افزايش سهم دولت، كليد حل مشكل فاينانس پروژه قطار شهري اهواز است

پروژه قطار شهري اهواز همچنان به صورت استخوان لاي گلو مانده و شواهد نشان مي دهد كه هيچ اميدي به پيشرفت آن نيست خصوصا اينكه گذشت زمان به ضرر ماست و پروژه اي كه زماني با دلار نهصدتومان شروع شد حالا بايد حداقل با چهار برابر قيمت ادامه پيدا كند  در حاليكه اين پروژه با تزريق پول پيش خواهد رفت و از اين نظر در مضيقه است با بيست الي پنجاه ميليارد به جايي نمي رسد و  كار عمده اي نمي شود انجام داد و شايد با ۲۰۰ يا ۴۰۰ ميليارد تومان بتوان حركتي كرد.

مسايل مربوط به پيمانكار هم كه به جاي خود باقي است چون درخواست هايي دارد كه در استان تامين نمي شوند و در مواردي هم اين خواسته ها غير منطقي است. ‌خط و نشان كشيدن هاي استاندار هم براي او كارساز نبوده است. در نتيجه كار متوقف است و اين  پروژه اي كه هزار نيرو را به كار گرفته بود امروز در حد داشتن نگهبان است و به اين ترتيب بيكاري استان هم تشديد شده است.

با توجه به اينكه براي تحقق فاينانس كه از مشكلات اصلي پروژه است، تضمين هاي شهرداري براي پرداخت پنجاه درصد سهم كارفرما مورد قبول نيست، شايد بهترين راه حل اين باشد كه بتوانيم سهم دولت را بيشتر كنيم و در مشهد به همين نحو عمل كرده اند و كار به سرانجام رسيده است و در اهواز با اتكا به مسايلي مانند آلايندگي ها، عقب ماندگي هاي گذشته و پدافند غير عامل درخواست افزايش سهم دولت براي فاينانس قابل پيگيري است به شرطي كه اين پيشنهاد توسط استاندار نماينده ولي فقيه و نمايندگان  استان در دولت دنبال شود.

البته استان براي انجام چنين درخواست هايي فرصت پيدا مي كند كه از آنها به خوبي بهره برداري كند، كما اينكه آمدن نمايندگان كميسيون مجلس به خوزستان فرصت مغتنمي بود كه موضوع افزايش سهم دولت براي دريافت فاينانس مطرح شود كه شنيده نشد در اين مورد بحثي به ميان آمده باشد.

 

مديريت ارشد استان و نمايندگان براي فروش اوراق مشاركت قطار شهري تلاش كنند

 

و اما آقاي شاهين زاده مديرعامل سازمان قطار شهري اهواز در پاسخ به اين سوال پيك راوي كه پرسيد چرا فروش اوراق مشاركت پروژه قطار شهري تا حالا محقق نشده و گير كار كجاست، جواب داده كه: بانك مركزي بند مصوبي دارد مبني بر اين كه بانك عامل به هيچ وجه اجازه ضمانت بازپرداخت اصل و سود اوراق مشاركت را ندارد و بايد فقط فروشنده اوراق باشد ضمن اينكه بانك عامل ما بانك توسعه و تعاون است كه دولتي است در اين شرايط موسسات تامين سرمايه زير بار اين مورد نمي روند چون اوراق براي آن ها تضمين نمي شود. به گفته وي كل اوراق مشاركت ۳۰۰ ميليارد تومان بوده كه تا پايان سال گذشته كه آخرين روز كاري بوده بانك مركزي در آن روز سايت را باز نكرد و براي آنكه مجوزمان باطل نشود ۵۰ ميليون تومان اوراق مشاركت را به فروش رسانديم با شرايط جديد و با توجه به اينكه بانك مركزي آخرين مهلت را ۲۷/۳/۹۷ تعيين نمود فرصت ما از بين رفت و عليرغم رايزني ها با اين سخت گيري كار به جايي نرسيد. موسسه تامين اعتبار گفته اگر يك ماه فروش اوراق مشاركت تمديد شود ظرف ۲ هفته مشتري تامين خواهد شد. بنابراين قرار است موضوع را با استاندار در ميان بگذاريم.

نوبخت سخنگوي دولت هم كه گفته بود در تهران جلسه مي گذاريم، نگذاشتند و اگر اوراق مشاركت فروش نرود باز هم در روند پروژه مشكل ايجاد مي شود و وعده ي ما مبني بر بهره برداري از پروژه در سال آتي  به تعويق مي افتد مگر اينكه تلاش شود اين اوراق به فروش برسند.

به اعتقاد راوي با توجه به وضعيتي كه پيش آمده جا دارد استاندار خوزستان و نمايندگان استان در مجلس نهايت تلاش خود را براي فروش اوراق مشاركت و مقابله با سنگ اندازي هايي كه در راه اجراي پروژه قطار شهريمي شود انجام دهند.

 

نماينده آبادان مدعي است ۱۵ ماه پيش خطر شوري آب را به دولت اعلام كرده است  ‌

 

غلامرضا شرفي نماينده آبادان، با اشاره به مشكل شوري آب، گفته است: بحث آب آلوده، كدر بودن و شوري آب آبادان به ۱۳ سال پيش برمي‌گردد، متأسفانه مردم آبادان در اين مدت زمان طولاني در مخمصه آب شور گرفتار شده و با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند.

به گفته وي: وضعيت نامناسب آب باعث به وجود آمدن بيماري‌هاي خطرناك مي‌شود و از طرفي ديگر مهاجرت مردم بومي به ديگر شهرها را رقم خواهد زد.

شرفي مدعي شده: بنده از ۱۵ ماه پيش مسئله شوري آب را به وزارت نيرو، معاون اول رئيس جمهور  مسؤولان مربوطه و حتي وزارت اطلاعات هشدار دادم اما متاسفانه هيچ عكس‌العمل مناسبي قبل از به وجود آمدن وضعيت كنوني مشاهده نكرديم.

وي عنوان كرد: آب آبادان در وضعيت ۵۰ درجه گرماي اين شهر شور شده و حتي بر وضعيت بهداشتي شهروندان اثر گذاشته است، اين مشكل از طرف هر كسي باشد، به اعتقاد ما خائنانه است و اين وضعيت خيانت به مردم آبادان است.

شرفي اين را هم گفته كه: حكومت ما بر پايه مردم است، مردم بايد هميشه راضي باشند، بنده بيش از يك سال پيش اين وضعيت را به مسؤولان هشدار داده بودم اما متأسفانه اكنون در گرماي شديد آب براي خوردن نداريم، اكنون برخي از نقاط آبادان آب ندارند.

چقدر خوب بود كه از ۱۵ ماه پيش تا كنون نمايندگان آبادان موضوع خطر شوري آب را مجددا دنبال مي كردند تا وضعيت امروز پيش نيايد.