تحليلي بر خبر كشف انبار كولرهاي گازي

در ارتباط با خبر كشف يك انبار بزرگ كولر گازي و ضبط حدود پنج هزار دستگاه كولر گازي در اهواز يادآوري نكاتي به منظور انتشار چنين خبرهايي در آينده، ضروري به نظر مي رسد.

 ‌ابتدا اينكه به قرار اطلاع اين خبر مربوط به حدود سه ماه پيش است و جزئيات آن هنوز آشكار نشده و شركت وارد كننده اميدوار است با طي مراحل قانوني مشكل مرتفع گردد و در حال حاضر مشغول تطبيق شماره سريالها و ثبت يا عدم ثبت آن ها هستند و تا موضوع كاملا روشن نشود، قاعدتا نبايد خبر آن منتشر شود.

و اما به فرض آن كه قاچاق بودن محموله و كالاهاي وارداتي به اثبات رسد، در آن صورت اين كالاها به سازمان املاك تكميلي داده مي شوند. البته به قولي از دلايل اثبات اين قاچاق اين است كه كالاي مشابه در داخل نداشته باشيم كه به نظر مي رسد ما كارخانه كولرسازي در كشور نداريم و مشابه به اين كالا در داخل توليد نمي شود.

اگر بخواهند اين كولرها را بفروشند بايد از طريق مزايده انجام شود اما از همه بهتر اين است كه در صورت اثبات موضوع، اين كالاها كه از طرف دولت ضبط مي شود در اختيار تعاوني هاي ادارات قرار بگيرد تا با قيمت مناسب به متقاضيان بفروشند اما از اولي تر اين است كه كولر ها به آموزش و پرورش يا دانشگاهها فروخته شود تا در كلاسها و خوابگاهها مورد استفاده قرار گيرند.

حتي برخي مساجد هم كولر ندارند و نمازگزاران در گرمترين فصل سال زير پنكه سقفي نماز مي خوانند كه مي توان سهميه اي هم به آن ها داد. البته شنيديم كه سال گذشته چنين موردي بوده اما آموزش و پرورش عنوان كرده كه پولي براي خريد ندارد و اين فرصت را از دست داده است.  ‌

به هر حال باز هم تاكيد مي شود كه پيشنهاد نحوه بهره گيري از هر گونه كالاي ضبط شده در صورتي است كه مراحل قانوني طي شود و حتي المقدور وارد كننده در صورتيكه تخلف آشكاري نداشته متضرر نشود. از فرماندهي نيروي انتظامي هم انتظار مي رود تا صحت تخلف در موردي آشكار نشده است، خبرهاي كشف و ضبط را رسانه اي نكند تا آبروي اشخاص (در صورت بي گناه بودن) حفظ شود.

 

اگر هشدار مسئولان بهداشتي جدي گرفته نشود، يخ قالبي عامل شيوع بيماري خواهد شد

 

سال گذشته در شوراي سلامت مصوب شد كه از عرضه يخ قالبي غير استاندارد كه غير بهداشتي تشخيص داده شده جلوگيري شود و كارخانه هاي يخ سازي كه رعايت نكات بهداشتي را نمي كنند تعطيل شوند. اما زور اين شورا به كارخانه دار نچربيد و يخ غيربهداشتي با هر آبي كه در دسترس دارند، بدون لفاف گذاري و بسته بندي عرضه شد كه تا امروز ادامه دارد. حالا رئيس مركز بهداشت خوزستان با توجه به مخاطرات اين نحوه عرضه يخ قالبي كه خطر شيوع بيماريهاي روده اي را در پي دارد، موضوع را مجددا عنوان كرده و با اشاره به لزوم رعايت بهداشت يخ و اهميت آن در فصل گرما، تاكيد كرده: يخ يكي از مواد غذايي مورد استفاده مردم محسوب مي‌شود و با توجه به شيوع بيماري‌هاي روده‌اي و استفاده بيشتر مردم از يخ در تابستان بايد يخ به صورت بهداشتي و با لفاف‌گذاري در اختيار مردم قرار بگيرد.

دكتر سلمان زاده گفته: علي‌رغم تذكرات مركز بهداشت در خصوص توليد و عرضه يخ بهداشتي هنوز كارخانه‌هاي يخ خوزستان يخ را به صورت سنتي توليد و عرضه مي‌كنند. تنها يك كارخانه اقدام به ايجاد خط توليد با لفاف‌گذاري كرده كه البته اين خط توليد تاكنون به سطح عرضه نرسيده است.  ‌

به گفته رئيس مركز بهداشت خوزستان: كارخانه يخ ارتش واقع در اهواز به دليل توليد يخ با هزينه‌اي كمتر از ديگر كارخانه‌ها حدود ۷۰ درصد يخ مصرفي خوزستان را توليد مي‌كند اما امسال تاكنون به دليل عدم هماهنگي اجازه بازرسي كارشناسان مركز بهداشت از كارخانه را نداده‌اند.  ‌

سلمان‌زاده عنوان كرد: كارخانه‌ها بايد يخ را در ابعاد مختلف قالبي توليد كنند تا مردم براي كوچك كردن قالب‌ها يخ را  نشكنند و آلودگي ثانويه ايجاد نشود. با اين وجود در حال حاضر خواسته نخست مركز بهداشت اين است كه كارخانه‌ها حداقل يخ را پس از توليد بسته‌بندي كنند.

حال بايد ديد اين بار هشدار رئيس مركز بهداشت خوزستان تا چه حد كارايي دارد و سرانجام حرفهاي او به كرسي خواهد نشست يا خير.

 

انتصابات جديد در شهرداري اهواز

 

طي احكامي جداگانه از سوي كتانباف شهردار اهواز  آقايان فضل احمدي و آيت ميرسالاري به ترتيب بعنوان  رييس سازمان پايانه ها و مديركل بازرسي و شكايات شهرداري اهواز منصوب شدند.

گفتني است فضل احمدي نيا پيش از اين مديريت بازرسي و شكايات و مديريت روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري اهواز را در كارنامه خود داشته و آيت ميرسالاري معاون ترافيك منطقه۳بمدت ۴سال- معاون طرح وتوسعه و مطالعات سازمان نوسازي بهسازي- معاون فني وعمراني سازمان پاركها- مسئول سرمايه گذاري و مشاركتهاي اقتصادي منطقه۳ و دبير كميته اجرايي شهرداري اهواز بود.

در مراسم توديع و معارفه مسئولان جديد و قديم كتانباف شهردار اهواز از تلاشهاي عباس نواصري رييس سابق سازمان پايانه هاي شهرداري و سيد صالح آلبوشوكه مديرسابق بازرسي و شكايات شهرداري اهواز  تشكر كرد.  ‌شهردار اهواز همچنين عباس نواصري را بعنوان رئيس سازمان(جديد التاسيس) حمل و نقل بار منصوب كرد.