احساس مسئوليت و تدبير كه باشد كمبودها مانع اجراي كار نمي شود

بروز مشكلات و كمبودها، موانعي براي پيشرفت اجراي طرحهاي عمراني دستگاهها پديد آورده كه مسلما در چنين مواقعي يا بايد تن به تعطيلي كارها داد يا مشكل را با صرف هزينه بيشتر به طرق مختلف برطرف كرد. از جمله مدتي است هيچ كارخانه اي لوله ي پلي اتيلن كه از ضروريات طرحهاي آبرساني است توليد نمي كند و علت آن را نوسان قيمت ها عنوان مي كنند، در نتيجه با وجود انتشار آگهي ها، كسي در مناقصه ها شركت نمي كند  مگر اينكه مدير مربوطه به خريد لوله از طريق ترك تشريفات به بيش از دو برابر قيمت بازار، رضايت بدهد كه البته در اين ميان لوله كشي در روستاها به دليل صعب العبور بودن خيلي از مناطق يا فاصله اي كه با رودخانه دارند، به مراتب با مشكلات بيشتري مواجه است.

راوي در گفتگوي كوتاهي كه با آقاي درويشعلي كريمي مديرعامل آبفاي روستايي استان داشت از وي در اين مورد سوال كرد و پرسيد كه در چنين وضعيتي آيا دست روي دست گذاشته ايد تا زماني كه مشكل پلي اتيلن حل شود يا اجراي طرحها ادامه دارد؟

كريمي كه عمري در شركت هاي آب و فاضلاب سپري كرده جواب داد: مگر مي شود كار را تعطيل كرد اگر قرار باشد فقط وقتي كه همه چيز سرجايش باشد و هيچ مشكلي نداشته باشيم كار بشود، پس نقش مدير چه خواهد بود، خير كارها تعطيل نشده و هر طور شده با استفاده از تجارب و احساس مسئوليت كاركنان، به خواست خدا پروژه ها يا انجام شده يا در حال اجرا هستند. به اعتقاد كريمي بيشترين نقش در زمان وضعيت بحراني از نظر امكانات را وجدان مدير دارد كه اگر كار انجام نشود از عملكرد خود ناراضي و وقتي كارها خوب پيش مي رود شادمان است، بنابراين با چنگ و دندان و با هر وسيله اي كه شده در صدد رفع مشكل برآمده و كارها را به سامان مي رساند، خصوصا در جايي كه طرف دستگاه يا شركت مردم مناطق محرومي باشند كه از امكانات اوليه زندگي مثل آب محروم هستند.

كريمي اين را هم گفت كه عليرغم مشكلات، براي اولين بار در كشور، يك شهر در خوزستان آبرساني به كل روستاهايش انجام شد و در شهرستان كارون تمام روستاها آب دار شدند. ‌همين طور در روستاي ام الطرفه با قدمت يكصد ساله كه قبل و بعد از انقلاب آب نداشته توانستيم مشكل آبرساني را حل كنيم، در حاشيه دز هم سه روستا آب دار خواهند شد و خيلي طرحهاي آبرساني ديگر كه در حال اجراست.

كريمي معتقد است افتتاح پروژه ها از طرفي مرحمي است روي زخم هاي كهنه اهالي محروم روستاها و از طرف ديگر موجب نشاط نيروهايي مي شود كه زحماتشان به بار مي نشيند و لبخند رضايت روستائيان بهترين پاداش براي آنها است.مسلما غير از آبفا روستايي موارد ديگري هم داريم كه به دليل وضعيت كنوني كشور، با كمبودهايي در اجراي پروژه هاي عمراني روبه رو هستند كه بايد مديران ارشد درصدد چاره جويي باشند.

اين كه نمي شود مثلا چون پتروشيمي ها بخش خصوصي و در بورس هستند به دليل بالا و پايين رفتن قيمت ها لوله پلي اتيلن عرضه نكنند اما به حد وفور همان لوله در بازار آزاد با چند برابر قيمت به فروش رسد.

آيا وظيفه نمايندگان فقط در فشار به مديران براي اجراي پروژه ها در مناطق مورد نظر آنهاست يا بايد در مواقع اضطراري، به فكر رفع مشكلات باشند؟

 

 

اي كاش به جاي پرداخت  زود هنگام  حقوق كارمندان، مشكل حقوق كارگران را حل مي كرديد

 

استاندار خوزستان گفته: در آستانه عيد سعيد فطر كارمندان استان خوزستان ۱۰ روز زودتر از موعد مقرر حقوق و مزاياي خرداد خود را دريافت خواهند كرد.

وي البته توضيح داده  اين دستور شامل دستگاههاي اداري خواهد بود كه رديف بودجه جاري آنها از محل اعتبارات استاني  است و آنها موظفند حقوق و مزاياي خرداد ماه كاركنان خود را در تاريخ ۲۰ خرداد پرداخت كنند. اعتبار مورد نياز ادارات ياد شده در هفته جاري نيز تامين و به حساب آنها واريز و يا در حال واريز شدن است.

شريعتي همچنين گفته: مقرر شده تا تمامي ادارات دولتي كه رديف بودجه جاري استاني دارند به مناسبت فرا رسيدن عيد سعيد فطر مبلغ ۲ ميليون ريال عيدي همراه با حقوق خرداد ماه به كاركنان خود پرداخت نمايند.  ‌

وي اين تصميم را با توجه به اهميت عيد سعيد فطر به خصوص در بين مردم مومن و شيعه استان خوزستان كه عيد فطر جايگاه بالائي در بين فرهنگ ديني آنها دارد دانسته است.

اي كاش اين موضوع رسانه اي نمي شد چون مثل نمك بر زخم نيروها و كارگراني است كه حقوق معوقه دارند و حتي در آستانه عيد فطر هم شرمنده خانواده هاي خود هستند. شايد بهتر بود به جاي رسانه اي شدن اين خبر، اعلام مي شد كه مشكل كارگران گروه ملي و ساير كارگران و پيمانكاران كه درگير پرداخت نشدن حقوق هستند، برطرف شده است.

همين دو روز پيش بود كه كارگران نظافت پيمانكار شهرداري به درب خانه ها مراجعه كرده و مي گفتند چون حقوقمان را نداده اند امسال به جاي عيدي نقدي، ارزاق بدهيد كه دل آدم برايشان كباب مي شد.

 

ببينيم قير رايگان مشكل ترميم آسفالت در شهرها و جاده ها را حل مي كند؟

 

 ‌عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي گفته: براي اجراي طرح هاي عمراني، تامين چهار ميليون تن قير رايگان در قانون بودجه امسال تصويب شده است.

بر اين اساس، شركت ملي نفت موظف است از محل منابع در اختيار خود معادل ريالي چهارميليون تن قير رايگان تا سقف ۳۰ هزار ميليارد ريال را در اختيار وزارت خانه هاي مختلف قرار دهد. ‌به گفته قرباني: ۵۴ درصد از قيرهاي رايگان امسال در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار مي گيرد تا در اجراي روكش آسفالت و آسفالت راه هاي روستايي و معابر محلات هدف بازآفريني شهري مورد استفاده قرار گيرد.  ‌وي اعلام كرد: ۱۳ درصد از قيرهاي رايگان براي اجراي آسفالت معابر شهرهاي با جمعيت زير ۵۰ هزار نفر جمعيت در اختيار وزارت كشور قرار مي گيرد.  ‌

اين نماينده مجلس اظهار اميدواري كرده كه با اين ميزان قير رايگان طرح هاي عمراني در شهرها و روستاها سرعت گيرد.  ‌