در همايش مقابله با بيابان زائي مطرح شد:

گرد و خاك به زير ساخت هاي خوزستان آسيب مي رساند

پنج رديف بودجه اعتباري براي انتقال از سرچشمه هاي كارون در حال اجراست

نور خوزستان: وزير جهاد كشاورزي در همايش مقابله با بيابان زايي كه در سالن گيت بوستان اهواز برگزار شد، اظهار كرد: ۲۲ميليون هكتار بيابان در كشور وجود دارد و حدود ۹۵ ميليون هكتار از اراضي نيز در معرض بياباني شدن هستند.

محمود حجتي، با بيان اينكه بايد با اقدامات صحيح مانع گسترش بيابان در كشور شد، از اختصاص ۲۰۰ ميليون دلار براي مقابله با بيابان زدايي خبر داد و افزود: تعادل بخشي در سفره‌هاي آب زير زميني، حفظ خاك تقويت پوشش گياهي و مقابله ريزگردها در دستور كار وزارت جهاد كشاورزي قرار دارد.

حجتي با بيان اينكه همواره نسبت به خاك كم‌محلي شده است تجديدناپذير بودن آن را متذكر شد و بيان كرد: عنصر آب قابل تجديد است اما خاك امكان تجديد شدن را ندارد از اين رو بايد در حفظ آن بيشتر تلاش كرد.

وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه اقدامات انجام شده در كانون‌هاي ريزگردهاي خوزستان موفق است، گفت: خوشبختانه شاهد رويش خوبي در اين مناطق هستيم و درحال حاضر كاشت نهال يكي از بهترين اقداماتي است كه مي توانيم انجام دهيم اگر كسي نسخه اثربخش بهتري در دست دارد حاضر به بررسي آن هستيم.

حجتي ادامه داد: مشكلاتي كه در عرصه هاي وسيع وجود دارد جز با حضور و مشاركت مردم و انجمن هاي مردم نهاد قابل حل نيستند.

حجت الاسلام سيد مصطفي طباطبايي نژاد، نماينده ولي فقيه درسازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور نيز در اين همايش ضمن تأكيد بر معرفي ظرفيت هاي بيابان به مردم، اظهار كرد: بايد مردم را در اجراي پروژه هاي بيابان زدايي مشاركت داد چراكه اين كار راه موثري در راستاي كاهش بيابان ها است.

وي توليد برق از انرژي باد و خورشيد و انجام عمليات نظامي و هسته اي را بخشي از قابليت هاي بيابان برشمرد و افزود: اگر مردم در احياي بيابان ها شركت داده نشوند شاهد افزايش بيابان ها خواهيم بود.

حجت الاسلام طباطبايي نژاد با بيان اينكه كنوانسيون بين‌المللي مقابله با بيابان زايي در سال ۱۹۹۶ شروع بكار كرد اما تاكنون كار مهمي در اين راستا انجام نداده است، گفت: زندگي بهتر مستلزم وجود سه عنصر هواي پاك، آب فراوان و اراضي حاصلخيز است از اين رو بايد به مسئله بيابان زدايي و مشاركت مردمي در اين زمينه توجه كرد.

غلامرضا شريعتي، استاندار خوزستان نيز در اين همايش گفت: بيابان يك ميليون و ۲۰۰ هزار هكتار از اراضي خوزستان را تشكيل داده كه ۳۵۰ هزار هكتار از اين اراضي شامل شن هاي روان و ۳۵۰ هزار هكتار كانون هاي گرد و غبار است.

وي با بيان اينكه از سال ۱۳۴۷ اقداماتي براي مهار بيابان از طريق مالچ پاشي انجام شده  و در ۵۰ سال گذشته ۱۲۷ هزار هكتار از اين عرصه ها تثبيت شده است، افزود: اما متأسفانه در يك دوره ۱۵ ساله به مساله مهار كانون هاي گرد و خاك بي توجهي شد و مسأله تغيير اقليم و خشكسالي نيز به اين مساله دامن زد.

شريعتي با اشاره به مصوبه دولت پس از بحران بهمن ماه در سال ۹۵ براي مهار گرد و غبار با اولويت كانون هاي فوق حاد، حاد و فعال بيان كرد: در استان خوزستان ۴۲ هزار هكتار كانون فوق حاد، ۱۰۰ هزار هكتار حاد و ۳۵۰هزار هكتار كانون فعال وجود دارد.

استاندار خوزستان گفت: در سال ۹۵ مبلغ ۳۰ ميليارد دلار براي مهار ريزگردها اختصاص يافت در سال ۹۷ نيز مبلغ صد ميليارد دلار براي بيابان زدايي مصوب شد كه ۷۰ درصد آن متعلق به خوزستان است.

وي با بيان اينكه در ۷هكتار ازيك هزار هكتار اراضي استان رهاسازي آب  صورت گرفت، اظهار كرد: سال گذشته ۱۵ هزار هكتار مالچ پاشي براي كل كشور مصوب شد اما به دليل شرايط استان خوزستان و اهتمام دولت حدود ۱۰ هزار هكتار آن به خوزستان اختصاص يافت.

شريعتي تصريح كرد: همچنين ۲هزارو ۷۰۰ هكتار از اراضي استان توسط وزارت نفت و ۲هزار و ۳۰۰ هكتار توسط دستگاه‌هاي مربوطه مالچ پاشي شد كه اين يك اقدام بي سابقه براي مهار عرصه هاي بياباني تلقي مي شود.

 ‌استاندار خوزستان در خصوص آسيب‌هاي گرد و غبار گفت: گرد و غبار به زيرساخت هايي همچون آب، برق و فاضلاب، خدمات شهري، مبلمان شهري سلامت شهروندان و اقتصاد استان ضربه وارد مي كند. شريعتي بيان كرد: معضل گرد و غبار يك روزه به وجود نيامده بلكه نتيجه بي توجهي به حق زمين است و حل اين معضل نيز يك روزه ممكن نيست و بايد با پيگيري آن را مرتفع كرد.

هژير كياني دبير انجمن دوستداران طبيعت و محيط زيست خوزستان نيز در اين همايش با بيان اينكه شرايط خوزستان نتيجه نگاه بهره كشي همه دولت ها سوء مديريت ها در حوزه محيط زيست است، بيان كرد: كه در برخورد با مسائل محيط زيست؛ از سويي عنوان مي شود خوزستان آب ندارد اما از سوي ديگر ۵ رديف بودجه اعتباري براي انتقال آب از سرچشمه هاي كارون در حال اجراست. وي ادامه  داد: از سويي براي مبارزه با مشكل ريزگردها اقدام به نهال كاري مي شود اما از سوي ديگر بيش از نيم ميليون هكتار از جنگل هاي بلوط شمال خوزستان به عنوان دژ بيولوژيك در مقابل ريزگردها است فراموش مي شود.

دبير انجمن دوستداران طبيعت و محيط زيست خوزستان گفت: معتقد هستيم تنها راه كار پايدار حل مسائل زيست خوزستان، تدوين و اجراي برنامه جامع ملي و نجات بخشي است. نمي توان با طرح هاي مقعطي و مسكن مسائل استان خوزستان بخصوص در بحث بيايان زايي را حل كرد.

كياني گفت: پروژه انتقال آب كوهرنگ سه كه مجوز زيست محيطي آن باطل شده، تحت لابي هاي سياسي و فشارها در حال اجرا است.