شاهكار هنر ايراني در حرم علوي

 صحن حضرت زهرا(س) تا ۳۰۰ سال نياز به  بازسازي ندارد

در صحن حضرت زهرا(س) حرم اميرالمؤمنين(ع) زيبايي‌هاي خيره‌كننده هنر ايراني اسلامي ديده مي‌شود كه با توجه به استفاده از مصالح با كيفيت، اين صحن تا ۳۰۰ سال آينده نياز به بازسازي و مرمت ندارد.به گزارش فارس، توسعه حرم اميرالمؤمنين(ع) با احداث صحن حضرت زهرا(س) حدود هفت سال گذشته به همت ستاد بازسازي عتبات در نجف اشرف آغاز شد.

 ‌صحن حضرت زهرا(س) حرم علوي در دو بخش زيارتي و غيرزيارتي پيش‌بيني شده است كه بخش زيارتي اين صحن در حال تكميل است. در بخش زيارتي علاوه بر معماري سنتي ايراني و اسلامي به نكات خاصي توجه شده است به طوري كه بزرگ‌ترين مقرنس در اين صحن به كار رفته و كاشي‌كاري و آينه‌كاري آن بسيار زيبا و خيره‌كننده است.همچنين در صحن حضرت زهرا(س) سنگ‌هاي طبيعي مرمر استفاده شده كه كيفيت بالايي دارد و البته بيش از ۹۰ درصد تمامي مصالح به كار رفته در اين صحن از كشورمان تأمين شده است، تا جايي كه به گفته حامد اميري مدير پروژه اين طرح عظيم با توجه به مصالح به كار برده شده در اين صحن حداقل ۳۰۰ سال صحن حضرت زهرا(س) پابرجاست و نيازي به تعمير ندارد.صحن حضرت زهرا(س) حرم علوي در چهار طبقه طراحي شده است كه با توجه به تعداد طبقات به منظور راهنمايي زائران رنگ سنگ مرمر هر طبقه با ديگر طبقات تفاوت دارد.

همچنين هر قطعه سر ستون ۳۵۰ كيلوگرم است كه با دست هنرمندان كشورمان تراشيده شده است. همچنين در اين صحن بسياري از هنرهاي ايراني كه به دست فراموشي سپرده شده بود، احيا شد تا با تكميل اين صحن شاهكار هنر معماري ايراني و اسلامي در نجف اشرف براي نسل‌هاي بعد نيز باقي بماند.

به گزارش فارس، صحن حضرت زهرا(س) حرم علوي شهريور امسال هم‌زمان با عيد غدير به بهره‌برداري مي‌رسد.