عضو كميسيون صنايع خبر داد؛ ورود مجلس به نابساماني بازار خودرو

عضو كميسيون صنايع مجلس گفت: گزارشي از نابساماني بازار خودرو و اقدامات وزارت صنعت در صحن مجلس ارائه خواهد شد.

به گزارش مهر، حميدرضا فولادگر گفت: نابساماني‌ها از اواخر سال ۹۵ شروع و ابتدا مقرر شد تنها شركتهاي داراي نمايندگي مجاز به ثبت سفارش خودروهاي خارجي شوند و سپس در تير۹۶ ثبت سفارش واردات خودرو كاملا متوقف شد كه در همان مقطع نيز ۵ تا ۶ هزار دستگاه خودرو غيرقانوني ثبت سفارش شد و چند ماه بعد تعرفه هاي جديد به اجرا درآمد كه همين نابساماني بازار خودروهاي خارجي تاثيرش را روي خودروهاي داخلي هم گذاشت.

رئيس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملي در بخش ديگري از سخنانش درباره علت عرضه نكردن محصول خودروسازان داخلي گفت: خودروسازان مي گويند چون هنوز قيمتها رسما تاييد نشده محصول عرضه نمي كنند و از همين رو سايتهايشان را نيز بسته اند و معتقدند اگر سايت را باز كنند بعدها بايد به دستگاههاي نظارتي پاسخگو باشند.

وي با يادآوري اين كه بنا بود در هفته جاري موضوع تعيين قيمت خودروها مشخص شود و شوراي رقابت رويه قيمت گذاري را تعيين كند، گفت: نظر ما اين است كه بايد بازار از اين بلاتكليفي خارج شود چرا كه هر چه عرضه متوقف بماند فاصله رسمي و قيمتهاي غيررسمي بيشتر و فضاي دلالي، رانت و سوء استفاده بيشتر مي شود.

نماينده مردم اصفهان گفت: به همين منظور در تلاشيم زودتر گزارشمان را در كميسيونهاي ويژه حمايت از توليد داخل و صنايع آماده كنيم تا از بعد نظارتي بتوانيم اين موضوع را پيگيري كنيم كه در همين‌باره هم سه شنبه با حضور وزير و خودروسازان بحث قيمت خودروها را پيگيري مي كنيم.

فولادگر با بيان اين كه خودروهاي داخلي زير ۴۵ ميليون تومان انحصاري و نرخ جديد آن را شوراي رقابت تعيين تكليف مي كند گفت: براي خودروهاي بالاي ۴۵ ميليون هم قيمت رقابتي با تعيين قيمت خودروساز و نظارت سازمان حمايت انجام مي شود كه در هر صورت ما خواستاريم مسئولان هر چه زودتر بازار خودرو را از وضعيت نابسامان فعلي نجات دهند.