حذف اختيارات وزرا، مديران را از خرده فرمايش هاي استخدامي نجات مي دهد

وزير نيرو تمامي اختيارات وزير در زمينه جذب نيرو را حذف كرد. بر اساس اين دستور كه براي اولين بار در كشور انجام مي شود، به منظور شايسته گزيني و جلوگيري از جذب نيرو به صورت سليقه اي، شركت هاي وابسته وزارت موظف شدند نيروي انساني مورد نياز خود را صرفا پس از فراخوان عمومي از طريق برگزاري آزمون و به صورت رقابتي تامين كنند.

اين اقدام وزير نيرو به جا و بسيار پسنديده است و اولا خيلي وقت پيش بايد اجرا مي شد، ثانيا اي كاش در ساير وزارتخانه ها و زيرمجموعه هاي آن ها هم چنين دستور العملي ابلاغ و به مرحله اجرا در مي آمد، چرا كه يكي از عوامل نارضايتي مردم، به خصوص خانواده هايي كه هر كدام يك يا چند فرزند فارغ التحصيل بيكار دارند، همين استخدام هاي سليقه اي و رابطه اي است. ضمنا حذف اختيار وزير يك تشكيلات عريض و طويل و يا حتي كوچكتر موجب مي شود كه انتظارات و درخواست هاي استخدامي از آن ها كم شود و آزمون هاي استخدامي حرف اول را بزند.

مي دانيم كه مقامات كشوري از وزير گرفته تا مديران كل در مراكز استان ها دلشان از درخواست هاي استخدامي كساني كه نمي توانند به خاطر بقاي خود به آن ها "نه" بگويند خون است كه در اين خصوص نمايندگان در استان ها بيشترين توقع را از مسئولين دارند و هر مديري به ليست استخدامي آن ها جواب مثبت ندهد، در معرض تهديد براي عزل قرار مي گيرد. چنين وضعيتي موجب مي شود كه به جاي جذب متخصصين و نيروهاي كارآمد و نخبه در دستگاهها، افراد ناتوان كه تنها دليل استخدام  آن ها وابستگي سببي يا نسبي با نمايندگان يا يك مقام و مسئول كشوري يا استاني است در جايگاه هايي كه حقشان نيست بكارگيري شوند. مضافا اينكه در خيلي از دستگاهها، شركتها و سازمانها، درحالي كه نياز به نيرو جديد نيست، افراد جذب مي شوند كه نتيجه آن تراكم نيروي مازاد است كه البته شهرداري ها از اين بابت رتبه اول را دارند. به هر صورت اقدام وزير نيرو را ارج مي نهيم و آرزو مي كنيم چنين رويه اي در سطح كشور تسري پيدا كند.

 

پرآب ترين استان ديروز، امروز محتاج آب شيرين است!

 

در خبرها بود كه ۲۵۰۰ بسته آب شرب از طرف شركت آب و فاضلاب شهر چهارمحال و بختياري براي مردم شهرستان آبادان ارسال شد تا در وضعيت بحراني آب شرب آبادان كه به واسطه شوري آب رودخانه بهمنشير پديد آمده موثر واقع شود.

يادمان باشد آبادان از بزرگترين و زيباترين شهرهاي استاني بوده كه به پرآب ترين استان كشور معروف و در گذشته مشكلات عمده اي به ويژه در زمينه تامين آب شرب نداشته است در حالي كه امروز به نقطه اي رسيده كه استحقاق كمك آن هم براي آب شرب به ديگر استان ها پيدا كرده است.

 

مديرعامل آبفا كشور از مردم خرمشهر و آبادان عذرخواهي كرد

 

حميدرضا جانباز مدير عامل آبفاي كشور در نشست بررسي مشكلات تامين آب شهرستان هاي آبادان و خرمشهر كه ديروز در فرمانداري خرمشهر برگزار شد، بابت مشكلاتي كه در اثر شوري آب براي مردم شهرهاي خرمشهر و آبادان به وجود آمده است، از مردم عذرخواهي كرد.

وي با تشكر از صبر و تحمل مردم شهرهاي آبادان و خرمشهر گفت: بايد به اين نكته توجه شود كه وضعيت بارش ها در كشور يك وضعيت خاص است و تقريبا طي ۵۰ سال گذشته اين حجم از كاهش بارش را شاهد نبوده ايم و در حال حاضر ۳۴ميليون نفر در سطح كشور در شهرها و روستاها با تنش آبي مواجه هستند.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب كشور با بيان اينكه تنش آبي در حوضه آبريز كارون بزرگ نيز اتفاق افتاده است، بيان كرد: مجموعه سدها در حوضه آبريز كارون بزرگ نسبت به سال هاي گذشته داراي كمترين حجم آب هستند و به همين علت نمي توان مانند سال هاي گذشته آب را از سدها رهاسازي كرد و اين موضوع باعث مي شود تا مساله شوري آب در پايين دست شكل بگيرد.  ‌

وي گفت: چندين جلسه در مركز در خصوص پايداري آب خرمشهر و آبادان برگزار كرده ايم. در اين زمينه مجوز برگزاري مناقصه ۱۲هزار و ۵۰۰ متر مكعب آب شيرين كن را صادر كرده ايم و اين قول را مي دهيم كه شهرهاي آبادان، خرمشهر، مينوشهر، اروند و چوئبده از طرح هاي اضطراري آب شيرين كن بهره مند شوند.  ‌

 

عالمي نيسي فرماندار اهواز شد

 

همانطور كه پيش از اين در اين ستون خبر داده بوديم سرانجام جمال عالمي نيسي معاون سابق، امور اقتصادي و منابع انساني استانداري خوزستان بعنوان فرماندار اهواز منصوب شد تا خون ميرزايي نفس راحتي بكشد و با خداحافظي با سرپرستي طولانيش درفرمانداري اهواز به شيلات برگردد.

عالمي نيسي با فرمانداري بيگانه نيست و در گذشته اين سمت را تجربه كرده و برايش آرزوي موفقيت داريم. البته فرمانداري اهواز جايگاه مهمي است كه اميدواريم آقاي نيسي به خوبي از انجام امور آن برآيد.

به دنبال تغيير سمت عالمي نيسي سيد علي بحريني‌مقدم به عنوان معاون امور اقتصادي و منابع انساني استانداري خوزستان منصوب شد.