بحران آب حاصل حكمراني و سياست گذاري هاي غلط مديران است

معاون سازمان حفاظت محيط زيست كشور در اهواز عنوان كرد :

بحران آب حاصل حكمراني و سياست گذاري هاي غلط مديران است  ‌

بده بستان‌هاي سياست‌گذاران، دليل مشكلات محيط زيستي

‌معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست گفت: سياست‌گذاري‌هاي غلط و بده بستان‌هاي سياست‌گذاران شرايط فعلي محيط زيستي را براي ما به وجود آورده است و تا حاكميت اين روند را اصلاح نكند، نمي‌توانيم از مردم انتظار داشته باشيم رفتار خود را تغيير دهند.

به گزارش ايسنا، دكتر مسعود تجريشي در نخستين همايش تجليل از صنايع سبز، چهره‌هاي ماندگار و تلاشگران حوزه محيط زيست استان خوزستان كه در اهواز برگزار شد، اظهار كرد: تمام چالش‌هاي محيط زيستي كه در كشور با آن‌ها روبه‌رو هستيم در خوزستان جمع شده‌اند. اكنون در خوزستان و در كشور مشكلاتي مانند خشكسالي، تأمين منابع آب صنايع، آلودگي آب‌هاي سطحي، درياچه‌ها و … را داريم.

وي افزود: در اين وضعيت دو نقطه اميدواري وجود دارد؛ يكي اينكه اين مشكلات به وسيله خود ما ايجاد شده‌اند پس خود ما نيز مي‌توانيم بر آن‌ها غلبه كنيم. دوم اينكه مسائل و مشكلاتي در جامعه وجود داشته كه در دنيا توانسته‌اند بر آن‌ها غلبه كنند.

تجريشي ادامه داد: بايد ويژگي‌هاي اجتماعي و فرهنگي را نيز در نظر بگيريم و سياست‌گذاري‌هاي لازم انجام شوند تا بفهميم چه اتفافي افتاده است. چرا در استاني مانند خوزستان يا اروميه كه بيشترين آب را دارند، مثل استان‌هاي يزد يا كرمان، دچار مشكل آب هستيم؟

وي خاطرنشان كرد: ما معتقد هستيم كه وضعيت موجود وضعيت نامطلوبي است و اين وضعيت حاصل حكمراني و سياست‌گذاري‌هاي غلط مديران است. ما در طول ۳۰۰۰ سال آموخته‌ايم كه چگونه با كمبود آب برخورد كنيم اما امروزه مي‌بينيم دكتر اردكانيان – وزير نيرو – كارگروه ملي سازگاري با كم‌آبي را تشكيل مي‌دهد. ما سابقه ۳۰۰۰ ساله در تطبيق خود با اين شرايط و چگونگي زندگي به اين شكل را داريم. به همين دليل يك فناوري به نام <قنات> ايجاد شد. مجموعه قنات‌هايي كه در كشور وجود دارند به همين منظور ايجاد شده‌اند و طول اين قنات‌ها در كشور ايران از كره زمين تا ماه بوده است.

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست گفت: آيا مي‌توان گفت تمام اين مشكلات به دليل كاهش ۲۰ يا ۳۰ درصدي بارش رخ داده است؟ يا يك حكمراني ناكارآمد و مديريت غلط مديران ما را به اين شرايط رسانده است؟ وي افزود:  در بحران امروز سياست‌گذاران نيز بي‌تقصير نيستند چراكه بده بستان‌ها و سياست‌گذاري‌هاي غلط آن‌ها اين شرايط را ايجاد كرده است.

تجريشي خاطرنشان كرد: اگر مي‌خواهيم از شرايط فعلي خارج شويم و از تخريب بيشتر محيط زيست جلوگيري كنيم بايد در مصرف آب حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد صرفه‌جويي كنيم. اين عدد، عدد بزرگي نيست. در حوزه آب درياچه اروميه كاهش حدود ۴۰ درصد مصرف آب در دستور كار قرار داشت كه در حال حاضر به حدود ۲۹ درصد كاهش رسيده‌ايم. با اين كارها مي‌توانيم از تخريب منابع آب و محيط زيست جلوگيري كنيم. در غير اين صورت در ۵ تا ۱۰ سال آينده بحران آب ممكن است به حدي شديد شود كه شرايط غيرقابل بازگشت باشد.تجريشي افزود : تا حاكميت روند را اصلاح نكند ما نمي‌توانيم از مردم انتظار داشته باشيم و تغيير خاصي اتفاق بيفتد. ابتدا بايد سطوح زيرين اصلاح شود. وقتي مردم ببينند حكمرانان سياست‌هاي غلط را اصلاح كرده‌اند آن‌ها نيز براي اصلاح امور همكاري مي‌كنند.

وي ادامه داد: تا زماني كه حاكمان و سياست‌گذاران نپذيرند ما در آستانه بحران آب قرار داريم، نمي‌توانيم از مردم انتظار تغيير رفتار داشته باشند. حكومت بايد رودربايستي‌ها را كنار بگذارد و به منافع مردم و منافع ملي توجه كند اگر اين اتفاق بيفتد منافع نسل‌هاي بعدي نيز تامين خواهند شد. اين كار به نتيجه نمي‌رسد مگر اينكه مردم را در اين كار مشاركت دهيم.

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست گفت: خوزستان اولين استاني است كه با توجه به تفويض اختيار سازمان محيط زيست، انتخاب صنايع برتر را در دستور كار قرار داده است. اسفندماه سال گذشته نيز از صنايع برتر در اين زمينه تقدير شد. در اين بررسي‌ها ابتدا صنايع سبز در سطح استاني سپس در سطح ملي انتخاب مي‌شوند. كارنامه مديريت سبز نيز براي دستگاه‌هاي دولتي صادر خواهد شد كه توسط سازمان محيط زيست به دستگاه‌ها نمره داده مي‌شود. در اين كارنامه‌ها مي‌بينيم كه از حدود ۱۰۰ دستگاه و وزارتخانه، برخي دستگاه‌ها رتبه صفر گرفته‌اند.تجريشي خاطرنشان كرد: آقاي عيسي كلانتري – رئيس سازمان حفاظت محيط زيست – از ما خواسته‌اند نگاه جديد به صنايع داشته باشيم. در قانون اغلب چيزي كه مي‌بينيم تنبيه است. با بررسي‌هاي انجام شده به يك مدل دست پيدا كرديم كه در اين مدل به جاي تنبيه تلاش مي‌كنيم صنايع را پايش و مميزي كرده و با استفاده از علم و دانش روز به نتيجه مطلوبي برسيم و به جاي جريمه بتوانيم به سمتي حركت كنيم كه صنعت و اشتغال از شرايط مطلوب‌تري برخوردار شوند.

وي ادامه داد: معاونت پژوهشي وزارت علوم نيز قرار است از طريق دانشگاه‌ها از اين سياست‌ها حمايت لازم را داشته باشند. تلاش مي‌كنيم به صنايع كمك كنيم كه علاوه بر آلايندگي كمتر از آب و برق كمتري نيز استفاده كنند تا شاهد توليدات سبز در سرزمين باشيم.

مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان:

صنايع خوزستان بايد به سمت خودكفايي در توليد برق بروند

 ‌مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان نيز در اين همايش گفت: تمام صنايع بايد به سمت خودكفايي در توليد برق بروند و توليد برق با استفاده از انرژي خورشيدي در دستور كار دستگاه‌ها قرار گيرد.

احمدرضا لاهيجان‌زاده اظهار كرد: ديگر زمان اينكه سازمان آب و برق بتواند مجوز برداشت آب بدهد، تقريبا تمام شده است و همه بايد به سمت چرخه‌هاي تبديل مصرف به سيكل بسته برويم.

وي افزود: در تصفيه‌خانه شرق اهواز تا يكي دو ماه آينده سيستمي به بهره‌برداري مي‌رسد كه روزانه بيش از ۲۰۰ هزار مترمكعب فاضلاب تصفيه‌شده دارد و قرار است با يك خط لوله ۱۰ كيلومتري اين آب به كانون‌هاي ريزرگرد منتقل شود و با اين آب، اين كانون‌هاي آبياري شود.

مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان گفت: مسأله ديگر بحث برق است. بايد به سمت توليد برق از انرژي خورشيدي حركت كنيم و چاره‌اي جز اين نداريم. با استفاده از انرژي خورشيدي با ۲۰ ميليارد تومان به راحتي مي‌توان در هر هكتار تا يك مگاوات برق توليد كرد. تمام صنايع بايد به سمت خودكفايي در توليد برق بروند تا باري كه در زمينه مصرف انرژي‌هايي مانند آب و توليد انرژي برق‌آبي وجود دارد، از بين برود.  ‌

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان:

اصراري به حفظ واحدهاي صنعتي آلاينده خوزستان نداريم

 ‌رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان نيز در اين همايش  گفت: هيچ اصراري به حفظ واحدهاي صنعتي آلوده كننده محيط زيست در خوزستان نداريم. همچنين بايد به واحدهاي صنعتي قديمي كمك كنيم كه مشكلات خود را برطرف كنند.

وي با اشاره به مشكلات سد گتوند افزود: براي انجام يك كار كوچك نيز استعلامات لازم گرفته مي‌شود. در اين منطقه از ابتداي انقلاب چند معدن فعال وجود داشت و اگر اراده‌اي بود كه اين اتفاق رخ ندهد و از احداث سد گتوند جلوگيري شود، با يك استعلام ساده مشخص مي‌شد كه چند معدن فعال در اين منطقه وجود دارد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: وقتي از مزيت‌هاي سرمايه‌گذاري در استان خوزستان صحبت مي‌كنيم يا مي‌گوييم اولويت اول كشور اشتغال است، نبايد در خوزستان مزيت‌ها را به مشكل تبديل كنيم. همچنين نبايد در بيان مشكلات آنقدر سياه‌نمايي كنيم كه ديگر سرمايه‌گذارها تمايلي به سرمايه‌گذاري در خوزستان نداشته باشند.

حسن‌زاده خاطرنشان كرد: برخي صنايع مي‌توانند لوح سبز دريافت كرده و تعادلي ميان محيط زيست و فعاليت‌هاي خود ايجاد كنند. من هيچ اصراري به حفظ واحدهاي صنعتي آلوده كننده محيط زيست در خوزستان ندارم. بايد به واحدهاي صنعتي قديمي كمك كنيم كه مشكلات خود را برطرف كنند و واحدهاي جديد نيز بايد مسائل محيط زيستي را در نظر بگيرند. در احداث شهرك‌هاي صنعتي نيز ارزيابي‌هاي محيط زيستي به منظور به حداقل رساندن آلودگي‌ها انجام مي‌شود.

وي گفت: آمايش سرزمين در خوزستان اجرايي شده است. البته من به نحوه انجام اين مطالعه معترض بودم. نمي‌توان آمايش سرزمين انجام داد اما پتانسيل‌هاي اصلي استان را ناديده گرفت. در طرح آمايش سرزمين گفته شده به طور مثال در شمال خوزستان صنايع الكترونيك و صنايع قطعات خودرو توسعه داده شوند. در حالي كه صنايع الكترونيك در كشور ما توجيه ندارد و در خوزستان نيز صنايع خودروسازي نداريم.