استاندار خوزستان: احداث سد بر روي اروندرود تنها راه گذر از بحران بي آبي است ‌

‌استاندار خوزستان گفت: احداث سد بر روي اروندرود به منظور جلوگيري از نفوذ آب دريا در نزديكي فاو عراق و اروندكنار تنها راه گذر از بحران كم آبي در استان بصره عراق و شهرهاي آبادان و خرمشهر است.

به گزارش ايرنا، غلامرضا شريعتي سه شنبه شب در نشست مشترك با استاندار بصره عراق در محل سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت:آورد آب رودخانه كارون نسبت به ۷۰ ساله گذشته ۶۳درصد، رودخانه دز نسبت به ميانگين ۵۰ ساله ۵۰ درصد رودخانه كرخه نسبت به مدت ۵۰ ساله ۳۷ درصد و رودخانه زهره در همين بازه زماني۸۵درصد كاهش نشان مي‌دهد.

وي افزود: نخلستان‌هاي آبادان و خرمشهر در حالت خطر هستند و تاكنون نتوانستيم آب مورد نياز آنها را تامين كنيم ضمن اينكه تا چند وقت پيش مردم آبادان و خرمشهر با مشكل آب آشاميدني مواجه بودند كه با احداث خط لوله انتقال آب به طول ۱۰۰ كيلومتر تا حدودي مشكل آنها برطرف شده است.

شريعتي گفت: در بخش تامين آب كشاورزي شهرستان‌هاي جنوبي با مشكل مواجه هستيم و در برخي از مناطق ممنوعيت كشت اعمال شده كه از اين بابت با اعتراضاتي نيز مواجه هستيم و مردم نيز گله‌مند هستند.

وي افزود:كاهش بارش‌ها باعث شده تا نيروگاه‌هاي برق‌آبي حداقل توليد برق را داشته باشند.

استاندار خوزستان گفت:كاهش توليد برق باعث شده ساعت كار ادارات را يك ساعت جلو بكشيم و يك ساعت كاهش دهيم ضمن اينكه در روزهاي كه پيش‌بيني هواي بالاي ۵۰ درجه داشته باشيم براي پايداري برق شبكه خانگي ادارات را تعطيل مي كنيم تا مصرف برق مديريت شود.

وي از برنامه‌ريزي براي احداث نيروگاه هزار مگاواتي در منطقه آزاد اروند در سال جاري خبر داد و اظهار داشت:ضمن اينكه واحدهاي نيروگاه سيكل تركيبي خرمشهر نيز در سال جاري افزايش خواهد يافت.

استاندار خوزستان گفت:در ساير شهرهاي خوزستان نيز در حال ساخت نيروگاه سيكل تركيبي هستيم تا وابستگي استان به توليد برق‌آبي كمتر شود.

وي به بدهي بيش از يك ميليارد دلاري دولت عراق بابت صادرات برق ايران به اين كشور اشاره كرد و بيان داشت: بخشي از برق شبكه ايران توسط نيروگاه‌ها بخش خصوصي توليد مي‌شود و دولت به اين نيروگاه‌ها بدهكار است.

استاندار خوزستان با اشاره به اينكه نيروگاه‌هاي ما نياز به بازسازي و نوسازي دارند افزود: پرداخت نشدن بدهي دولت عراق باعث ايجاد مشكلاتي براي نيروگاه‌هاي بخش خصوصي شده است.

وي همچنين در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به انتشار دود آتش‌سوزي در تالاب هورالعظيم در سمت عراق كه شهرستان‌هاي غرب استان خوزستان را تحت تاثير قرار داده اشاره كرد و گفت:اين مهم باعث ايجاد مشكل براي شهروندان شده كه نياز است دولت مركزي عراق براي خاموش كردن آن وارد عمل شود.

استاندار خوزستان به رابطه نزديك و دوستانه مردم شهرستان‌هاي استان خوزستان و استان بصره عراق اشاره كرد و گفت: دولت و مردم ايران برادري خود را با نثار خون عزيزان خود در كنار برادران عراقي در مقابله با داعش ثابت كردند.

به گزارش ايرنا در ادامه اين نشست استاندار بصره نيز گفت:كاهش بارندگي، احداث سد در تركيه و بستن آب كارون بر روي شط العرب باعث شوري آب در استان بصره شده به‌نحوي ‌كه آب را غيرقابل مصرف كرده است.

اسعد عبدالامير عيداني افزود: هم‌اكنون ميزان شوري آب شط‌العرب در نزديكي بصره به ۳۰ هزار و ۵۰۰ ميكروموس بر متر مكعب رسيده كه اين ميزان شوري و سختي آب را غيرقابل‌مصرف كرده است. وي اظهار داشت: دولت عراق و استانداري بصره آماده پرداخت بدهي خود در زمينه برق دريافتي از ايران است ضمن اينكه توقف صادرات برق ايران به بصره باعث قطع چندين ساعت برق در اين استان شده و نارضايتي عمومي را در پي داشته است.

به گزارش ايرنا، قائم‌مقام سازمان منطقه آزاد اروند هم در اين نشست گفت: وضع برخي از قوانين در شلمچه عراق باعث كاهش صادرات به اين كشور شده است.عبدا… كعبي افزود: ايجاد يك رانت به‌عنوان ثبت سفارش كالا در طرف عراقي باعث شده تا هزينه ۱۰ هزار ديناري به تجار ايران وارد شود كه اين مبلغ در ساير مرزها از بازرگانان گرفته نمي‌شود.وي به صادرات يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلاري كالا از مرز شلمچه در سال گذشته اشاره كرد و افزود:سال گذشته به‌طور متوسط روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ كاميون كالا از مرز شلمچه صادر مي‌شد كه اين رقم هم‌اكنون به كمتر از ۱۰۰ كاميون رسيده است.به گزارش ايرنا تشكيل كميته مشترك براي بررسي نقطه احداث سد بر روي اروندرود و بررسي و رفع مشكلات صادر كنندگان كالاي ايراني از مرز شلمچه از مصوبات اين جلسه مشترك بود.