ورزشكاران را توجيه كنيد كه در جايگاه هاي ملي قهر و ناز قبيح است

بيخود نيست كه روانشناسان كودك به پدر و مادران توصيه مي كنند اگر مي خواهند فرزندشان وقتي بزرگ شد دچار مشكل نشود و اگر كسي به او گفت بالاي چشمت ابروست دنيا بر سرش خراب نشود و با كمترين برخورد در جامعه كه خلاف ميلش باشد آزرده خاطر نشود، از همان طفوليت "نه گفتن" را به او عادت دهيد تا ظرفيت انتقاد و انتقادپذيري و امر و نهي سازنده را داشته باشد. اگر بخواهيم نمونه اي عيني از اين روش تربيتي را عنوان كنيم بازيكن جوان و عزيزمان سردار آزمون را بايد مثال بزنيم.

كجا شنيده ايد كه يك بازيكن معروف و مطرح فوتبال در برابر انتقاد مشتاقان فوتبال تاب تحمل نياورده و واكنش هاي منفي نشان بدهد. آيا اينكه به اين جوان گفته اند بيش از اين از او در جام جهاني انتظار بوده، آنقدر بايد برايش گران باشد كه تصميم بگيرد از تيم ملي كنار برود؟ معلوم است كه ايشان در زندگي تحمل كوچكترين انتقاد و نه گفتن را نداشته و ندارد. از اين گذشته مگر سردار در يك تيم محله اي بازي مي كند كه تصميم گرفته كنار برود. مساله خيلي مهم تر اين است كه يك نفر كه در جايگاه ملي قرار دارد و براي ملتش و مردمش با رقيب مي جنگد، هر وقت اراده كند، سنگرش را ترك كند.

مگر بارها مسي كه خيلي از بازيكن ما معروف تر است و شهره جهاني دارد، وقتي روي فرم نبوده و مدتي عملكرد خوبي نداشت مورد انتقاد دوستدارانش قرار نگرفت آيا از تيمش قهركرد، در حالي كه قهرش هم خريدار دارد و بقيه تيم هاي مطرح دنيا طالب او هستند.

همينطور آقاي قوچان نژاد بايد خيلي خوشحال باشد كه بعنوان يكي از مهره هاي تيم ملي افتخار رفتن به جام جهاني را داشته و عقل حكم مي كند كه به خواست و نظر سرمربي بين المللي تيم احترام بگذارد نه اينكه بگويد چون بازي داده نشدم، از تيم ملي مي روم. اين چه بدعتي است كه آقايان مي گذارند و بهتر است به موازات تمرين هاي ورزشي اعضاي تيم هاي ملي آموزش ببينند تا قدر جايگاه خود را بدانند. آيا در مملكتي كه مردم به راحتي از رئيس جمهور و وزيران و دولتمردان انتقاد مي كنند درست است كه دو بازيكن تيم ملي ما اين همه نازك نارنجي باشند؟

مسلما دلمان نمي خواهد سردار آزمون ها و قوچان نژاد ها را از دست بدهيم اما آن ها هم نبايد تصور كنند بعد از بلال اذان گويي نيست و چه بسا با رفتن دو مهره كه تيم مقداري به آن ها وابستگي دارد، ساير بچه ها سعي كنند اين خلا‡ را پر كنند و همين رفتن ها سبب ظهور ستاره هاي ديگري مانند آن ها و شايد بهتر از آن ها بشود نظيري  نيشابوري گفته:

قهري كه شود هيزم او آتش نمرود

                             ديديم كه خاكستر او لطف و عطا بود

ضمنا جوانان ما بايد بدانند كه هر نكته مكاني دارد و شايد قهر و ناز در خانه و خانواده آن ها خريدار داشته باشد اما در جامعه، رفتار هايشان بايد متناسب با جايگاهي كه پيدا مي كنند باشد. چرا كه باز هم گفته اند:

قهر و لطف اندر "محل" خود نكوست

                               جاي گل، گل باش، جاي خار، خار

 

قانون منع بكارگيري نوجوانان و كودكان در زباله گردي را اجرا كنيد

 

مدير كل آسيب هاي اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفته: به تمام ادارات كل تعاون و كار در استان ها ابلاغ شد كه با توجه به اينكه اشتغال نوجوانان زير ۱۸ سال در شرايط سخت و زيان آور ممنوع است و نبايد در ساعات شب با مشاغل سخت مشغول به كار شوند شهرداري بايد به پيمانكاران خود اعلام كند كه با افراد صلاحيت دار قرارداد ببندد و از نوجوانان زير ۱۸ سال به ويژه كودكان زير ۱۵ سال در زباله گردي و تفكيك زباله استفاده نكند.

معلوم نيست چرا بعضي قوانين مثل همين قانون ممنوعيت بكارگيري نوجوانان زير ۱۸ سال كه جنبه جهاني دارد، در كشور ما زماني اجرايي مي شود كه كار از كار گذشته است مثلا در مورد همين قانون ممنوعيت بكار گيري نوجوانان براي كار هاي سخت چرا با اين همه تاخير سراغ اين قانون رفته اند در صورتي كه سال هاست چنين وضعي را شاهديم و بچه هاي حتي زير ده سال هم شخصا براي پيمانكار شب و روز در زباله ها غلت مي خورند و آن ها را بدون داشتن دستكش زير و رو مي كنند تا اشياء مورد نظر كه خريدار دارد تفكيك و جمع آوري كنند. كاري كه علاوه بر اينكه قانونا نبايد انجام شود، از نظر بهداشتي مخاطراتي براي كودكان كار دارد چون به خاطر تماس با انواع ميكروبها در معرض بيماري هاي خطرناك قرار دارند، بنابراين سازمانهاي زير مجموعه تعاون بايد هر چه سريع تر ممنوعيت بكار گيري كودكان در زباله گردي را اجرا و جلوي آسيب هاي ناشي از اين وضعيت را بگيرند.

مردم خوزستان چه گناهي كرده اند كه درگير مشكلات اوليه اند؟

 

امام جمعه آبادان با اشاره به مشكلات آب آبادان گفته است: مسئولان به جاي گزارش‌هاي روي كاغذ گزارش‌هاي ميداني بگيرند و ببينند اوضاع چگونه است.

حجت‌الاسلام علي ابراهيمي‌پور، در خصوص نتايج نشست با معاون وزير نيرو، گفته: بخشي از مطالبي كه در اين جلسه براي معاون وزير گزارش شد، با واقعيات موجود تفاوت دارد.

ايشان با بيان اينكه همه موضوع را به كاهش نزولات آسماني ارتباط ندهيد، گفت: به مردم خوزستان ظلم شده و  مقداري آب از سرشاخه‌هاي كارون به جاهاي ديگر مي‌رود، رئيس‌جمهور دستور داد فقط آب شرب منتقل شود، ولي برخلاف دستورهاي وي، نه تنها آب شرب  براي مصارف ديگر هم منتقل شده بلكه يك نوع تعمد و لابي در وزارت نيرو  و آن مجموعه وجود دارد كه سبب شده استان خوزستان و شهرهاي آبادان و خرمشهر  دچار مرگ تدريجي شوند.امام جمعه آبادان عنوان كرد: شايد حرف‌هاي من باب ميل مسئولان نباشد، اما بنا است مشكل مردم حل شود و تعارفي با كسي نداريم.

حجت الاسلام ابراهيمي پور اين را هم گفت: ما مردم خوزستان چه گناهي كرده ايم كه هشت سال جنگ و بدبختي و زجر را تحمل كرديم امروز هم بايد درگير اين مشكلات اوليه باشيم، آب شور و بوي لجن مي‌دهد حداقل پول آب بها را از مردم نگيريد.