از آن ها فاكتور هاي خريد را بگيرند تا تخلف ثابت و با آن ها برخورد شود؟ به عبارت ديگر براي تشخيص تخلف صنفي، اصلا نيازي به شكايت مردم نيست چون گران كردن خودسرانه از طرف فروشندگان آزادانه و بدون هيچگونه ممانعتي انجام مي شود. حالا ديگر گران شدن كالاهاي خانگي به مشكلات ديگر ازدواج اضافه شده چون با نرخ هاي جديد تهيه جهيزيه معضل بزرگي شده است. البته اين گراني شامل همه چيز شده و روز به روز عرصه براي مردم تنگ تر مي شود، مگر آنكه خدا كمك كند، دولتمردان هم آنطور كه در شعار مي گويند با تدبير، اميد در دل مردم ايجاد كنند.

 

چرا حالا مي گوييد مردم نان سبوس دار نخورند؟

 

معاون وزير جهاد كشاورزي گفته: آرد بايد مستقيما در توليد نان مورد استفاده قرار گيرد و هرگونه افزودني مانند سبوس، غيرقانوني و غيربهداشتي بوده و مردم نبايد بخرند، چراكه گاهي اوقات از سبوس دامي در پخت نان استفاده مي‌شود. اين در حالي است كه بسياري از نانوايي‌ها به ويژه سنگك و بربري، سبوس را به عنوان يكي از ويژگي‌هاي افزودني به نان تبليغ كرده و آن را گران‌تر به مردم مي‌فروشند، مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران – در اين باره گفته است: سبوس حتي اگر سبوس خوراكي و مورد استفاده براي مصرف انساني باشد چندان خاصيتي به غير از فيبر كه به گوارش انسان كمك مي‌كند ندارد و اين ماده خوراكي براي مناطقي است كه مردم چندان ميوه مصرف نمي‌كنند نه ايراني‌ها كه با ميوه سير مي‌شوند.

وي افزود: در كشورهاي اروپايي سبوس چندان مصرف ندارد و اين نشان مي‌دهد كه اين ماده غذايي چندان ارزشمند نيست. البته متاسفانه در برخي از موارد مشاهده شده كه از سبوس دامي در نانوايي‌ها استفاده مي‌شود كه نه تنها هيچ خاصيتي ندارد، بلكه مضر است و با اين كار سم وارد بدن خودمان مي‌كنيم؛ چرا كه همه سموم، فلزات سنگين و باقي‌مانده‌هاي شيميايي روي سبوس دامي مي‌نشيند و با مصرف آن به سلامت خودمان آسيب مي‌زنيم.

مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران با بيان اين‌كه هرگونه افزودني به غير افزودني‌هاي مجاز در پخت نان ممنوع و تخلف است، تاكيد كرد: مردم به هيچ وجه از نانوايي‌ها نان سبوس‌دار نخرند.

مشكل اينجاست كه وقتي موضوعي سر زبانها مي افتد همان موقع درباره آن اظهار نظر نمي شود و بعد از آنكه به قول خودشان رواج پيدا كرد آن موقع مضرات آن را مطرح مي كنند. مثل همين استفاده از سبوس در پخت نان.

دكه هاي مطبوعاتي سيگارفروش شده اند

 

ظاهرا برخي تخلف ها در كشور همه گير شده است. از جمله قضيه دكه هاي مطبوعاتي كه تدريجا فقط اسمي از مطبوعات روي آن ها مانده است.

در اين مورد معاون سلامت شهرداري تهران گفته است: يك مافيا در خصوص عرضه مواد دخاني در دكه هاي سطح شهر وجود دارد و شهرداري نتوانسته جلوي عرضه دخانيات در اين اماكن را بگيرد.

مهدي اميري معاون سلامت شهرداري تهران در نشست خبري روز جهاني بدون دخانيات در خصوص عرضه سيگار در دكه‌هاي روزنامه‌فروشي گفته: شهرداري تاكنون نتوانست‌جلوي عرضه سيگار در دكه‌هاي روزنامه‌فروشي را بگيرد. در اين خصوص جلسات زيادي با اتحاديه آن‌ها انجام شد. يك بار اين ممنوعيت اعلام شد كه دكه‌داران تحصن كردند.

به گفته وي بايد دكه گل‌فروشي يا روزنامه‌فروشي داشته باشيم و دكه‌اي كه محصولات غذايي يا سيگار بفروشد نداريم. اين موضوع را نمي‌توان با قانون و تهديد و دستورالعمل پيش برد.

اميري اين را هم گفته: مافياي بسيار قدرت مندي پشت موضوع دكه‌هاي روزنامه فروشي وجود دارد كه نياز به كمك رسانه‌ها داريم و حل اين مشكل نياز به يك پويش اجتماعي و همكاري بين بخشي دارد.

موضوع تبديل دكه هاي مطبوعاتي به سيگار فروشي و تنقلات و غيره مبتلا به شهرهاي خوزستان به خصوص كلانشهر اهواز هم است و علاوه بر فروش غير مطبوعاتي دكه هايي وجود دارند كه به اسم مطبوعاتي داير مي شوند و بعد از مدتي مطبوعات از روي دكه حذف مي شود و معلوم نيست با كدام مجوز به كار خود ادامه مي دهند. كلا در اهواز انجام هر تخلف صنفي رفته رفته عادي شده است. اين طور نيست؟  ‌

مديركل امنيتي استانداري تغيير كرد

غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان طي حكمي رضا نجفي مهر را به عنوان مدير كل امنيتي استانداري منصوب كرد.