آيت ا… بهشتي: طاغوت، طاغوت است، چه تاج به سر داشته باشد، چه عمامه بر سر

از شهيد بهشتي نقل كرده اند:امروز كه وارد شهر يزد شدم، به رئيس شهرباني گفتم اگر قرار است در مكان هاي مختلفي حضور داشته باشم خودروهاي شهرباني ما را همراهي كنند اما در طول مسيرها از بوق زدن و آژير كشيدن خودداري شود. اين كار با خصلت ما سازگار نيست. ما هم مثل بقيه به هنگام رسيدن به چهارراه ها توقف مي كنيم.علي رغم اينكه چنين موضوعي را مطرح كرده بودم، اين پيام به نيروهاي شهرباني ابلاغ نشده بود و در مسير ماشين ها را با استفاده از بلندگو هدايت مي كردند.

ماشين را نگه داشتيم و به آن ها گفتيم كه با شما چنين قراري گذاشته بوديم. خواهش مي كنم مردمي زندگي كردن را با هيچ قيمتي از ما نگيريد. ما هم تحت هيچ قيمتي اين را از دست نخواهيم داد، هميشه به فضلا طلاب و روحانيون عرض كرده ام كه رابطه ما طلبه ها با مردم در يك جمله كوتاه خلاصه مي شود: خدمت بي منت به مردم بر اساس اسلام و در راه رضاي خدا؛ اگر توانستيم اين موضوع را با اين كيفيت ادامه دهيم مي توانيم همواره در خدمت انقلاب بمانيم. اگر حالا كه جمهوري اسلامي شده است و عده اي از روحانيون در رديف مسئولان بالا و پايين و متوسط كشور قرار گرفته اند  با مردم مناسبات طاغوتي شود، بايد گفت طاغوت طاغوت است چه تاج به سر داشته باشد و چه عمامه به سر.

فطرت، قلب و روح مردم از طاغوت و طاغوتي بيزار است. بنده نيز اگر رفتار طاغوتي داشته باشم، مردم از من بيزار خواهند شد.آنچه كه عامل اصلي است، رفتار ما است و نه لباس ما.

خدمت دوستان روحاني خالصانه و عاجزانه عرض مي كنم در نظام جمهوري اسلامي ما بايد بيشتر از پيش متواضعانه صادقانه، خالصانه و بي توقف در خدمت اين مردم باشيم و يادمان نرود كه سال ها از شيوه مديريت و زمامداري پيامبر(ص)، علي(ع) و ائمه اطهار عليم السلام صحبت كرده ايم و حالا وقت عمل كردن به اين سخنان است.  ‌

 

وزير يا مدير كه جوان باشد جسارت برخورد دارد

 

وزير فناوري و اطلاعات از سوء استفاده و گرانفروشي يك شركت وارد كننده گوشي تلفن همراه پرده برداشت. به موجب اين افشاگري معلوم شده يك شركت يك ماه پس از دريافت مجوز گوشي هاي همراه با استفاده از ارز دولتي (۲۰۰ توماني) وارد اما با نرخ ارز آزاد و با چندين برابر قيمت متعارف به فروش رسانده است به طوري كه هر كدام از خريداران معادل دو ميليون تومان براي خريد هر گوشي اضافه پرداخت كرده اند كه حالا پرونده در تعزيرات مورد  بررسي است و مردم منتظرند ببينند چه برخوردي با اين گرانفروشي مي شود و ضرر و زياني كه بر اثر اين اجحاف متوجه مردم شده، چگونه جبران خواهد شد، البته نام شركت متخلف اعلام نشده است.

خيلي از مردم اين اقدام را ناشي از جوان بودن وزير ارتباطات مي دانند و معتقد هستند كه وقتي وزير يا مديري جوان باشد، جسارت برخورد با تخلف ها در حوزه كاري خود را دارد و از اين روست كه همواره بر جوان بودن همراه با تخصص در كابينه تاكيد مي شود.

و اما در حاشيه اين اتفاق آنچه  لازم است پيگيري شود اين است كه يك شركت به تنهايي تخلف نمي كند و براي انجام اعمال خلافش بايد همراهاني در كانال هاي مربوطه اعم از دريافت مجوز و ورود كالا و بررسي تعرفه ها و نكات ريز و درشت ديگر داشته باشد كه اين موارد هم بايد شفاف سازي شود و در مجموع بايد در هر تخلف جوانب و راههايي كه منجر به ارتكاب خلاف شده از نظر دستگاه يا نهاد نظارت كننده دور نماند. اما آنچه در اين مطلب مد نظراست اين است كه بايد مديراني كه داراي جسارت هستند و در برخورد با تخلفات تحت تاثير تهديد ها و تطميع ها قرار نمي گيرند در جايگاه هاي كشوري قرار گيرند چرا كه ريشه بسياري از مشكلات مملكت و گرفتاري هاي مردم به خاطر  بلبشو و هركي به هركي در امور اقتصادي كشور است و مطمئنا هرجا سوء استفاده اي در كار است پاي تعدادي از مسئولان يا عوامل و زير مجموعه هاي آن ها هم به ميان است و اگر در چنين مواردي سوء مديريت، ملاحظه كاري و رعايت هاي بيجا وجود نداشت كار به اينجا نمي رسيد كه اميدواريم آقاي جهرمي الگويي براي تكان دادن مقامات كشور باشد و يخ سالمندي در دولت آب شود.

 

سوء استفاده هاي سكه اي

با چراغ هاي سبز خودي ها!

 

يك همشهري كه سني از او گذشته خاطره اي از قبل از انقلاب در ارتباط با خريد سكه براي راوي تعريف كرد.

 ‌او گفت: در آن زمان براي خريد سكه مراجعه كردم بانك مربوطه با مشاهده مداركم يك سكه به من فروخت، سوال كردم مي توانم يك سكه هم براي فرزندم خريداري كنم كه پاسخ داده شد اگر فرزندت هجده ساله است و به سن قانوني رسيده مي تواني برايش خريداري كني.

وقتي در رسانه ها اعلام شد كه رئيس سازمان بازرسي كل كشور گفته نفر اول پيش خريد سكه، ۳۸ هزار و ۲۵۰ عدد سكه خريداري كرده و براي اين خريد، رقمي معادل ۵۳ ميليارد و ۵۵۰ ميليون تومان پول پرداخت كرده است به ياد خاطره اين همشهري افتادم و تعجب كردم كه چرا در اين برهه از زمان مسئولان و متوليان امور نه تنها ضابطه مند عمل نمي كنند بلكه راههاي سوء استفاده را براي سوداگران هموار مي كنند. آيا زدن چوب حراج به سكه و عرضه انبوه آن در جامعه، بعنوان يكي از راههاي كاهش قيمت كار درستي بود كه تيم اقتصادي دولت دست به آن زد و به اين كار افتخار هم مي كرد؟ حالا اينكار را هم كرديد چرا اجازه مي دهيد هركس به هر تعداد كه بخواهد سكه خريداري كند، آن هم در تعدادي معادل بيش از ۳۸ هزار عدد سكه و آيا اينكار بدون تباني ممكن است؟

حالا آقاي سراج رئيس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اينكه اين فرد تنها ۳۱ سال سن دارد، گفت: در رابطه با فروش و عرضه بايد تدابير و سختگيري هايي اتخاذ تا هر كسي كه پول دارد نتواند وارد بازار شود و هركاري خواست در ارتباط با اقتصاد كشور انجام دهد.ببينيم و تعريف كنيم.

 

چشم انتظار آمدنت مانده‌ام بسي

جان بر لبم رسيد، به دادم نمي‌رسي؟

اللهم عجل لوليك الفرج

مردم از اين صبوري و اندوه بي كسي

غم روي غم نهادم و غمخانه شد دلم