آذري جهرمي: ژن‌هاي خوب به جان اقتصاد كشور افتاده‌اند ما بقي ۱۱ ميليارد يورو ارز تخصيص داده شده كجاست ؟

وزير جوان كابينه با اعلام اسامي دريافت‌كنندگان ارز دولتي براي واردات تلفن همراه، خبرساز شد؛ خبري كه مورد توجه و تقدير بسياري از فعالان اقتصادي و بخش خصوصي قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، <ايران> در ادامه نوشت: با اشتراك‌گذاري اين خبر از سوي كاربران در شبكه‌هاي اجتماعي، موجي از همراهي با دولت در راستاي مبارزه با فساد و رانت به راه افتاد. اين موضوع واكنش رئيس جمهوري را هم در پي داشت تا آنجا كه به تمامي وزارتخانه‌هاي دولتي دستور داد تا اسامي دريافت‌كنندگان دلار ۴۲۰۰ توماني را براي آگاهي عموم مردم منتشر كنند.

محمد جواد آذري جهرمي در اين خصوص مي‌گويد: رئيس جمهوري دستور دادند بدون استثنا ليست‌هاي دريافت‌كننده ارز به‌صورت شفاف منتشر شود. براي خود من به‌عنوان عضوي از دولت سؤال است كه از ۱۱ ميليارد يورويي كه تخصيص داده شده چرا تنها ليست ۲ ميليارد يورويي منتشر شده است و مابقي كجاست و چرا منتشر نمي‌شود؟

او بر اين اعتقاد است تنها راه شفاف‌سازي و كاهش فساد پياده‌سازي دولت الكترونيك است اما بسياري از دستگاه‌ها به سامانه تبادل اطلاعات متصل نمي‌شوند با اين ديدگاه كه امنيت اطلاعاتشان به خطر مي‌افتد اما به باور وزير، خطربزرگ امنيتي همين فساد و نارضايتي مردم است. به هرحال اگر تمايل به دانستن نكات بيشتري در خصوص شفافيت‌هاي ارزي و سرنوشت رفع فيلتر توئيتر و ديگر قضاياي مهم در حوزه فاوا هستيد با اين گفت‌و‌گو همراه شويد.

آذرري جهرمي افزود: در حال حاضر با شرايطي مواجه هستيم كه تمام مشكلات كشور را ناشي از عوامل خارجي مي‌دانيم. البته كه عوامل خارجي مؤثر است اما مشكلاتي از جنس داخل هم داريم. ارز ۴۲۰۰ توماني از طرف دولت تخصيص پيدا مي‌كند تا نوسانات ارز در بازار شكسته شود و به مردم فشار وارد نشود اما يك عده مي‌آيند و از اين تخصيص ارز سوءاستفاده مي‌كنند.

اين عده كه سودجويي مي‌كنند از ديد من ستون پنجم دشمن هستند. يازده و نيم ميليارد يورو ارز۴۲۰۰ توماني به بخشي از واردكنندگان تخصيص پيدا مي‌كند. بعد از انتشار ليست از سمت وزارت ارتباطات در خصوص تخصيص ۲۲۰ ميليون يورو به واردكنندگان تلفن همراه، ليستي منتشر شد كه نشان مي‌داد ۲٫۶ ميليارد يورو به واردكنندگان كالاهاي مختلف ارز تخصيص داده شده اما هنوز ليست نزديك به ۹ ميليارد يورو تخصيص داده شده منتشر نشده است و ليست‌هاي درخواستي وزارت بهداشت و صنعت و معدن از بانك مركزي هم هنوز منتشر نشده است.

برخي در اين زمينه ملاحظاتي دارند از جمله اينكه با انتشار ليست، بازار را بهم نريزيم، اما از ديد من بايد ليست‌ها منتشر شود و در معرض ديد افكار عمومي قرار بگيرد تا كسي كه سوءاستفاده انجام داده مورد برخورد قرار بگيرد. البته ديدگاه من از شفاف‌سازي اين نيست كه به سراغ افشاگري برويم، افشاگري و شفاف‌سازي دو موضوع جدا هستند. اينجا فساد رخ داده، بايد افشا و در نهايت برخورد شود و گزارش آن را هم به مردم داد. اما شفاف‌سازي فرآيندي است كه جلوي يك تخلف را خواهد گرفت و نيازي به برخورد ندارد. شخصاً از ادامه اين مسير رضايت ندارم. رئيس جمهوري هم دستور دادند بدون استثنا ليست‌هاي دريافت‌كننده ارز به‌صورت شفاف منتشر شود.

براي خود من به‌عنوان عضوي از دولت سؤال است كه از ۱۱ ميليارد يورويي كه تخصيص داده شده چرا تنها ليست ۲ ميليارد يورويي منتشر شده است و مابقي كجاست و چرا منتشر نمي‌شود؟ در نهايت هم بايد مشخص شود چه فرآيندي در نظر خواهيم گرفت تا شيوه تخصيص ارز بدرستي و به واردكننده اصلي پرداخت شود. رئيس جمهوري با شجاعت براي شفافيت در اين زمينه دستور دادند و حتي كابينه خود را خط قرمز اين شفافيت ندانستند و به اعتقاد من ايشان در اين زمينه نقش خود را انجام دادند و ما هم بايد تك به تك وظيفه خود در راستاي اين شفاف‌سازي را انجام دهيم.